Jump to content

[Taiwanese Drama 2015-2016] Bromance 愛上哥們


sugarplum892

Recommended Posts

  • Replies 8.8k
  • Created
  • Last Reply
crw_0023-3.jpg

Title:  Na Na's Clothes Chapter7
Author: WinterBubbleTea
Rating: PG-13
Pairing: Wei Qing Yang/ Yang Na Na
Summary: The morning comes and war comes along between two lovers.
 

Title:  Na Na's Clothes Chapter 8
Author: WinterBubbleTea
Rating: NC-17
Pairing: Wei Qing Yang/ Yang Na Na
Warning: HEAVY petting.
Summary: Love is something that also can result in war.

Link to comment
Share on other sites

@winterbubbletea It's good to know that you have continued to write stories. It's like a sequel to our favorite drama, Bromance.

You were among the BFFs whose passion for writing had motivated me to pick up my pen once again after a long hiatus. 

The Bromance fever is still high. Taiwan is replaying the drama while it has just started at Japan. Just recently, River and Megan of Bromance were cited as among the top classic drama couples of Taiwan. 

To those interested in reading fan fictions about our favorite couple, the link is below. 

https://wordpress.com/posts/junerain7.wordpress.com

Link to comment
Share on other sites

On 9/29/2016 at 4:33 AM, junerain7 said:

@winterbubbletea It's good to know that you have continued to write stories. It's like a sequel to our favorite drama, Bromance.

You were among the BFFs whose passion for writing had motivated me to pick up my pen once again after a long hiatus. 

The Bromance fever is still high. Taiwan is replaying the drama while it has just started at Japan. Just recently, River and Megan of Bromance were cited as among the top classic drama couples of Taiwan. 

To those interested in reading fan fictions about our favorite couple, the link is below. 

https://wordpress.com/posts/junerain7.wordpress.com

Thank you for the kind words. I am glad that I help inspire you to pick up the keyboard and type out your stories. Keep it up! Jia You!

Title: Blew Into the World on a Leaf

Author: WinterBubbleTea

Chapter 16

Chapter 17
Pairing:Wei Qing Yang/Qing Nana
Summary: The terror of loss. The pride of the fighting spirit of such a small little girl. 

Blew-Into-The-World-On-a-Leaf.jpg

If you are noticing I am trying to finish this series as steadily as I can. Sorry for the wait for those that still do continue in the support of Bromance.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 10/5/2016 at 9:35 AM, elliezsnow said:

So the cast met up recently and they've been posting on their social media :DDDDDDDD

They're so adorable <3 Seems like they went to sing karaoke~  

Still hoping for possible future fan meeting somewhere/anywhere ><

 
 

 

I am back, and this is the first forum I went to! Haha 

I missed you all, and I am so happy that despite being involved in other dramas, you guys are still updating this thread and writing fan fiction. Keep going because they inspire me. :)

I missed River too, and his pretty, pretty eyes which are evident in the above pics. *sigh* I can just stare at him the whole day! :wub:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 3 months later...
  • 4 weeks later...
  • 1 month later...
  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

Hi Guys, it's really a long time, huh?:blush:  I still love this drama. My profile fb and cover photo is still Bromance. Last few days, i just play the drama on tv, and i still giggles and over the moon at a few scenes. 

By the way have you guys already buy S.POP vol 49 (Megan cover) and 50 (both of them)? I'm still looking for vol 50 (July). I wonder why it still not in the bookstore <_<

Do you guys have any updates on recent Bromance 3rd fan tour at Tokyo on 12/8/2017? I'm not even know they have a 2nd fan tour, suddenly it's already their 3rd. :(

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 months later...
On 2016. 04. 17. at 5:08 AM, darkice7_12 said:

Mivel a fórum most egy kicsit meghalt a témával kapcsolatos figyelmeztetés miatt, azt hittem, hogy postát fogok tenni. Be kell vallanom, hogy Bromance miatt jöttem ki az én szimfim hibernálásomból. Drámákat látok következetesen, de egyikük sem volt olyan crack faktora, amit Bromance nekem tett. Csak azért panaszkodom, hogy korábban nem jutottam el a Bromance-hoz, hogy megoszthassam mindet a fangirlingben. :tears:

Tehát még mindig nem jutottam el a Bromance szerelmem felett, és minden este megnéztem a drámát, mielőtt aludtam. Még mindig szeretem, szeretem, szeretem Pi Yanuot és Du Zifenget. Olyan tökéletes karakterek és olyan szépek együtt. De mivel nő vagyok, én jobban értékelem Du Zifenget. :wub:A szívét nem mozgatta mindaz, amit a szeretett nőnek tett?

Szerettem volna megosztani a két kedvenc jelenetemet egy sokaságból, mivel ezek a két abszolút kedvenceim. :blush:

woman.jpg

5. epizód - amikor Du Zifeng első ízben látja Pi Yanuo-t.

Mennyire van ő benne? Annak ellenére, hogy elméje tudja, hogy "ő" ember, a szíve nem tud segíteni, csak reagálni. Minden mást és mindenki figyelmét figyelmen kívül hagyva, csak ott áll, és ránéz a lányra, egyenesen ivott be. Az apró mosoly, amely az arcán játszik, amikor látja, hogy a kislányokkal kölcsönhatásban van, a kis részletek, amelyek rám kaptak. Láthatja az egész világ nézőpontját. A mesés pillantás a szemében, még akkor is, ha Yanuo öntudatosnak bizonyult, éppen nézett. Kíváncsi vagyok, vajon Yanuo-t valaha is megértették-e, ahogyan azt a napot csinálta?

És mennyire szeretem, hogy csak akkor kell beszélnie, és hagyja, hogy az esküdött testvére tudja, hogyan érezte, hogy nõként látja? Ez csak tökéletes volt.

Persze, hogy Zhe Rui oldalra állt, és rájött, hogy túlságosan önelégült, és azt gondolta, hogy senki sem ragadja el tőle Yanuo-t.

almostkiss.jpg

9/10 rész - A szinte csók és utóhatásai. Tudom, hogy néhány néző csalódott attól a ténytől, hogy megszakadtak, de úgy érzem, hogy ez egy mérföldkő a Yanuo életében, és csak Zifeng miatt kellett tapasztalnia. A szülők elkapják.:phew:

Szeretem ezt a szót elbeszélni, amikor az OTP között zajló jelenetekről beszélünk ebben a drámában, de ez a jelenet is tökéletes volt. Cue fangirl. . . rendben van a szurkolónő.

Az idegességtől szenved, hogy egyedül van egy fiú az otthonában, a csiklandozáshoz, és hogy milyen szervesen a helyzet fulladozik a feszültséggel töltött pillanatba. . . és majdnem megcsókolják. . . minden tökéletes volt.

Zifeng tudomást szerzett a helyzetük intimitásáról, mielőtt megkapta volna, de nem tartott vissza sem, ha rájött. Bátran ment a csókra. Milyen csodálatos az, hogy csak beadta neki, és erőt adott neki ebben a pillanatban? Bármennyire messze venné. . . bármit akart csinálni. . . benne volt, de nem vállalta el a vezetést a feltételezett szexuális érdeklődéssel kapcsolatos meghallgatott beszélgetés miatt. Még mindig úgy gondolta, hogy férfi, de minden bizonnyal a lépcsőn volt vele.

És akkor a szülők hazaérnek. . . a megértő apa és a szigorú anya. . . a megbántott "gyerekek".

Igen, kicsit furcsa módon állították fel a jelenetet, de ahogy Zifeng és Yanuo ott ültek, várva, hogy az anya beszéljen, szemük leereszkedett, megvettem, mennyire megbánják őket, de ott volt az öröm, hogy belevetik őket. Korától függetlenül, ez az első alkalom, hogy Yanuo valami ilyesmit tett. Természetesen felöltözött lányként, más lázadások, amelyek úgy tűnik kapcsolódnak a Zifenghez, de ez az első alkalom, hogy hazát hozott egy fiúnak otthon. :w00t:Furcsa boldogsága (amint ezt később Xiao Jing-szal beszélték) nyilvánvalóvá vált. És a Pi családnak is foglalkoznia kell vele, az anya és az apa úgy érezte magát, és akkor panaszkodik, amikor Zifeng le akarja aludni drága lányával, vidám volt.

És mindezek után, Yanuo és Zifeng egymás felé talált utat, majd egymás karjaiban aludtak, tökéletes véget ért a tökéletes jelenetnek.

Sajnálom a hosszú bejegyzést, de meg kellett osztanom. Vannak még ott valaki, akik még mindig újra figyelik a Bromance-féle jeleneteket, és szeretnék megosztani? Még mindig van tonna BTS vids átjutni, de nem tudom abbahagyni a dráma nézését, hogy eljussak a BTS vidshez.^ _ ^

Hello everyone! They live in Hungary, in Budapest. In November I first saw Bromanc. After the first pictures I almost stopped because I did not like too good guys. But five minutes. Fortunately. After watching, I found this forum. I read everything from the first page to the last. I wanted to write a few times, but I did not know what to do. This is my first attempt, but I can not upload a picture. Previously it was about who the baron photographer was after the operation. I think the drawing looks like a fairy nurse in part 5.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..