Jump to content
Konoha_RockLee

[Variety] Let's Go! Dream Team Season 2 출발 드림팀 시즌2

Recommended Posts

[KBS] Dream Team Season 2

KBS Korean Title - 출발 드림팀 시즌2
KBS World English Title - Let's Go! Dream Team Season 2
KBS Korea Webpage
KBS World Webpage3


PLACES TO WATCH IT SUBBED
kbsworld youtube
kshowonline
daebaksubs
PLACES TO WATCH RAW
KBS Entertainment Youtube

older eps only
pikeyenny's blog
imeimo site
ithetime's site
kshownow's site
isimplicityy's site
kshowgo's site (Raws)
kshowonline engsub
Airs Weekly on KBS 2TV (unsubbed) every Sunday at 10:40am KST
First Episode (unsubbed) on KBS Korea : 25 October 2009

Airs Twice Weekly on KBS World (Asia) (English-subbed)
- Wednesday 11 November 2009 at 7:10pm KST (First Run)
- Sunday 15 November 2009 at 5:10pm KST (Repeat)
Guest list Note: the pilot is not included, and opponents are not either.
More Info + Full guest lists@ DTs2 korean wikipedia page

KBS World (Asia) Weekly Prog Schedule (wef 9 Nov 2009)

Disclaimer : info about timing/day of airing is correct at time of posting. KBSW may/may not change/adjust, nearer to the actual dates.
updated on 9 November 2009


Episode Guide

Pilot 09/13/09 Korean Coast Guard Special Sea Attack Team
Dream Team: Junho (2PM), Minho (SHINee), Song Joong Ki (actor), Jo Sung Mo (singer), Danny Ahn (G.O.D.), Byun Woo Min (actor), Kara (guest appearance)
Opponents:Lee hyeong gyu, Choi tae geun, kim in su, Lee Sang Jin, Lee Du Yong, Han Hyeong Ju
Results:Tie
Ep. 1 10/25/09 National TKD Team
Dream Team: Minho, Eunhyuk, Lee Wan (actor), Jo Sung Mo, Danny Ahn, Lee Sang In
Opponents: Shin Ho Chul, Park kyung Woo, Kim Kyung Seok, Choi Jin Hyeok, Lee Ki seong, Lee Jung Woo
Results:L
Ep. 2 11/1/2009 OB vs YB Challenges : Sit-up / High Jump, Challenge against B-Boy Team
Dream Team: Old Boy Team : Jo Sung Mo 조성모 / Lee Sang In 이상인 / Hong Seo Beom 홍서범 , Young Boy Team : EunHyuk 은혁 / Min Ho 민호 / Tei 테이
Opponents: ha hwi dong (Bboy Snake), , Kim Ki Hon (Bboy Differ), Kim hong yeol (Hong10), Kim heon jun (Bboy Skim), Kim hyun woo, Park Jae Min (Bboy Snipa)
Results:L
Ep. 3 11/8/2009 Korean Military Academy Cadets
Dream Team: Lee Sang In 이상인 / Shin Jung Hwan 신정환 / Jo Dong Hyuk 조동혁 / Ryan 라이언 / Chung Rim (Chung Lim) 청림 / Min Ho 민호
Opponents: yun dae hwa, Kim hyeon seop, kim Gi baek, kim hui jun, kim bong jin, jeong hyeong wuk
Results:Tie, Jo Sung Mo injured
Ep. 4 11/15/2009 Winners from Jeollabuk
Dream Team: Old Team: Hong Seo Bum (singer), Lee Sang In (actor), Danny Ahn Young Team: Kim Hyun Joong, RUN (singer), Minho (Shinee)
Opponents: Winners from Jeollabuk: Jo Yae Kyeong, Kim Du Cheol, Hong Hyeong Hui, Im Jin Woo, Park Sang Hyeon, Kim Ki Wook
Results:W
Ep. 5 11/22/2009 Stuntmen
Dream Team: Hong Seo Bum (singer), Lee Sang In (actor), Danny Ahn (G.O.D.), Eunhyuk (Super Junior), Seo Ji Seok (actor), Chung rim (singer)
Opponents: kwon ji hun, gwak jin suk, Kang yeong muk, Kwon hyuk (kwon tae ho), jang yeong ju, im jun il
Results:L
Ep. 6 11/29/2009 Extreme Bike Squad (BMX Team)
Dream Team: Minho (SHINee), Eunhyuk (Super Junior), Taegoon (singer), Jeong Seok Won (actor), Danny Ahn (G.O.D.), Park Hyun Bin (singer)
Opponents:kwon dong gyeong, seo ik jun, jang juwon, Oh In hwan, lee yun ho, jang jaeyun
Results:W
Ep. 7 12/6/2009 KIA Tigers (baseball team) part 1
Dream Team: Minho (SHINee), Eunhyuk (Super Junior), RUN, Chung Rim, Danny An, Lee Hyuk Jae
Opponents: Lee jong beom, seo jae weong, kim sang hyeon, na ji wan, yang hyeon jong, an chi hong
Results:W
Ep. 8 12/13/2009 KIA Tigers (baseball team) part 2
Dream Team: Minho (SHINee), Eunhyuk (Super Junior), RUN, Chung Rim, Danny An, Lee Hyuk Jae
Opponents Lee jong beom, seo jae weong, kim sang hyeon, na ji wan, yang hyeon jong, an chi hong
Results:L
Ep. 9 12/20/2009 119 Rescue Team
Dream Team: Minho (SHINee), EunHyuk (Super Junior), Danny An, Jung Suk Won, Sangchu (Mighty Mouth), Kim Sung Soo, special guest LPG
Opponents: sin sang gyu, bang gyeong ho, Lee seong hun, sin dong guk, han woo ri, Choi jong guk
Results:Tie
Ep. 10 12/27/2009 Vancouver Winter Olympics Special part 1
Dream Team: Minho (SHINee), Song Joong Ki, Run, Danny An (G.O.D), Lee Chang Myung, Lee Sang In, Kim Sung Soo, Go Joo Won
Opponents: UBC Hockey Team: Jeff Lynch, Jason Lynch, Max Grassi, Carlson ?, Wyatt Hamilton, jeff2 (Jeff Oldenberger?), trevor ?
Results:W
Ep. 11 1/3/2010 Vancouver Winter Olympics Special part 2
Dream Team: Minho (SHINee), Song Joong Ki, Run, Danny An (G.O.D), Lee Chang Myung, Lee Sang In, Kim Sung Soo, Go Joo Won
Opponents: Student Athletes: yoo jin woo, kim byung gun, cho yong joon, hwang sang hyun, im jin hwan, kwon myung, jung ho tae
Results:L
Ep. 12 1/10/2010 Vancouver Winter Olympics Special part 3
Dream Team: Danny An (G.O.D.), Lee Sang In (actor), Minho (SHINee), Kim Seong Soo (singer), Go Joo won (actor), Song Joong Ki (actor), RUN
Opponents: Whistler Ski Instructors: Chris, Max, Bob, Scott, Justin, James
Results:W
Ep. 13 1/17/2010 Vancouver Winter Olympics Special part 4
Dream Team: Danny An (G.O.D.), Lee Sang In (actor), Minho (SHINee), Kim Seong Soo (singer), Go Joo won (actor), Song Joong Ki (actor), RUN
Opponents: Whistler Public Relations Team: Whistler Public Relations team
Results:W
Clint, Bram, TJ, Andy, Terry, Tony, Hennessy
Ep. 14 1/24/2010 Daegu FC professional soccer team
Dream Team: Danny Ahn (G.O.D.), Minho (SHINee), Won Ki Jun (actor), Han Min Kwan (comedian), Sangchu (Mighty Mouth), Lee Hyuk Jae (cut out bc of assault charges)
Opponents: Cho jun ho, jang nam seok, bang dae jong, Lee seul ki, choi ho jung, Kim min kyun
Results:W
Ep. 15 1/31/2010 KBS Announcers
Dream Team: Danny Ahn (G.O.D.), Minho (SHINee), Kim Jin, Choi Phillip (actor), Lee Hongki (F.T. Island), Sangchu (Mighty Mouth)
Opponents: kim hyun wook, kim ki man, choi dong seok, jeon hyeon mu, Oh eun jong, Kim seung hwi
Results:W
Ep. 16 2/7/2010 Korean Highway Corporation Team
Dream Team: Danny Ahn (G.O.D.), Minho (SHINee), EunHyuk (Super Junior), Ryu Sang Wook (actor), Lee Joon (MBLAQ) , Lee Hyuk Jae (cut out bc of assault charges)
Opponents: go geo nung, Park sang ui, Kim tae won, lim hyeon deok, kang beom sun (minho's uncle), geum sang ho
Results:W
Ep. 17 2/14/2010 Korail Tourism Development Team
Dream Team: Danny Ahn (G.O.D.), EunHyuk (Super Junior), Lee Sang In (actor), Brian (Fly to the Sky), Jung Yonghwa (CNBLUE), Hong Seo Bum (singer)
Opponents: kang jun su, Ko wong gyu, Park chang min, Lee jung hyeon, yu jong u, nam taek gwon
Results:W
Ep. 18 2/21/2010 Idol Girls Episode part 1
Dream Team: SNSD (Tiffany, Sunny & Hyoyeon) , Minho (SHINee), KARA (Nicole & Han Seung Yeon), Brown Eyed Girls (Narsha & Ga In), Jewelry (Ha Ju Yeon & Kim Eun Jung), Jun Hyosung (Secret) Danny An (G.O.D) Cameo : Shinee:Taemin, Onew, Jong hyun
Ep. 19 2/28/2010 Idol Girls Episode part 2
Dream Team: SNSD (Tiffany, Sunny & Hyoyeon) , Minho (SHINee), KARA (Nicole & Han Seung Yeon), Brown Eyed Girls (Narsha & Ga In), Jewelry (Ha Ju Yeon & Kim Eun Jung), Danny An (G.O.D), Cameo : Shinee:Taemin, Onew, Jong hyun
Results:1 Hyoyeon (62 points),No. 2 Nicole (55),Ha Joo Yeon 3rd place (48 points)
Ep. 20 3/7/2010 UFC Fighters
Dream Team: Danny Ahn (G.O.D.), Minho (SHINee), EunHyuk (Super Junior), Sangchu, Junho (2pm), Lee Hongki (FT Island)
Opponents: UFC Fighters (Chu Sung Hoon, Kim Dong Hyun, Yoo Woosung, Lee Sang Su, Bae Myung Ho, and Kang Kyung Ho)
Results:W
Ep. 21 3/14/2010 Dream Project 1:High Jump Special beat Jo Sung Mo's record of 2m25cm
Dream Team: Minho (SHINee), Sangchu (Mighty Mouth), Danny An, Junho (2PM), Lee Sangin
Results: Lettuce: 2m 50cm, Minho: 2m 40cm
Ep. 22 3/21/2010 Dream Couples
Dream Team: SNSD (Hyoyeon & Jessica), Krystal (f(x)), Junho (2PM), Danny An, Chun Myung Hoon, Brian, Sangchu, Minho, Jin Bora, Yoon Joo Hee (Actress), Kim Jung Min
Results: Minho+Krystal win
Ep. 23 3/28/2010 Dream Team Aces Part 1
Dream Team: Eunhyuk (Super Junior), Junho (2PM), Minho (SHINee), Danny An, Sangchu (Mighty Mouth), Brian, Jung Seok Won, Lee Sang In
Ep. 24 4/4/2010 Dream Team Aces Part 2
Dream Team: Eunhyuk (Super Junior), Junho (2PM), Minho (SHINee), Danny An, Sangchu (Mighty Mouth), Brian, Jung Seok Won, Lee Sang In
Results:SangChu 1st, Junho 2nd, EunHyuk 3rd
Ep. 25 4/11/2010 Dream Project 2: Women's 100m Hurdles Break 13:23
Dream Team: Eunhyuk (Super Junior), Junho (2PM), Danny An, Sangchu (Mighty Mouth), Minho
Results:1st Sangchu: 13:41, Junho 2nd place: 14:75, 3rd Eunhyuk: 15:44
Ep. 26 4/25/2010 Dream Friends
Dream Team: Eunhyuk (Super Junior), Junho (2PM)+yun yong seok(friend), Danny An +kim yong pyo (friend), Sangchu (Mighty Mouth)+lee sang kwon (friend), Chun Myung Hoon+chun myung jun(brother), Jung Seok won+ (Jung Seok won's friend was Kwon Hyuk (kwon tae ho) one of the Stuntmen)
Results:1st jeong seok won & Kwon hyuk (46 points) Sangchu & lee sang kwon 2nd (43 points) 3rd & yun yong seok Junho (37 points)
Ep. 27 5/2/2010 KBS Gagconcert Gagmen
Dream Team: Junho (2PM), Minho (SHINee), Jinon (F.Cuz), Danny Ahn, Chun Myung Hoon, Han Min Kwan
Opponents: KBS Gagmen (Park Sung Ho, Lee Su Geun, Kim Byung Man, Wang Biho, Ryu Dam, Heo Kyung Hwan)
Results:Tie
Ep. 28 5/9/2010 Dream Couples 2 (Afterschool)
Dream Team: After School, Minho (SHINee), Junho (2PM), Eunhyuk (Super Junior), Danny An, Chun Myung Hoon, Go Joo Won
Opponents: Each member of DT paired with a member of DT
Results:Minho+jungah win
Ep. 29 5/16/2010 Girls Dream Team vs Female Announcers
Dream Team: Cho Soo Young, Hong Soo ah, Hyo Yeon (SNSD), Nicole (KARA), Krystal (f(x)), Jae Kyung (Rainbow) Supervisor: Junho (2pm)
Opponents: Park Sa Im, Lee Jung Min, Oh Jung Youn, Park Eun Young, Um Ji In, Kim Bo Min Supervisor Minho (Shinee)
Results:Girls Dream Team wins
Ep. 30 5/23/2010 Dream Project 3: Monster Box
Dream Team: SHINee (Minho & Tae Min), 2PM (Junho & Chansung), Danny An, Sangchu, Ze:A (Kim Dong Joon), Kim Yong Pyo, Jung Seok Won
Results:SangChu: 2m 70cm, Minho, Kim DongJoon: 2m 50cm, Danny Ahn, Junho: 2m 40cm, yeo hong chul 2m 80cm
Ep. 31 5/30/2010 Korea Aerospace University Team
Dream Team: Minho (SHINee), Junho, Chansung (2PM), Sangchu (Mighty Mouth), Jinon (F.Cuz), Lee Byung Jin
Opponents: min kyeong il, Lee hui seong, Lee dong joon, jo han sol, kim du ho, hwang jun ho
Results:W
Ep. 32 6/6/2010 Dream Project 4: Idol Girls High Jump Competition beat Lee Na Young + Kim Hee Sun's record of 1m60cm
Dream Team: Competitors: Krystal, Hyoyeon, Nicole, JungAh
Present: Minho (SHINee), Sangchu (Mighty Mouth) Coaches: Yeo Hong Chul, Yoo Ok Ryul
Supporters: SeoHyun (SNSD), rest of AfterSchool, Kang Jiyoung (Kara), Luna, Amber (f(x))
Results:Krystal: 1m 95cm, Nicole: 1m 90cm, JungAh: 1m 85cm, Hyoyeon: 1m 70cm
Ep. 33 6/13/2010 Super Junior
Dream Team: Junho, NickKhun (2PM), Minho, Lee Byung Jin, Lee Sang In, EunHyuk
Opponents: Super Junior: Lee Teuk, Shindong, Yesung, Siwon, Donghae, Sungmin
Results:W
Ep. 34 6/20/2010 UN World Refugee Day
Dream Team: Jung Seok Won, Minho, Kim Dong Joon, Danny An, Kim Hyun Wook (announcer), Julian Kang (Dennis Kang's brother)
Opponents: Refugee Team: aung jo, abraham , somota, Zeleke, Dihman, ananda
Results:W
Ep. 35 6/27/2010 Gagmen
Dream Team: Minho (SHINee), Kim Dong Joon (ZE:A), Danny Ahn, Jun Hyun Moo (announcer), Lee Sang In, Lee Seu Geun
Opponents: Gag Concert Team: Yang won Kyung, Hwang Hyun Hee, Byung Ki Soo, Lee Sang Ho, Lee Sang Min, Young Jin, Park Sung Kwang
Results:W
Ep. 36 7/04/2010 Star Trainers Team
Dream Team: Eunhyuk (Super Junior), Minho (SHINee), Changmin (2AM), Lee Byung Jin, Lee Sang In, Kim Hyun Wook (Announcer)
Opponents: im jong pil, lee jae il, kim ji hun, kim jong gyeong, kim su chang, choi han jin
Results:W
Ep. 37 7/11/2010 Face Soccer World Cup competition part 1
Dream Team: Junho (2PM), Kim Dong Joon (Ze:A), Lee Byung Jin, Sangchu, Lee Sang In, Hong Suk Chun
Opponents: Gag Concert Team: Kim Byung Man, Byung Ki Soo, Yoo Min Sang, Kim Dae Ho, No Woo Jin, Song Jung Eun
Sportscaster team: Yu Ji Chul, Kim Hyun Wook, Kim Ki Man, Jun Hyun Moo, Park Tae Won, Dok Yung Wan
Artists Team: Im Dae Ho, Jo Young Gu, Yi Young Beom, Lee Yeong-beom (actor), Kim Jeong Ryul, Jeong Yong Lee
Ep. 38 7/18/2010 Face Soccer World Cup competition part 2
Dream Team: Junho (2PM), Kim Dong Joon (Ze:A), Lee Byung Jin, Sangchu, Lee Sang In, Hong Suk Chun
Opponents: Gag Concert Team: Kim Byung Man, Byung Ki Soo, Yoo Min Sang, Kim Dae Ho, No Woo Jin, Song Jung Eun Sportscaster team: Yu Ji Chul, Kim Hyun Wook, Kim Ki Man, Jun Hyun Moo, Park Tae Won, Dok Yung Wan
Artists Team: Im Dae Ho, Jo Young Gu, Yi Young Beom, Lee Yeong-beom (actor), Kim Jeong Ryul, Jeong Yong Lee
Results: 1st KBS sportscaster team (championship),2nd celebrity soccer team (runners), 3rd Dream No. 3 (eliminated), 4th Gag Concert 4th team (eliminated)
Ep. 39 7/25/2010 Models
Dream Team: Junho (2PM), Minho (SHINee), Lee Byung Jin, Lee Sang In, Alexander & Eli (U-Kiss), Lee Joon (MBLAQ)
Opponents: si ho, Kim seong hyeon, cheon jin ho, seong hwi, Kim yeonggwang, kim han su
Results:L
Ep. 40 8/1/2010 Strongest Team Ever (winners from past episodes)
Dream Team: Junho (2PM), Minho (SHINee), Jinon (F.Cuz), Sangchu, Eunhyuk (Super Junior), Dong Joon ( ZE:A), Jung Seok Won
Opponents: Oh Eun Jong, Cho Jin Hyuk, Kwon Hyuk (kwon tae ho), Kim In Su, Han Woo Ri, Lee Dong Jun, Kim Ji Hoon
Results:L
Ep. 41 8/8/2010 Hong Kong special part 1
Dream Team: Donghae (Super Junior), Taemin (SHINee), Junho (2PM), Sangchu (Mighty Mouth), Jinon (F.Cuz), Alexander (U-Kiss)), Kim Byung Man, Lee Byun Jin, Lee Sang In
Opponents: Pirates Bounty Team: Coby, James, Steve, Calvin, Chester, Stuart
Ep. 42 8/15/2010 Hong Kong special part 2
Dream Team: Donghae (Super Junior), Taemin (SHINee), Junho (2PM), Sangchu (Mighty Mouth), Jinon (F.Cuz), Alexander (U-Kiss)), Kim Byung Man, Lee Byun Jin, Lee Sang In
Opponents: Pirates Bounty Team (part 2) Coby, James, Steve, Calvin, Chester, Stuart
Results:W
Ep. 43 8/22/2010 Hong Kong special part 3
Dream Team: Lee Byun Jin, Kim Byung Man, Sangchu (Mighty Mouth), Jinon (F.Cuz), Alexander (U-Kiss), Lee Sang In
Opponents: HK Muay Thai team, boat race:Johnny Wan, Chung Huy Quan, Keith Chung , Matthew Chung, Shun Ji Wai, Shinji Inose
Results:W vs Muay Thai Team, did not win boat race
Ep. 44 8/29/2010 World Miss University vs Dream Team Girls
Dream Team: NS Yoonji, Kang Eun Bi, Jungah+Kim Eun Jung (Afterschool), Kwak Hyun Hwa, Kim Rana (Nine Muses), Bora (SISTAR)
Opponents: World Miss University 2009 (postponed to 2010 due to h1n1) contestants (36):
Korea Cho Eun-ju
Brazil Salcy Da Encarnaco Lima
Poland Anna Maria Tarnowska
Armenia kimberly kian
Canada Sandra Kirilovic
China Qi Chen
England Jemma-Louise Allen
Estonia Irina Ossipova
France
Germany sarah langer
Ghana Jasmine Seyram Akortsu
Greece Lilian Evgenidi
Guatemala Ana Gabriella Monzon
Hong Kong Yuan Jiai
Hungary Agnes Pataki
India Priyanka Mathur
Korea Yu Ji-eun
Korea Lee Ji-hyun
Latvia Anastasia Skibunova
Macao Qi Li Jun
Malaysia Joyce Tay (Che Hui Tai)
Malta Elizabeth Gaerty
Mexico Julieta Viridiana Villalobos De Lira
Mongolia Gankhuu Gex
New Zealand Jess Prendergrast
Nigeria Loveth Ajufoh
Northern Ireland Kristina Long
Panama Heidy Choy
Philippines Yvethe Marie Avisado Santiago
Scotland Catherine Drain
Serbia Jasna Perencevic
Slovak Republic Barbara Klapacova
South Africa Chane van Zyl
Taiwan Evonne Chen Yi Wen
Thailand Tichaporn Suwanpradub
U.S.A. Silvana Effio
Results:W
Ep. 45 9/05/2010 Korean Coast Guard Special Sea Attack Team (2nd time appearing)
Dream Team: Sangchu, Lee Sang In, Bae Jae Jun, Kim Dong Joon, Jinon, Eli, Lee Joo Hyun guest appearance: Jo Sung Mo
Opponents: kim in su (3rd time), choi tae geun (2nd time), Lee jong min, Kim yun tae, Park in ho, kim jae hyeon
Results:L
Ep. 46 9/12/2010 Comic Martial Arts Performance Team
Dream Team: Eli (U-Kiss), Dongjoon (Ze:A), Jinon (F.Cuz), Sangchu (Mighty Mouth), Kim Han Suk, Lee Joo Hyun, Lee Sang In, Pascal
Opponents: jeong ui hyeok, hong yun gap, yu su ho, no hae yeong, seo sang nok, kim tae seong
Results:W
Ep. 47 9/19/2010 Female Ssierum Wrestlers
Dream Team: Sangchu (Mighty Mouth), Jung Seok Won, Lee sang in, Lee Hyun (8eight), Jung Mo (Trax), Jin On (F.Cuz), Karam (DNA), Kim Kyung Rok (V.O.S), Jo Young Gu, Pascal, Shim Hyoung Tak, Bae Jae Jun CoMC: Lee byung Jin
Opponents: Each Other,Female Ssierum Wrestlers:Im Hyemi, Lee Yeonu, Park Mijeong, Im Sujeong, Gong Hyeseon
Results:W, Lee hyun
Ep. 48 9/26/2010 Korean Rugby Team
Dream Team: Lee Sang Ho, Lee Sang In, Sang Chu, Lee Byung Jin, Pascal, Kim Kyung Jin (gagman), Go Yun Hu
Opponents: jeon jong man, yun tae il, je gal bin, jeong ui hyeok, hong yun gap, yu su ho, no hae yeong, seo sang nok
Results:W
Ep. 49 10/3/2010 Dream Project 5:Ping Pong singles
Dream Team: Sangchu, Lee Sangin, Minho, Jinon, Park Sung Ho Coaches:hyeon jeong hwa, kim taek su CoMC: Lee Byung Jin
Opponents: Each Other
Ep. 50 10/10/2010 United Gumi Team (people from Gumi, South Korea)
Dream Team: Lee Hyun (8eight), Jinon, Lee Sang In, Kim Dong Joon, Kim Byung Man, Lee Joo Hyun, Go Yun Hu
Opponents: Progamers: Lee Yun Yeol ([Red]NaDa), Kim Changseon, Jo Yeon Chang sub professional gamer, Kim Wook (worker at Gumi City Hall), Son Yonghui (worker at Gumi City Hall), Seo Gyeongwu (police officer), Yun Junsik (Fire paramedic)
Course Times: Kim Byung Man (1:02:06), Kim Dong Joon (1:02:09), Seo Gyeongwu (1:26:87), Lee Hyun (1:33:67), Yun Junsik (58:91), Kim Byung Man (47:78), 1st time they have a fanservice game, W
Ep. 51 10/17/2010 Ministry of Strategy and Finance Team
Dream Team: Kim Byung Man, Ricky Kim, Sangchu, Lee Joo Hyun, Go Yun Hu, Jinon, Lee Sang In
Opponents: baek san, Park gyeong chan, choi seong gyu, Park chan wung, Lee ji hun, son dae gyun, Kim seong cheol
Results:W
Ep. 52 10/24/2010 TKMS(Tukong Musool-Korean Special Forces Martial Art) team
Dream Team: Ricky Kim, Lee Hyun (8eight), SangChu, Lee Sangin, Lee Byung Jin (as announcer), Jinon, Byung Ki Soo, 1kyne (Electroboyz)
Opponents: yeom tae beom, Park sin je, Lee sang won, jo seong hyeon, ryan, jeon tae geun, Lee bong hwan
Results:L
Ep. 53 10/31/2010 Girls Obstacle Course (1)
Dream Team: Luna f(x), Bora & Hyorin (SISTAR), Jun Hyo Sung & Zinger (Secret), Chae Yeon, Choo So Young, Hyuna & Binnie (Nine Muses), Sung Eun, Lee Pani, Baek Boram, NS Yoonji, Moon Ji Eun, An Jin Young, Kwak Hyun Hwa, Nancy Lang, Lee Ah-i, Seo Hyo Mung, Kim Mi Yeon, Lee Byung Jin (CoMC), Jinon (F.Cuz), Sangchu (Mighty Mouth)
Results:Lee Pani Win
Ep. 54 11/7/2010 Water Polo Team
Dream Team: Ricky Kim, Lee Sang In, Kim Byung Man, Jinon, Kim Dong Joon, Lee Hyun, Kwangsu (Supernova), Lee Byung Jin (CoMC)
Opponents: Kim hyeon jong, kim Gi wu, song geun ho, Lee hyeon gyu, Kang jun won, Gwon yeong gyun, Song Won Ho
Results:W
Ep. 55 11/14/2010 Girls Obstacle Course (2)
Dream Team: ricky kim, jinon, f(x): victoria, krystal Sistar: bora, soyu seeya: lee boram, jang young ran, kim na young, hong jin young, jung juri, hyena (singer),Lee Ji Hae, kang ye bin, Choo So Young, jun se hong (actress), kim jung min, park eun young (announcer), eum ji in (announcer), sori, oh na mi (comedian), ho an na(sp ?? comedian), lee pani, Lee Byung Jin (CoMC)
Results:Bora Win
Ep. 56 11/21/2010 Monster Box vs Female Gymnastics All Star Team
Dream Team: Kim Dong Jun (ze:a), Ricky Kim, Lee hyun, Chansung, Kim Byung Man, F.Cuz's Jinon, Lee Sang In, Lee Byung Jin (CoMC), SangChu
Opponents: Cha myeongji, Han Yeon Suk, Baek Hwa seung, Park yeong ju, Jo Hui Yeon, kim seon
Results: W
Ep. 57 11/28/2010 2PM part 1
Dream Team: 2PM, Sangchu, Lee Hyun, Ricky Kim, Jinon, Dong Joon, Lee Byung Jin (CoMC)
Opponents: 2PM
Results: W
Ep. 58 12/5/2010 Archery
Dream Team: Ricky Kim, Lee Joo hyun, coach kim jin ho, sangchu, dong joon, coach cho eun jeong, lee sangin, jinon, coach lee eun kyung
Results:Ricky Kim Wins
Ep. 59 12/12/2010 2PM part 2
Dream Team: 2PM, Sangchu, Lee Hyun, Ricky Kim, Jinon, Dong Joon, Lee Byung Jin (CoMC)
Opponents: 2PM
Course Times: W, Ricky Kim (40:07), Lee Hyun (1: 31 : 36), nichkhun (1:05:65), dong joon (1:17:32)
Ep. 60 12/19/2010 Korea Univerity's sports teams
Dream Team: sangchu, ricky kim, dong joon, kim hyun wook announcer, lee sang in, Lee Sang Ho comedian, Lee byung Jin (CoMC), Chansung
Opponents: Ice Hockey Kim Wu Yeong, basketball Jeong Beom Su, baseball Yun Myeong jun, rugby Lee Hak Seop + Yu Seong Yong, soccer players Kim Dong Cheol + Kim Gyeong jung
Results: W
Ep. 61 12/26/2010 Saipan part 1
Dream Team: Sanchu, jinon, Kim byung man, Lee sangin, Ricky kim, jung suk kwon, lee byung jin, minho, and taemin
Opponents: Each Other
Ep. 62 1/2/2011 Saipan part 2
Dream Team: minho, taemin, Kim byung man, Sangchu, jinon, Lee sangin, Ricky kim, jung seok Won, lee byung jin, chansung
Opponents: Each Other
Ep. 63 1/9/2011 Saipan part 3
Dream Team: Sanchu, jinon, Kim byung man, Lee sangin, Ricky kim, jung suk kwon, lee byung jin, chansung
Opponents: Each Other
Ep. 64 1/16/2011 KAMCO (Korean Asset Management Corporation) employees
Dream Team: Jung suk kwon, sangchu, kim byung man, ricky kim, lee sang in , jinon and bae je jun, Lee Byung Jin (CoMC)
Opponents: gwon yeong dae, kim yeong guk, Mun Byeong sam, Oh Myeon gun, Lee jeong yun, kang seong hyo, jo yeong jun
Results: W
Course Times: Ricky Kim (1:41:01), kim byung man (49:02)
Ep. 65 1/23/2011 Elementary School PE Teachers
Dream Team: lee hyun, dong joon, ricky kim, sangchu, Lee Byung Jin (CoMC), jinon, lee joo hyun, lee sang in, Lee byung jin
Opponents: PE Teachers: Gu yeong ho, Seo jin gyu, mun jun yeong, park yeonsu, Kim Jae Yeol, Na Gi won, Jeong Hae An
Course Times: L, Lee hyun (1:05:44), kim dong joon(55:89), ricky kim(47:10), 6th guy (42:41)
Ep. 66 1/30/2011 Ping Pong doubles, singles
Dream Team: kim byung jin, jinon, sangchu, lee sang in, PD, Lee Byung Jin (CoMC) Coach Hyeong Jeong Hwa
Opponents: Saipan korean ping pong club, Celebrity pingpong team: park joon hyung, shin hyun bum, byung ki soo, jung eun pyo Coach: Kim Bun Sik
Results: L
Ep. 67 2/6/2011 Snow Resort part 2 Crossfit athletes team
Dream Team: ricky kim, sangchu, Lee Byung Jin (CoMC), lee joo hyun, lee sang in, kim byung man, Heo Kyung Hwan, jo young gu
Opponents: Crossfit athletes team: Go seong hyeon, lee geun hyeong, lee jae ho, yoo seong yeol, Lee seung jun, brandon, lee jae wook
Course Times: W, kim byung man (39:40), ricky kim(40:84)
Ep. 68 2/13/2011 Snow Resort part 3 New Face team
Dream Team: lee hyun, ricky kim, sangchu, Lee Byung Jin (CoMC), lee joo hyun, lee sang in, dong joon, jinon
Opponents: New Face team: Park Jae Min, lee tae sung: actor, Jung Hwan: singer M to M, drama (dalmation), chae hwan:singer, hong suk jae:singer Young Gun, cheon ji:singer
Course Times: L, Park Jae Min (1:21:26),ricky kim (59:74), Park Jae Min (59:46)
Ep. 69 2/20/2011 Yamakasi Team
Dream Team: lee hyun, ricky kim, sangchu, Lee Byung Jin (CoMC), lee sang in, kim dong joon, jinon, lee hyun, Park Jae Min, Lee Sang Ho
Opponents: Yamakasi Team:Jeong Gu Kwon, Lee beom wu, kim hyeon uk, Gi gwang rok, yang dong kwon, jeong seong hwan, lee jae seong
Course Times: L, ricky kim (1:15:98), yang dong gun (1:18:02), jang ok (1:03:44)
Ep. 70 2/27/2011 Korea sports all star team
Dream Team: lee hyun, ricky kim, Lee Byung Jin (CoMC), lee sang in, kim dong joon, jinon, lee hyun, Lee Sang Ho, lee seung yoon
Opponents: sports all star team:Kim jae yup (judo gold medalist, 49 yrs old) was on 1st dream team, yeo hong chul (gymnast -the high jump, monster box coach on season 1 he did 2m 80cm on monsterbox), lee joo hyun (gymnast-the high jump, monster box coach), sim kwon ho (wrestler, 2 time gold medalist, was in season 1 ), Jegal Seong-Ryeol speed skater-,woo ji won (basketball-was on season 1), Shin Jin-Sik (volleyball-season 1 he did 2m60cm on monsterbox)
Course Times: W, Lee Sang Ho (2:32:40), lee joo hyun (1:08:66), ricky kim (47:62), yeo hong chul (1:25:78), Jegal Seong-Ryeol (1:08:80)
Ep. 71 3/6/2011 Couples Archery
Dream Team: chae yeon+kim dong joon, ricky kim+lee pani, lee hyun+jaekyung, jinon+bora, lee joo hyun+kim sae rom, lee sang in +lee ji ae, coaches: Cho Youn-Jeong, Lee Eun-Kyung, Kim Jin Ho , Lee Byung Jin (CoMC)
Opponents: Couple teams
Results:Jinon+bora win
Ep. 72 3/13/2011 Entertainment New Face Team
Dream Team: Lee Sang In, Ricky Kim, Jinon, Kim Dong Joon, Park Jae Min, Lee Sang Ho, Heo Kyung Hwan, Lee Byung Jin (CoMC)
Opponents: Lee Sang Min, Hoya (Infinite), Moon Junyoung (ZE:A), Lee Hyung Suk (actor), Sung Yong (Touch), Chulhan (Jiggy Dogg), Woo Ju (singer)
Course Times: W, Lee Sang Ho (2:30:29), Lee Sang Min (1:39:90), Park Jae Min (3:14:71) ,Ricky Kim (53:14), Wooju (4:12:37), Lee Sang Ho (1:22:26), Lee Sang Min (57:36)
Ep. 73 3/20/2011 Male Aerobics Team
Dream Team: Lee Sang In, Ricky Kim, Jinon, Kim Dong Joon, Park Jae Min, Lee Sang Ho, Kim Byung Man, Lee Byung Jin (CoMC)
Opponents: Male Aerobics Team: Kim Gyun Taek, Yoon Gwang Seok, Yoon Tae Hui, Lee Seong Hwa, Kim Eung Su, Yu Juseon, Park Tae Jin
Course Times: W, park tae jin (3:20:24), dong joon (3:06:22), park jae min (2:06:29), ricky kim (fail on 3rd -first time ever), lee sang ho (2:01:05), kim gyun taek (1:38:66), kim byung man (1:10:28), kim gyun taek (1:34:42)
Ep. 74 3/27/2011 Couples Obstacle Course
Dream Team: Kim Byung Man, Ricky Kim, Jinon, Lee Sang In, Heo Kyung Hwan, Lee Ju Hyun, Park Jae Min, Shorry J, Lee Sang Min, Drama, Chae Yeon, Bora, Hyorin (Sistar), Jaekyung (Rainbow), Leepani, Eunji (9 Muses), Han Gooro, Hyena, and JJ, , Lee Byung Jin (CoMC)
Couples: Lee Sang In+Bora, Jinon+Hyorin, Lee Joo Hyun+Chae Yeon, Heo Kyung Hwan+eunji, Lee Sang Min+Lee Pani, Park Jae Min+Han Groo, Shorry+Sori, Kim Byung Man+JJ, Ricky Kim+Hyena
Course Times: heo kyung hwan+eunji (2:09:26), daniel+jaekyung (3:57:28), jinon+hyorin (2:19:28), lee sang min+lee pani (1:50:29), shorry+sori (1:44:59) Winners, ricky kim+Hyena (1:46:48)
Ep. 75 4/3/2011 High Jump Competition
Dream Team: Lee Sang In, Ricky Kim, Jinon, Dongjoon, Heo Kyung Hwan, Park Jae Min, Jo Young Gu, Seung Ho(MBLAQ), Lee Hyun, Lee Seung Yoon, Lee Byung Jin (CoMC) Coaches: Yu Ok Ryul, Yeo Hong Chul
20m Dash Times:Lee Sang In (3:85), Seung Ho(MBLAQ) (3:85), Ricky Kim (3:69), Jinon (3:78), Dongjoon (3:22), Heo Kyung Hwan (3:81), Park Jae Min (3:53), Jo Young Gu (3:28), Lee Hyun (3:22), Lee Seung yoon (3:56)
High Jump records: 2m Jinon, Ricky Kim, Seung Ho(MBLAQ), Lee Sang In, 2m 10 Jinon, Ricky Kim, Seung Ho(MBLAQ), Jo Young Gu, 2m 20 Seung Ho(MBLAQ) fail, Ricky Kim, Jinon, 2m 30 Lee Hyun, Park Jae Min, Lee Sang In, Ricky Kim, 2m40 Lee Hyun, Dong Joon, 2m 50 Ricky Kim, 2m55 Ricky Kim Note: Lee Seung Yoon and Heo Kyung Hwan did not participate in the main competition due to their performance in practice
Ep. 76 4/10/2011 Stuntmen (2nd time)
Dream Team: Kim Byung Man, Ricky Kim, Lee Sang In, Jo Young Gu, Shorry J, Lee Sang Min, Kim Hyun Wook, Lee Byung Jin (CoMC)
Opponenets: Kwon Hyuk (Kwon Tae Ho, appearing in alot of episodes), kang yeong muk, jang yeong ju, jeong dong hyuk, hyun dae shik, cho je heon, shim cheol min
Course Times:W, jang yeong ju (1:20:15), lee sang min (1:05:28), kwon hyuk (53:54), kim byung man (52:59), ricky kim (58:43), kwon hyuk (59:56)
Ep. 77 4/17/2011 Archery with Paralympians (Couple Archery 2)
Dream Team: Lee Sang In + Kim Ran Sook, Ricky Kim + Lee Mi Hyang, Jinon + Lee Hwa Sook, Lee Hyun + Ko Hee Sook, Lee Byung Jin (CoMC)
Bora + Kim Jin Youn, Chae Yeon + Lee Myung Gu, Lee Pani + Kim Jung Hoon, JaeKyung + Shim Sang Wook Coaches: Cho Yoon Jung & Lee Eun Kyung
Winner:Lee Sang In + Kim Ran Sook, runner up Ricky Kim + Lee Mi Hyang
Ep. 78 4/24/2011 Mens Ballet Team
Dream Team:Ricky Kim, Lee Sang In, Jinon, Kim Byung Man, Park Seong Kwang, Jeong Tae Ho, Yang Seon Il, Lee Seung Yoon, Lee Byung Jin (CoMC)
Opponents: Park Il, Lee Young Chul, Jo Young Jae, Park Ki Hyun, Bae Min Suh, Suh Jae Mi, Kim Hui Hyeon
(Lee Yeong Cheol, Jeong Yeong Jae, Park Gi Hyeon, Bae Min Sun, Seo Jae Min, Kim Hui Hyeon)
Course Times:W, Kim Hui Hyeon (46:66), Jo Young Jae (59:54), Ricky Kim (43:27)
Ep. 79 5/01/2011 World Taekwon Ropeskipping Association
Dream Team:Ricky Kim, Lee Hyeong Suk, Lee Seung Yoon, Sim Kwon Ho, Lee Sang Min, Jinon, Lee Sang In, Lee Byung Jin (CoMC)
Opponents: Kim Byung Jin, Chang Soon Ho, Go Yoo Sup, Choi Jang Ho, Jeong Myung Ho, Jo Ki Sik, Song Ho Jun
Course Times:W, Lee Sang Min (1:12:97), Ricky Kim (51:26) Lee Sang Min (59:67)
Ep. 80 5/08/2011 Mothers' Day Special
KBS Announcers" Team: Kim Hyun Wook, Oh Un Jong, Yoo Ji Chul, Jo Young Gu
Gagmen Team: Byung Ki Soo, Lee Sang Min, Heo Kyung Hwan, Lee Seung Yoon, Lee Byung Jin (CoMC)
Sports Stars Team: Yeo Hong Chul, Sim Kwon Ho, Shin Jin Sik
New Face Team: Jung Hwan, Daniel, Bae Jae Jun, Chulhan
Cameo: Yoo Ji Cheol's wife and son
Winners/Aces Team: Kim Byung Man, Ricky Kim, Lee Sang In, Jinon, Lee Sang Ho
Results:Kim Byung Man team (teams were regrouped to 2 teams)
Ep. 81 5/15/2011 Youth Consultants Team
Dream Team: Kim Byung Man, Ricky Kim, Jinon (F.Cuz), Lee Hyun, Heo Kyung Hwan & Lee Byung Jin (CoMC) , W (W)
Opponents: Im Young Shin, Park Young Suk, Go Kyung Hwan, Heo Gyun, Chun Young Shil, Han Sang Hae, Oh Choi Geun
Course Times:W, Chun Young Shil (3:29:30), Ricky Kim (1:37:61)
Ep. 82 5/22/2011 Acrobatics Team
Dream Team: Ricky Kim, Jinon, Lee Sang In, Lee Sang Min, Lee Joo Hyun, Choi Phillip, Lee Hyun Suk, Lee Byung Jin (CoMC)
Opponents:Kim Hun Gyu, Kim Jin Tae, Kim Jin Hyuk, Kim Yo Han, Kim Nak, Park Cha Hee, Kim Won Sub
Course Times:W, Kim Yo Han (1:20:40), Lee Hyun Suk (1:18:51), Kim Nak (1:12:07), Lee Sang Min (54:34),Kim Jin Hyuk (1:03:74), Ricky Kim (55:66), Kim Jin Hyuk(56:46), Lee Sang Min (54:34), Ricky Kim (50:03)
Ep. 83 5/29/2011 Kyung Hee University Gymnastics Team
Dream Team: Ricky Kim, Jinon, Dongjun, Soo Hyun (U-Kiss), Lee Hyun, Lee Sang In, Shorry J, Lee Byung Jin (CoMC)
Opponents:Yeo Hong Chul, Yoo Ok Ryul, Moon Dong Joo, Yang Kwang Jin, Noh Gi Tae, Kim Chan Song, Park Kwang Pyo
Course Times:W, yang gwang jin (2:42:90), kim dong joon (1:33:31), ricky kim (1:23:22), kim dong joon (1:30:66)
Ep. 84 6/5/2011 Mud Wrestling World Championships
Dream Team: Ricky Kim, Jinon, Lee Hyun, Lee Sang In, Lee Sang Ho, Lee Sang Min, Lee Hyun Suk, Yoo Min Sang, Kim Won Hyo, Kim Song Won, Kim Kyung Jin, KCM, Yoo Min Sang, Sim Kwon Ho, Seo In Gook, Song Ho Bum (One Two) KBS announcer, Do Kyung Wan, Lee Byung Jin (CoMC), Lee Won Suk (Match MC)
Winner:Lee Hyun Suk
Ep. 85 6/12/2011 Black Eagles (Korean Air Force aerobatic team)
Dream Team: Ricky Kim, Park Jung Min, Jinon, No Woo Jin, Lee Sang In, Lee Hyun Suk, Heo Kyung Hwan, cameo Dal Shabet
Opponents: Seo Seung Nam, Gwon Oh Chul, Sim Sang Eun, Kim Jin Won, Kim Tae Wan, Hwang Seong Tae, Kim Ji Min
Course Times:W, Ricky Kim (2:34:09)
Ep. 86 6/19/2011 KBS World’s 8th founding anniversary special project 1 (Korean Stars vs Asian Stars)
Korean Stars:Kim Byung Man + Jia (Miss A), Kim Dong Jun (ZE:A) + Bora (Sistar), Kwanghee (ZE:A) + Min (Miss A), Lee Joo Hyun + Jae Kyung (Rainbow), Han Jung Soo + NS Yoonji, Nam Woo Hyun (Infinite) + Go Woori (Rainbow), C.A.P. (Teen Top) + Dasom (Sistar), Kang Eun Bi + No Woo Jin
Asian Stars:Misheel Enkhtur/Mongalia/Singer+Anu Davaasuren/Mongolia, Nichan/Thailand+Aim/Thailand, He Lei/China/Actor+Li Lin/China/Actor, Vu Anh Tuan/Vietnam/Producer – Musician – MC+Nguyen Ti Ngoc/Vietnam/singer, Natthew/Thailand/Singer+Beau/Thailand/Singer, Fauzi Baadila/Indonesia/Actor+Kinaryosih/Indonesia/Model, Terada/Japan+Tiara/Japan, Shim Zeng jie/Singapore/Chinese Martial arts instructor+Cristie NG/Singapore/Radio DJ
Lee Byung Jin (CoMC)
Course Times:Han Jung Soo + NS Yoonji (3:38:51), Nichan/Thailand +Aim/Thailand (4:59:85), Shim Zeng jie +Beau/Thailand (3:05:93), kim dong joon +bora (1:46:29)
Ep. 87 6/26/2011 KBS World’s 8th founding anniversary special project 1 (Korean Stars vs Asian Stars)
Dream Team Korean Stars:Eunhyuk, Lee Teuk, Taemin, Shindong, Minho, Jungmo (Trax)
Asian Stars (same as Ep. 86):Misheel Enkhtur/Mongalia/Singer+Anu Davaasuren/Mongolia, Nichan/Thailand+Aim/Thailand, He Lei/China/Actor+Li Lin/China/Actor, Vu Anh Tuan/Vietnam/Producer – Musician – MC+Nguyen Ti Ngoc/Vietnam/singer, Natthew/Thailand/Singer+Beau/Thailand/Singer, Fauzi Baadila/Indonesia/Actor+Kinaryosih/Indonesia/Model, Terada/Japan+Tiara/Japan, Shim Zeng jie/Singapore/Chinese Martial arts instructor+Cristie NG/Singapore/Radio DJ
Lee Byung Jin (CoMC)
Course Times:W? Zeng jie (1:55:87), taemin (1:11:17), minho (50:01)
Ep. 88 7/03/2011 100th Special
Dream Team: Ricky Kim, Lee Hyun Suk, Lee Su Geun, lee sang in, lee sang min, jinon, kim dong joon, Lee Byung Jin (CoMC)
Opponents: Im Tae Hyuk, Kim Dong Gwon, Kim Yong Jun, Kim Myung Su, Ban Sa Hyun, Jeong Sang Hee, Lee Dong Gi
Course Times:LIm Tae Hyuk (2:28:78), Lee Sang Min (2:04:26), Kim Yong Jun (1:17:59), Jeong Sang Hee (1:03:17), Lee Hyun Suk (1:22:12)
Lee Dong Gi (1:38:26), Lee Sang Min (1:03:75), Kim Yong Jun (1:10:78), Lee Hyun Suk (59:75), Jeong Sang Hee (52:39) vs Ricky Kim (1:02:51)

Ep. 89 7/09/2011 Dance Sport National Team
Dream Team: Ricky, Jinon, Lee Hyun, Lee Sang Min, Lee Sang In, Lee Gang(Turtles), Kim Seung Hyun, Lee Byung Jin (CoMC)
Opponents: jo sang hyo, kim do hyun, jang se jin, lee sang min, jung jae ho, park sung woo, hwang yong ha
Course Times:W lee sang min (3:20:76), kim do hyun (3:24:58), ricky kim (1:7:28), jang se jin (1:47:27)
Ep. 90 7/17/2011 Nonsan Army Camp Team
Dream Team: Ricky Kim, No Woo Min, Tony An, kim kyung jin, jeong tae ho, lee sang in, lee hyung suk, Lee Byung Jin (CoMC)
Guest: Girl's Day
Opponents:seong hyeon mo, lee ho bum, Lim da rang, nam gi dong, chae dong guk, yun hyeon min, lee min hyeong
Course Times:L chae dong guk (1:55:66) first time Ricky fail on 1st obstacle
Ep. 91 7/31/2011 Human Survival Challenger Team
Dream Team:2pm, Lee Byung Jin (CoMC)
Opponents:seong hyeon mo, lee ho bum, Lim da rang, nam gi dong, chae dong guk, yun hyeon min, lee min hyeong
Course Times:W Nich Khun (43:94), Chansung (38:24), Bang Chang Suk (42:87)
Ep. 92 8/7/2011 Summer Special: Strongest Dream Girls
First recording (cut because of rain): Secret: Hyosung, Jieun, Afterschool: jungah, raina, Jewelry: eunjung, ha juwon, KBS ensports announcer chae hee, jang se byung, lee ji hye, kim mi yeon, lee pani, ns yoonji, nine muses: hyemi, eunji, kang eun bi, Ji Won (aurora),CoMC Kim Hyun Wook
second recording:CoMC: Lee Byung Jin
Opponents: Kim Mi Yeon, Kim Na Young, Kang Eun Bi, Dana (CSJH), Sunday (CSJH), Lee Pani, Jae Kyung (Rainbow), Hyun Young (Rainbow), Bora (Sistar), Dasom (Sistar), Eunji (Nine Muses), Hyemi (Nine Muses), So Jin (Girl's Day), Min Ah (Girl's Day), Kim Hye Jin, Viki (Dal Shabet), Subin (Dal Shabet), Ji Won (Aurora), Joy (RaNia), T-Ae (RaNia)
Results:Dana Wins
Ep. 93 8/14/2011 Korean Coast Guard Special Sea Attack Team (KMPSSAT)
Dream Team: han min gwan, jang woo hyuk, lee sang min, kim hyun chul, lee sang in, park jae mi, lee hyung suk, lee byung jin (CoMC)
Opponents:Lee Jong Min, Kim in Soo, Kim Yoon Tae, Choi Hyung Gyu, Kim Do Hyung, Lee Kwang Mo, Kwon Jae Jun
Course Times:L Lee Jong Min (1:14:37), Park Jae Mi (1:16:89), jang woo hyuk (1:54:47), Choi Hyung Gyu (1:47:21), Lee Kwang Mo (1:45:15), Kim in Soo (1:25:15), Kim in Soo (1:14:92)
Ep. 94 8/21/2011 Shinhan S-Birds (women's basketball team)
Dream Team: JYP, Kim Tae Woo, Jinwoon, Han Jung Soo, Jo Dong Hyuk, Seo Ji Suk, Lee Hyun, Ricky Kim, Yoo Min Sang, Na Yoon Kwon, Song Ho Bum, Oh Un Jong, lee byung jin (CoMC), Coach: woo ji won
Opponents:Ha Eun Joo, Jung Sun-Min, Kim Danbi, Kang Young Suk, Lee Younha, Kim Youn Joo, Choi Youn Ah, Jin Mi-Jeong, Chun Ju-Weon, Choi Hee-Jin, Kim Yu-Kyung
Results:L
Ep. 95 8/28/2011 MMA Team
Dream Team: Lee Se Chang, Ricky Kim, DongJoon, Kim Jong Min, Kwanghee, han ming kwan, Park Jae Min, lee byung jin (CoMC)
Opponents: Denis Kang, Yoo Woo Sung, Kang Kyung Ho, Kim Jae Young, Nam Yui Chul "The Korean Bulldozer", Kim Suk Mo, Lee seung yoon
Course Times:Wpark jae min (59:96), yoo woo sung (1:09:05), nam yui chul (2:01:98), Ricky kim (39:01), yoo woo sung (1:03:24), dong joon (1:10:39), dong joon (44:67)
Ep. 96 9/04/2011 Ultimate Newcomer Tournament part 1
Ricky Kim, Lee Byung Jin (CoMC)
Contestants:Kim Min Kyo, Shim Shin, Kim Sang Tae, LJ, Oh Ji Hyun, Seo In Guk, Jae Hyo (Block B, Sung Yong (Touch), Choi Jong Yun, Se Chang + Yua (BoM), Kang Chang Muk, Kang In Su + Kim Se Young (My Name), Gun Woo, Gun Hee (EN-Tik), Kim Yi An, Kim Ji Han, Park Jong Hwan, Park Chang Hwan, Seo Woo Jin, Seo Yun, Seong Woong, Yoo Boram, Lee Ah Chung, Jo Sung Woo (FIX), Chul Han (Jiggy Dog), Choi Sung Joon, Tae Hee (BB Boys), Hong Won Bin
Course Times:Ricky Kim (55:46), Seong Woong (55:31), Yoo Boram (1:15:96), Kang Chang Muk, (1:08:90), Choi Jong Yun (1:09:98), Lee Ah Chung (1:01:15), chul han (56:76), jae hyo (55:86)
Ep. 97 9/11/2011 Ssierum Tournament 2011 (water)
Contestants: Bae ki sung, Park Jun Hyung, Yoo Min Sang, Lee Hyun, Jung Mo, Dongjun, No Yoo Min, Yoo Min Sang, Kim Jun Hyun, Jobin, Ricky Kim, Wang Biho (Yoon Hyung Bin), Shorry J, Jo Woo Jong, Kim Jong Min, Seo In Guk, Lee Byung Jin (CoMC)
Results:Winner Seo In Guk
Ep. 98 9/18/2011 Super Junior vs Rookie Team
Rookie Team:Ricky Kim (coach), Seong Woong, Yoo Boram, Kang Chang Muk, Choi Jong Yun, Hong Won Bin , chul han, jae hyo, lee byung jin (coMC)
Super Junior: Eunhyuk, shindong, lee teuk, donghae, yesung, sung min
Results:W chul han (55:28), Jae hyo (44:44),yoo boram (52:80), Choi Jong Yun (52:68), Seong Woong (41:60), EunHyuk (35:03), jae hyo (39:31), seong woong (39:34)
Ep. 99 9/25/2011 World Martial Arts Festival Team
Dream Team: Kim Hyun Chul, Ricky Kim, Dong Joon, Lee Sang In, Park Jae Min, Lee Hyun, JinWoon, KyuJong, Lee byung Jin (CoMC)
Opponents: Park Chang Gyu, Lee Hee Woo, Park Hong Jin, Myung Min Ho, Kko Wit, Kim Man Sup, Heo dae yeong
Course Times:W Park Jae min (56:98), Ricky Kim (35:07), Lee Hyun (41:38), Lee Hyun (34:72)
Ep. 100 10/2/2011 Gag Concert Team
Dream Team: Lee Se Chang, Kim Dong Joon, Park Jae Min, Jungmo, Moon Jun Young, Seong Woong, Kang Chang muk, Lee Byung Jin (CoMC)
Opponents: Kim Dae Hui, Lee Seung Yoon, Han Ming Gwan, Lee sang ho, lee sang min, ryu geun ji, lee jong hun
Course Times:L 5m lee sang ho
Ep. 101 10/9/2011 Ep. 101 Dream Team King of Kings part 1
Dream Team: Kim Byung Man, Ricky Kim, Minho, Chansung, Sangchu, Lee Hyun, Lee Sang Ho, Park Jae Min, Lee yung jin (CoMC)
Kim In Soo (KMPSSAT), Lee Jong Min (KMPSSAT) , Moon Jun Young (P.E), Lee Bong Hwan (TKMS), Yang Dong Kwon (Yamakasi), Chae Jong Guk (Army) & Jeong Sang Hee (100 Special)
Guests:Kara
Course Times:lee jong min (2:38:31), jeong sang hee (1:54:17), Ricky Kim (1:15:98)
Ep. 102 10/16/2011 Ep. 102 Dream Team King of Kings part 2
Dream Team: Kim Byung Man, Ricky Kim, Minho, Chansung, Sangchu, Lee Hyun, Lee Sang Ho, Park Jae Min, Lee yung jin (CoMC)
Kim In Soo (KMPSSAT), Lee Jong Min (KMPSSAT) , Moon Jun Young (P.E), Lee Bong Hwan (TKMS), Yang Dong Kwon (Yamakasi), Chae Jong Guk (Army) & Jeong Sang Hee (100 Special)
Course Times:kim in soo (2:06:89), Lee Jong Min (1:25:66), minho (1:17:83), jeong sang hee (1:32:73)
Ep. 103 10/23/2011 Ep. 103 Monster Box
Yeo Hong Chul & Yoo Ok Ryul Team YHC: Han Min Gwan, Jung Jong Chul, Soohyun, Hoon, Lee Ah Chung Team YOR: Dongjun, Lee Hyun, Park Jae Min, Seungho, Thunder, Lee Byung Jin (CoMC)
Results:Lee Hyun, Park Jae Min, Kim Dong Jun all failed at 2m 70cm no new records set
Ep. 104 10/30/2011 Ep. 104 Women's Junior National Handball Team
Dream Team:Shorry J, Ricky Kim, Lee Hongki, Yoo Min Sang, kim kyung jin, kim kyu jong, lee jae jin, choi jong hun, lee byung jin (co-MC)
Opponents: Coach Lim Oh Kyung, Goo Ye Jin, Kim Jin Yi, Shin Hyun Joo, Park So Ri, Lee Se Mi, Kim Min Kyung, Jo Soo Yeon
Results:W Ricky Kim
Ep. 105 11/6/2011 Ep. 105 Yamakasi Team (2nd appearance)
Dream Team:Shorry J, Ricky Kim, Lee Hongki, Yoo Min Sang, kim kyung jin, kim kyu jong, lee jae jin, choi jong hun, lee byung jin (co-MC)
Opponents: Lee Joo Kyung, Jung Gook Kwon, Jung Sung Hwan, Yang Dong Kwon, Kim Tae Ho, Lee Bum Woo, Jung Min Gyo
Course Times:W Jung Sung Hwan 1:30:69, Park Jae Min 1:11:53, Jung Gook Kwon 1:46:06, Yang Dong Kwon 1:50:47, Choi Sung Jo 1:34:60, Son Ho Young 2:02:66, Yang Dong Kwon 56:87, Park Jae Min 45:86,Choi Sung Jo 45:10
Ep. 106 11/13/2011 Ep. 106 SNSD
SNSD, Jeon Hyun mu, lee byung jin (co-MC)
Results:Hyoyeon wins
Ep. 107 11/20/2011 Ep. 107 Firefighters
Dream Team: Kim Dong Jun, Moon Jun Young, Park Jae Min, Han Min Gwan, Choi Sung Jo, Jae Hyo, Park Sung Ho, Lee Byung Jin (CoMC)
Opponents: kim jong suk, jo byung joo, Oh Gwan Suk, lee jun ho, Go Jeong Hoon, Lee Il Hae, kang kwon hee
Course Times:T? no finishers
Ep. 108 11/27/2011 Ep. 108 Farmers
Song Yong Gil, Shorry J, Ricky Kim, Choi Sung Jo, Lee Sang Min, Jae Hyo, Lee Byung Jin (CoMC), Park Hyun Bin
Opponents: Kwon Chil Moon, Ahn byung Jo, Kim Hyun Gun, Jang Gwi Hwan, Kim Jin Woo, Lee Haeng Do, Park jun tae
Guests:Seo Gyu-Yong Ministry for Food, Agriculture, Forestry and Fisheries, Cho PD
Course Times:W Lee Haeng Dong (1:12:18), lee sang min (1:09:02), Ricky Kim (1:20:67) Ahn Byung Jo (1:10:36), Ricky kim (1:01:08), lee sang min (1:11:76)
Ep. 109 12/04/2011 Ep. 109 Korea National Sport University Wrestling Team
Dream Team: lee joo hyun, shorry j, ricky kim, choi sung jo, park jae min, jae hyo, no woo jin, Lee byung jin (coMC)
Opponents: Sim kwon ho, lee dae ho, kim youn g ha, jeon eul pu reun san, choi in sang, choi hyeong mu, seo min won
Course Times:L park jae min (2:38:44), jeon eul pu reun san (2:32:44), kim young ha (1:34:56)
Ep. 110 12/11/2011 Ep. 110 Capture the Flag
Competitors:Jo Young Gu, Lee Jae Hu, Yeo Hong Chul, Kim Hyun Wook, Sim Kwon Ho, Woo Ji Won, Yoo Ok Ryul, Lee Joo Hyun, Song Ho Bum, Lee Seung Yoon, Choi Sung Jo, Chun Jin Ho, Ricky Kim, Kim Sung Hyun, Lee Sang Ho, Lee Sang Min, Si Ho, Shorry J (Mighty Mouth), Lee Jong Hoon, Ji Ha Gun, Park Jae Min, Lee Ah Chung, Yang Se Hyung, Kang Chang Mook, Kim Kyu Jong (SS501), Seo In Gook, Hwang Kwang Hee (ZE:A), Moon Jun Young (ZE:A), Kim Dong Jun (ZE:A), Jae Hyo (Block B, Jo Sung Woo (FIX), Geum Yong (J Symphony), J. Heart (N:Sonic), Black J (N:Sonic), Soul J (N Train), JoJo, Gun Woo (MY NAME), Se Yong (MY NAME), Maeng Se Chang (BoM), Yoo Ah (BoM), Lee byung jin (coMC)
Results:W yeo hong chul
Ep. 111 12/18/2011 Ep. 111 Sport Climbing Team
Dream Team:Ricky Kim, Shorry J, Lee Joo Hyun, Dong Jun, Choi Sung Jo, Song Ho Bum, Park Jae Min, Lee Byung Jin (CoMC)
Opponents:sim sul bin, pi seung chan, chun jong won, min hyeon bin, Park Hee Yong, lee hyuk ju, lee chang hyeon, Coach Lee Jae yong
Special Guests: Oh Gyu Young (Skydiving Academy Director), Kas Parsrums (Skydiving Pilot), Matiss Liepins , Jurgis Grigorieus
Course Times:L Chun Jung Won (2:04:04), Park Hee Yong (1:44:42), Ricky Kim (2:01:06), Park Jae min (1:43:16), sim sul bin(1:25:67), Ricky Kim (1:40:01)
Ep. 112 12/25/2011 Ep. 112 AntiRicky vs Ricky Team
AntiRicky Team: Lee Sang Min, park jae min, choi sung jo, kim dong joon, Si Ho
Ricky Team: Ricky Kim, Lee Sang ho, jae hyo, se yong, han min gwan, lee joo hyun, Ji Ha Gun, Lee Seung Yoon
Lee Byung Jin (CoMC)
Guests: Brave Girls
Course Times:AntiRicky Team W park jae min (2:12:12), lee sang min (2:12:18), lee sang ho (1:58:03), ricky kim (1:37:26), lee sang ho (1:14:08), lee sang min (1:11:61), ricky kim (1:12:64)
Ep. 113 1/01/12 Ep. 113 Dream Project 11 Badminton
Dream Team: Hong Seo Bum, Kim Jung Min, Lee Sang Min, Kim Dong Jun (ZE:A), Si Ho, Se Yong (My Name), Lee Se Joon (Yurisangja), Lee Joo Hyun, Ricky Kim, Lee Sang Ho, Byun Ki Soo, Shorry J (Mighty Mouth), Coach Ra Kyung Min Coach Ha Tae Kwon, Lee Byung Jin (CoMC), Lim Bang Eun (CoMC), umpire Kang Sun Young, referees: Jung Yeon Kyung, Choi Hyun Ho, Song Min Jin.
Results:lee sang ho W 11-6, 11-9 vs se yong , Byung ki soo+shorry vs kim dong joon +lee sang min W 7-11, 11-9, 11-6, Si ho + ra kyung min W 11-8, 7-11, 11-6 vs hae tae kwon + lee joo hyun , lee se joon W 11-8, 11-6 vs kim dong joon, ricky kim vs hong seo bum W 9-11, 8-11
Ep. 114 1/08/12 Ep. 114 Hockey Team
Dream Team:Ricky Kim, Tim, Wang Bi ho, Tim, Ricky Kim, Shorry J, Park Jae Min, Kim Dong Jun, Lee Joo Hyun, Lee Byung Jin (CoMC)
Opponents:Lee Yong Min, Gwa Kyeong Ki, Kim Cheol Jun, jo Jae hyeong, Lee yeong jun, yun ji man, hwang hyun ho, Yun Seong yup (coach)
Course Times:W park jae min (2:26:88), tim (2:50:11), dong joon (1:38:17) , Ricky kim(1:33:53), dong joon (1:22:37)
Ep. 115 1/15/12 Ep. 115 Sports All-Star Team Rematch
Dream Team:Ricky Kim, Shorry J, Se Yong, Lee Joo Hyun, Tim, Park Jae Min, Choi Sung Jo, Lee Byung Jin (CoMC)
Opponents:Yeo Hong Chul, Sim Kwon Ho, Kim Dong Sung, Woo Ji Won, Jaegal Sung Ryul, Ha Tae Kwon, Kim Byung Ji
Course Times:L Sim kwon ho (1:45:50), Park Jae Min (1:34:53), Tim (1:30:97), Kim Byung Ji (1:47:93), Yeo hong chul (1:21:79), Ricky Kim(1:25:44), Jaegal Sung Ryul (1:03:43), woo ji won (1:46:86), Ricky kim (1:20:28), Shorry J (time not shown)
Ep. 116 1/22/12 Ep. 116 Lunar New year Ssierum Special (water)
Competitors: Lee Man Gi, Shorry J, Kim Dong Jun, Lee Sang In, Kim Jun Hyun, Park Jun Hyung, Ricky Kim, Kim Chang Ryul, Park Jae Min, Seo In Guk, Jo Young Gu, Park Hyun Bin, Jang Min Ho, Yoon Hyung Bin aka Wang Biho, Yoo Min Sang, Se Yong, Sung Dae Hyun
Ref: Lee Man Ki, Lee byung jin (CoMC), Refs: Oh Bum Tae & Lee In Bong
Winner: Kim Jun Hyun
Ep. 117 1/29/12 Ep. 117 Snowboard Race
Competitors:Lee Sang Ho, Choi Sung Jo, Kim Dong Jun, Yeo Hong Chul, Lee Joo Hyun, Jung Bum Kyun, Si Ho, Se Yong, Gun Woo, Song Young Gil, Shorry J, Sung Dae Hyun, Kim Kyu Jong, Hoik, Jobin, Park Jae Min, Tim, Lee Hyuk, Ricky, Sangchu, Heo Jun (CoMC)
Winner: Choi Sung Jo
Ep. 118 2/04/12 Ep. 118 Marines Moo Jeok Do Team
Dream Team:Choi Sung Jo, Lee Joon, Park Jae Min, Brian, Han Min Gwan, Lee Sang Min, Lee Sang In, Lee Byung Jin (CoMC)
Opponents:Park Kyung Jin, Park Hee Sung, Kim Do Gyeong, Lee Kyeong, Kim Jin Oh, Ryu Kyeong Min, Lee Jin Hyuk, Kim Son Kap(Office Chairman)
Course Times:W park jae min (2:56:54), kim jin oh (3:03:39), choi sung jo (1:41:02)
Ep. 119 2/11/12 Ep. 119 Sharing Happiness N Campaign team
Dream Team: park sung ho, marco, choi sung jo, park jae min, ryu geun ji, se yong, ghun x-5, lee byung jin (CoMC)
Opponents:han ki bum (Aid Director, Coach, was on DT S1), Celebrity Basketball Team members:( lee sang min, lee sang ho, lim hyeok pil, kim jae wook), choi byung hun (incheon airport national quarantine station), go bong geun (Dept of Health and Human Services), lim tae hyeong (did not run, Social Contributions Information Center), lee joong hee
Course Times:W park jae min (1:37:42), ghun (2:17:99), lee sang ho (1:31:59), marco (1:23:41), go bong geun(1:22:59), lee sang min (1:01:15), go bong geun (57:13), choi sung jo (49:10)
Ep. 120 2/18/12 Ep. 120 Dream Couples
Competitors:Tim, Jae Kyung, Lee Pani, Kim Dong Jun, Son Ho Young, Yewon, NS Yoon G, Lee Joon, Heo Kyung Hwan, Kim Ji Won, Han Min Gwan, Kim Jung Min, Seo In Guk, Jeon Se Hong, Kim Hye Young, Choi Sung Jo, Jang Do Yeon, Choi Jong Joon, Ghun, Park Eun Young, Lee Byung Jin (CoMC)
Winner:W Ghun+Park Eun Young
Ep. 121 2/25/12 Ep. 121 Extreme Sports Team
Dream Team:Lee Joo Hyun, Marco, Choi Sung Jo, Lee Sang Min, Shorry J, Park Jae Min, Jin Won (actor), Lee Byung Jin (CoMC)
Opponents:Bang Chang Suk (was on Human Survival Team), Lee Dong Gun (sports climber), Kim Sung Kyung (was on Human Survival Team), Chang Kyung Ho (bboy Darkness), kim kwan ok (kayak), seo in soo (slackline-was in previous ep), jang kyung ho, han jeong hee
Course Times:W Choi Sung Jo (2:21:81), lee sang min (2:03:35), choi sung jo (1:59:19)
Ep. 122 3/04/12 Ep. 122 Soccer Shootout
DT: Choi Sung Jo, Marco, Lee Sang Min, Se Yong (MY NAME), Kim Dong Jun (ZE:A)
Friends FC: Lim Ho, Sun Woo Jae Duk, Bae Do Hwan, Lim Dae Ho, Park Jung Chul
Singers FC: Hong Seo Bum, Lee Jung, Gun Woo (MY NAME), Dong Woo + Hoya (INFINITE)
Jukdolri FC: Park Sung Ho, Lee Sang Ho, Kim Ji Ho, Yang Sung Guk, Lee Jung Hoon
Course Times: Jukdolri Team W team competition, Lee Sang Ho W aces competition
Ep. 123 3/11/12 Ep. 123 Trampoline Performance Team
Dream Team: Choi Sung Jo, Park Jae Min, Lee Sang Min, Marco, Gun Woo (MY NAME), Kang Han (WE), Maboos (Electroboyz), Kimchi (AA), Soul J (N-Train), Cheezy (Crispi Crunch), Hong In Kyu, Lee byung jin (CoMC)
Opponents: Jo Sung Wu, Baek Sang Heon, Hwang In Hyuk, kim so mang (Fusion So Mang), Park yun yong, hong hyeon tae, cha jung ho
Course Times:WCha Jung Ho (4:59:67), lee sang min (4:20:90), lee sang min (4:20:90), choi sung jo (3:20:44), park jae min (2:46:69), choi sung jo (1:50:61)
Ep. 124 3/18/12 Ep. 124 Dream Project 12 Swimming
Coach Bang Seung Hoon Team:Kang Kyun Sung, Marco, Sung Hoon, Park Jae Min, Jang Min Ho, Hae Won
Coach Jo Hee Yeon Team:Shorry J, Choi Sung Jo, Lee Sang Ho, Niel, Kim Ji Woon, Seo Ji Won
Rookies:Kim Min Gyo, Jang Min Ho, F-iv Seo Ji Won, Kim Ji Woon, Seo Gun Woo, WE (Macho, Mandu), M to M Son Jun Hyuk, Kim Min Woo, LED Apple Han Byul, X-5 Haewon, FIX Jo Sung Woo, Dong Hyeon Bae,
Special Guests:Kim Ji Ho, Seo Min Seok (gangwondo)
CoMCs: Lee Byung Jin, Cho Sung Mo (swimmer)
Results:Bang Seung Hoon Team W, MVP Sung Hoon
Ep. 125 3/24/12 Ep. 125 2AM
Dream Team: Choi Sung Jo, Shorry J, Han Min Gwan, Marco, Kim Dong Jun, Seong Woong
Opponents:2AM:Seulong, Jo Kwon, Chang Min, Jin Woon
Guest Star: Park Jae Min (came unpaid and coached 2AM)
kim kyu sang (2AM choreography team GM)
kim moon soo (JYP pilates instructor)
lee byung jin (CoMC)
Course Times:W choi sung jo (1:48:74), dong joon (1:09:34), choi sung jo (57:20)-7th win
Ep. 126 4/01/12 Ep. 126 Mud Chicken Fight
Competitors: Choi Sung Jo, Kim Jung Min, Yeo Hong Chul, Park Jae Min, Shorry J, Kim Dong Jun, Park Sung Ho, Jo Young Gu, Kim Dong Sung, Lee Sang In, Lee Sang In, In Soo, Byun Ki Soo, Sim Kwon Ho, Lee Sang Min, Mir, Thunder, Lee Byung Jin (CoMC)
Ep. 127 4/08/12 Ep. 127 Mountain Climbing Team (Director Um Hong Gil and Mountain Rescue Team)
Dream Team: Choi Sung Jo, Marco, Shorry J, Kim Dong Joon they will be joined by Lee Sang Ho, Byun Ki Soo, Yoo Min Sang, Lee Byung Jin (CoMC)
Opponents: Chun Jun Min, Choi im Bok, Sin In Chul, Bae Myung Suk, Ham Soo Seok, Han Sang Heum, Lee Dong Yeol, Um Hong Gil (Director)
Course Times:W lee sang ho (1:35:22), Marco (1:25:73), choi sung jo (1:32:86), Choi im Bok (1:44:97), choi sung jo (59:63)-8th win
Ep. 128 4/16/12 Ep. 128 London Olympics D-100 Star Championships in Athletics
Competitors: Choi Sung Jo, Park Jae Min, Kim Dong Jun, Lee Sang Min, Lee Sang Ho, Woo Ji Won, Marco, Se Yong, Go young wook, Won ki joon, kim dong sung, heo kyung hwan, shorry J, jung mom, han min gwan
CoMC: Lee Byung Jin, Jang Jae Geun
referee: kim sam pil, dae jae bong, park sang mun
Results:Kim Dong Jun - 3 medals (2 G in 100m/survival vault, 1 B in 400m)
Kim Dong Sung - 2 medals (1 S in 100m, 1 G in 400m)
Choi Sung Jo - 2 medals (1B in 100m, 1 S in 400m)
Park Jae Min - 3 medals (2 G in discus/400m, 1 B in survival vault)
Se Yong - 2 medals (1 S in discus, 1 B in 400m)
Shorry J - 2 medals (1 B in discus, 1 G in 400m)
Lee Sang Ho - 2 medals (2 S in survival vault/400m)
Lee Sang Min - 1 medal (1 S in 400m)
Kim Seung Hyun -1 medal (1 G in 400m)
Jung Mo - 1 medal (1 S in 400m)
Heo Kyung Hwan - 1 medal (1 B in 400m)

Ep. 129 4/21/12 Ep. 129 Couples Swimming
Couples:Shorry J + Minha, T-ae + Lee Sang Ho, NS Yoon-G + Marco, Oh Nami + Kim Ji Woon, Go Woori + Kim Dong Jun, Lee Mi Jin + Choi Sung Jo, Lee Byung Jin (CoMC), Cho Sung Mo (swimmer)
Results:1st place: Shorry J + Minha (5 total medals: 2 Golds, 1 Silver, 1 Bronze)
2nd place: T-ae + Lee Sang Ho (3 total medals: 1 Gold, 2 Silver, 0 Bronze)
3rd place: NS Yoon-G + Marco (4 total medals: 1 Gold, 1 Silver, 2 Bronze)
4th place: Oh Nami + Kim Ji Woon (2 total medals: 1 Gold, 1 Silver, 0 Bronze)
5th place: Go Woori + Kim Dong Jun (1 total medal: 1 Gold, 0 Silver, 0 Bronze)
6th place: Lee Mi Jin + Choi Sung Jo (1 toal medal: 0 Gold, 1 Silver, 0 Bronze)

Ep. 130 4/28/12 Ep. 130 Dream Team vs 100 Viewers Capture the Flag
Competitors: Hong seo bum, marco, choi sung jo, yeo hong chul, jo young gu, byung ki soo, jeong bum gyun, lee seung yoon, park jae min, kim kyung jin, kim seung hyun, shin woo,shorry, kim ki yeol, kim dong joon, ha minwoo, chunji, se yong, chulhan, Oh Song (FIX), 100 Viewers: Hwang Jeong Soon, Kang Min Wook, Shin Seung Yup, Kim Min Bum, Han Seung Yup, Jeong Sang Woo, etc narrowed down to 20 to compete
Lee Byung Jin (CoMC)
Special Guests: Sung Hoon, Ricky Kim
Results: Kang Min Wook wins
Ep. 131 5/6/12 Ep. 131 Asian Stars in Yeosu part1
Dream Team: Park Jae Min, Jay Park, Park Jae Min, Ricky Kim, Jay Park, Se Yong, Shorry
International Stars:Terada (Japan), Natthew (Thailand), Amarbayasgalant Sukhbaatar (Mongolia, singer), Ankit Sachdeva (India, tennis), Haotian, Lee James Calder (New Zealand, judo, comedian), Ken Low (Radio DJ, singapore)
Lee Byung Jin (CoMC)
Course Times: W Park Jae min (1:04:22), Choi Sung Jo (1:34:08), Ricky Kim (41:90), Lee James Calder(2:30:00)
Ep. 132 5/13/12 Ep. 132 Asian Stars in Yeosu part2
Dream Team:Ricky Kim+No Eul, Kim Dong Jun+T-ae, Shorry J+Minha, Jay Park +G.NA, Ricky (Teen Top)+NS Yoon G, Ha Jooyeon+Niel, Woori (Rainbow)+ Han Byul (LED Apple)
International Stars: Terada Takuya and Tiara(Japan), HaoTian Zhu and WenXiao Fu (China), Natthew and Green (Thailand), Ken Low and Rachel Chua(Singapore), Amarbayasgalant Sukhbaatar and Nomin Tumurbaatar (Mongolia), Ankit Sachdeva and Akansha Sharma (India), Lee James Calder and Natasha Ann Downing (NewZealand)
Ep. 133 5/20/12 Ep. 133 Gyeong Sang Buk Do Third Military Academy Capture the Flag
Dream Team: Choi Sung Jo, Park Jae Min, Marco, Kim Dong Jun, Shorry J, Jinon, Ricky (Teen Top), Chang Jo (Teen Top), Se Yong, In Soo (My Name), Sim Kwon Ho, Yeo Hong Chul, Jo Ji Hoon, Kim Ji Woon, Shin Woo, Jang Min Ho, Raccoon (F1RST), Kim Seung Won, Ka In (5tion), Oh Song (FIX), Lee Byun Jin (CoMC)
Guests: Yeo Yeon Ju (Yeo Hong Chul's daughter), Sangchu, Soya, Rania
Opponents:20 people out of 1,100: kang jae young, lim seung hwan, lee jeong in, jeong chang jin, jang yeon suk, lee jae hyung, lee jung chul, park yeong jin, song jun yup, kim ki yeon, seong byun min, han min yi, pyun sun jin, ahn jae hwan, lee hyuk jin, yang yeon jin, kim se jin, park byun jin, lee hyun jae, go myung shik
Results: L Ahn Jae Hwan
Ep. 134 5/27/12 Ep. 134 2,012 Viewers Tour Capture the Flag Gyeongi
Dream Team: Lee Jung Yong, Yeo Hong Chul, Sim Kwon Ho, Park Sung Ho, Marco,
Choi Sung Jo, Lim Chi Bin, Kim Dong Sung, Si Ho, Park Jae Min,
Kim Kyung Jin, Jinon, Kim Dong Jun, Moon Jun Young (ZE:A), Baro (B1A4),
Daniel (Dalmation), Se Yong, Kang Chang Muk, Jeong Jong Chul, kim sung hyun
Lee Byung Jin (CoMC)
Opponents:20 out of 100 viewers:lee hee jun, Jung eun ho, kim on hee, kim sung eun, jo sang yup
Lee si chun, go jong min, so in sub, jeong jae min, bae jung mo
Kang minho, jun tae ho, yun ki ho, lee yeong ah, tak joo won
Lee go ban, kim ong suk, nam yung dong, kim yong min, kim soo kyung
Referee: Jo Hyo Jin, Li Hee Man (Athletic Association)
Special Guest: Lee Jung Young (wife, kids:Lee Ma Eum & Lee Mi Eum), Kim Dong Sung family
Results: L Kim on Hee
Ep. 135 6/03/12 Ep. 135 2,012 Geoje Shipyard Team
Dream Team:Lee Sang Min, Park Jae Min, Marco, Ricky Kim, Shorry, Jinon, Choi Sung Jo, Lee Byung Jin (CoMC)
Opponents:Im Jae Bum, choi byung soo, Lee Tae won, lee kyu duk, kwak cheo rung, park chang min, jang kyung sun, an sang joon
Course Times: W Park Jae Min (1:41:02), lee sang min (2:20:30), kwak cheo rung 1:43:61, ricky kim (1:23:10), park jae min (1:07:42), ricky (1:16:05)
Ep. 136 6/10/12 Ep. 136 Summer 4 projects part 1 Dream Girls Obstacle Course
Choi Sung Jo:kim ji won, baek boram, seo hyo myung, yewon, han ji yeon, subin, heo anna, kim jung min, goo ji sung, jung juri
Park Jae Min:in Team:Oh Nami, jang do yeon, rania (T-ae, Xia), Minha (Nine Muses)
 Baby J + Yewon (Jewelry), Minha (Nine Muses), Jisuk + Woori (Rainbow), Won Ja Hyun
Lee byung Jin (CoMC)
Course Times: W Choi sung jo 38:35, T-ae (1:15:93). Baek Boram (1:23:41), go woori (1:08:07), kim ji won (50:87), go woori (53:73)
Ep. 137 6/17/12 Ep. 137 Summer 4 projects part 2 Dream Friends relay
Kim Dong Jun's team: Kim Dong Jun (ZE:A), Moon Jun Young (ZE:A), Seo Ji Suk, & Lim In Bin
Se Yong's team: Se Yong (MY NAME), Insoo (MY NAME), Changjo (Teen Top), Jang Won Jun
Jinon's team: Jinon (F.Cuz), Rae Hyun (F.Cuz), Kim Tae Jin, Choi Jae Guk
Park Jae Min's team: Park Jae Min, Yang Seung Sung, Yang Jun Young, Niel (Teen Top),
Kim Dong Sung's team: Kim Dong Sung, Kang Chang Muk, Lee Ho Suk, Lee Jung Soo (skater)
Choi Sung Jo's team: Choi Sung Jo, Kang Ji Hoo, Ryu Sang Wook, Son Woo Chan
Marco's team: Marco, Lim Chi Bin, SIC ( Monsterz), Kwon Tae Ho
Lee Sang In's team: Lee Sang In, Lee Tae Young, Lee Sung Bae, Han Soo Yul
CoMC(Lee Byung Jin)
(Mun Jun Young sprained ankle during practice so gave up, one of the audience (Lee Jung Soo's friend Lee Junho) join Kim dong Jun Team)
Results: overall W Kim Dong Sung Team
1 vs 4 200m Running: Gold Kim Dong Sung Team, Silver Se Yong Team, Bronze PJM Team, KDJ Team
400m Relay: Gold: Marco team, Silver: Kim Dong Jun Team, Bronze Kim Dong Sung Team

Ep. 138 6/24/12 Ep. 138 Dream Family
Competitors: Kim Dong Jun + Kim Dong Hyun (brother), yeo hong chul+kim yoon ji (wife)+yeo yeon joo (daughter), lee il min+lee dong jun (father), jinon+ kim hong kyu (father)+kim kyung kyu (uncle), sim kwon ho+lee hwa sun (mother), kim dong hee+ kim min kyung (wife)+kim yun soo (daughter), LED Apple hyosuk+kim eun woo (father), lim chi bin+lim won bin (2nd oldest brother)+lim ji won(neice?)+kim yun kyung (wife)+lim seo jung (daughter)+lim seo won (son), choi sung jo+choi hyung guen (father)+choi wong jo (brother), park jae min+park jin young (elder girl cousin), u-kiss hoon +yeo hoon bi (brother), u-kiss eli+u-kiss dong ho +bang eun hee ("surrogate mother"-U-Kiss Agency CEO's wife-since Eli's family is in the US and Dong Ho's family could not come), Lee Byung Jin (CoMC)
in attendance:lim chi bin brother, and father
Course Times: W lim chi bin, park jae min (1:08:93), hoon (1:45:89), sim kwon ho (1:15:47), jinon finish (1:46:92), lim chi bin (50:22), yeo hong chul (1:01:86), kim dong hee (52:42), dong ho (2:31:51), kim dong jun (46:68), choi sung jo (45:71), kim dong hee (44:59), lim chi bin (35:27), kim dong jun (36:68)
Ep. 139 7/01/12 Ep. 139 Archery Teams
Team A: Ricky Kim, Park Jae Min, Lee Sang Ho, Choi Sung Jo
Team B: Kim Se Jin, Dok Go Jun, Kim Dong Sung, Park Eun Young, Kim Ji Won
Team C: Kang Dong Ho, No Yoo Min, Shorry, B1A4 Jin Young, Ha Joo Won (Baby J) (Jewelry), Kang Ye Bin, Jang Do Yeon
Lee Byung Jin (CoMC), Yoon Hye Young (CoMC)
Referee: Park Nam Suk
Coach: Director Lee Eun Kyung
Results: Teams Ricky Kim, Kim Dong Sung, Baby J
Lee Sang Ho, Dok Go Jun, Kang Ye Bin,
Lee Sang In, Park Eun Young, Shorry
Choi Sung Jo, Kim Se Jin, Jang Do Yeon
Park Jae Min, Kim ji Won, Kang Dong Ho
Jin Young, No Yoo Min, Yoon Hye Young (gets -1 on each score, since she is gold medalist)
Ricky Kim Team W

Ep. 140 7/08/12 Ep. 140 Cool Guy Team
Dream Team: Kim Dong Hee, Choi Sung Jo, Song Joon Geun, Shorry J, Lee Byung Jin (CoMC), Park Jae min, Sangchu (CoMC-since injured), lee sang min
Opponents: Cool Guy Team (25 out of 1,200 people) then elimination to 7: Kim Eun Soo, Park Ki Tae, Kim Jae Hyuk, Jeong Jin Wook, Park yeong in, seong min sik, kim woo rae
Results: W Choi Sung Jo, park jae min (1:23:41), shorry (1:33:14), seong min sik (1:22:11), lee sang min (1:23:44), choi sung jo (1:14:39), (1:11:12), choi sung jo (1:01:40)
Ep. 141 7/15/12 Ep. 141 Hong Kong Dragon Boat Race part 1
Dream Team: Ricky Kim, Park Jae Min, Choi Sung Jo, Lee Sang In, Shorry J, Lee Byung Jin, (U-Kiss) Hoon (elim from Boat team)
2PM (Chansung, Junsu, junho, nichkhun), Jang Woo Hyuk
4 people from staff(Park Kyung Joon (University student ??)
kang sung jo (Seol Olympic Sports Promotion Foundation) Drummer
Jeon jin Hak (executive producer), Kim Sun Woo (Audio Team))
Special Guests: Han Kim Wook  (Executive Director of the Dragon Boat Federation/Dream Team Dragonboat Coach)
Underwater Dance Battle Judges:(Peter Hildebrand (General Manager at W Hong Kong), Alfonso Comino (Director of Revenue Management, W), Paul, Winnie, Simon,
Sammo Hung's son: Timmy hong
Locations:Hong Kong DisneyLand, Street Causeway Bay, South China Outdoor Fitness Center, South China FC Team (lee hong lim, lee wai lim , man pei tak,  lee hong pa yi (goalie), chan wai ho)
Results: Ricky Team: Lee Byung Jin, Park Jae Min, Shorry J W
Choi Sung Jo, Lee Sang In, U-Kiss Hoon W
FC Team W
choi sung jo, park jae min, jang woohyuk, chansung, lee sang in W

Ep. 142 7/22/12 Ep. 142 Hong Kong Dragon Boat Race part 2
Dream Team: Ricky Kim, Park Jae Min, Choi Sung Jo, Lee Sang In, Shorry J, Lee Byung Jin, (U-Kiss) Hoon (elim from Boat team)
2PM (Chansung, Junsu, junho, nichkhun), Jang Woo Hyuk
4 people from staff(Park Kyung Joon (University student ??)
kang sung jo (Seol Olympic Sports Promotion Foundation) Drummer
Jeon jin Hak (executive producer), Kim Sun Woo (Audio Team))
Special Guests: Han Kim Wook  (Executive Director of the Dragon Boat Federation/Dream Team Dragonboat Coach)
Results:7th place
Ep. 143 7/29/12 Ep. 143 2012 Insect Bio Expo Yecheon Team
Dream Team: Choi Sang Jo, Lee Sang Ho, Park Jae min, Shorry J, Norazo ( Jobin, Lee Hyuk), Jang Jae Geun (didnt participate), Lee Byung Jin (CoMC),Song Joon Geun
Opponents:yoo woo yup, yang chang song, song in chul, Goo ja dong, chae myung geun, so jae ho, yoon sung ho
Coach: Lee Hyun Joon
Course Times:W song in chul 1:05:27, chae myung geun 1:28:65, lee sang ho 1:00:01  
Ep. 144 8/12/12 Ep. 144 2012 Summer Project: Best of the Best
Dream Team: Choi Sung jo, ricky kim, lee sang min, kim dong sung, shorry, lee sang in, park jae min, lee byung jin (coMC)
Opponents: KMP SSAT: Lee Jong Min + Kim in soo, Yamakasi team: yang dong kwon, stuntman:  Kwon Tae Ho, TKMS lee bong hwan, jeong sang hee, kim yeong ha wrestler
Course Times:W Ricky Kim: yang dong kwon (3:20:88), ricky kim (1:54:55)
Ep. 145 8/19/12 Ep. 145 DT Girls vs Momjjang Team
Dream Team: Kim Ji Won, NS Yoon-G, Oh Cho Hee, Lim Soo Jung, Kim Ga Young, Baby J, Baek Boram
Opponents:park ji eun, lee sun young,  jeong yoo sun, hwang eun soo, han soo rin (m psycho girls), lemi park, lee ji yeon
Course Times:W kim ji won: park ji eun (1:38:90), baek boram (2:55:08), lee ji yeon (1:26:38),  Jeong Yoo Sun (1:22:33), kim ga yeon (2:22:98), lee sun young (1:35:99),  ns yoon g (2:11:79), kang ye mi (2:43:96), lim soo jun (1:43:28), hwang eun soo (2:29:34), kim ji won (1:03:84), jeong yoo sun (53:12), lee sun young (1:02:19), kim ji won (45:07) 
Ep. 146 8/26/12 Ep. 146 B2ST
Dream Team: Shorry, Park Jae Min, Choi Sung Jo, Neil, Lee Sang In, Lee Joo Hyun,  Yong Suk (Cross Gene), lee byung jin (CoMC)
Opponents: B2ST: DooJoon, Junhyung, Yoseob, Dongwoon (injured), Gikwang BTOB:seo eun kwang,  lee min hyuk
Course Times:W park jae min (1:39:67), seo eun kwang (3:37:81), choi sung jo (1:02:97), park jae min (1:22:40)  
Ep. 147 9/2/12 Ep. 147 Water Couples
Couples: Blue Team: Son Ho Young + Jang Do Yeon, Kim Sa Ra + Choi Sung Jo, Shorry + Solbi, Kim Jaekyung + Takuya, Lee Byung Jin (CoMC)
Red Team: Kim Hye Sun + Kim Dong Jun, Park Jae Min + Bronwyn, Baro & Lumi-L, Soo Ji + Heo Kyung Hwan
Results:Blue Team  
Ep. 148 9/9/12 Ep. 148 Korea Foundation for International Healthcare (KOFIH) Team
Dream Team: Choi Sung Jo, Ricky Kim, Byun Ki Soo, Shorry, Park Jae Min, Hee Jae (ChAOS), Kwak Hee Sung, lee byung jin (coMC)
Opponents: Urugubek (uzbekistan), sai pran (uzbekistan), sang shoo ri (laos), yang joon hyung, lee jae joon, mosha tanzania, framoodis (sri lanka)
Course Times:yang joon hyung  (1:41:57) laos (1:23:02), uzbek guy (1:17:42)
Ep. 149 9/16/12 Ep. 149 Ultimate Rivals
lee byung jin (CoMC)
Choi Sung Jo vs Park Jae Min
Lim Chi Bin vs Jeong Sang Hee
Lee Sang Ho vs Lee Sang Min
Shorry vs Simon
Kwon Tae Ho (Kwon Hyuk) vs Kwak Hee Sung
Song Joon Geun vs Han Min Gwan
Kim Dong Sung vs Han Soo Chul
Course Times:W Kwon Tae Ho (2:56:53), Lee Sang Min (2:23:69), kwon tae ho (1:44:09)
Ep. 150 9/23/12 Ep. 150 DT vs Olympic Stars
Dream Team:Choi Sung Jo, Park Jae Min, Shorry, Ricky, Kwon Tae Ho, Kwak Hee Sung, Park Hyun Bin, Lee byung jin (CoMC)
Opponents:Coach: Yeo Hong Chul, Lee Dae Hoon, Choi Byung Chul, Won Woo Young, Oh Eun Suk, Kim Jung Hwan, Gu Bon Gil, Han Soon Chul
Course Times:W park jae min (1:25:70), won woo young (1:36:73), kwak hee sung (1:36:87) , kwon tae ho (1:18:68 DQ didnt touch platform on 4th), han soo chul (1:33:26), choi sung jo (1:16:52), kim jung hwan (1:58:92), ricky kim (1:12:11), han soon chul (1:15:50), ricky kim (59:56)
Ep. 151 9/30/12 Ep. 152 Chuseok Water Ssierum III
Competitors: Choi Sung Jo, Ricky Kim, Geonil (Supernova), Kim Dong Sung, Shorry, Jo Sung Hoon, Kwon Tae Ho, Lim Chi Bin, Hyungkon (AJAX), Ken (VIXX), Lee Sang Min, Park Jun Hyung, Kim Dae Hee, Yeo Hong Chul, Kwak Hee Sung, Park Jae Min, Jang Ji Young (CoMC- was on DT S1), Lee Byung Jin (CoMC)
Winner:W Park Jun Hyung
Ep. 152 10/7/12 Ep. 152 Jung Doo Hong Stunt Team
Dream Team: Ricky Kim, Choi Sung Jo, Park Jae Min, Shorry, Kim Dong Sung, Rome (C-Clown), jo sung hoon, Lee byung jin (coMC)
Opponents: kwak jin seo, jung doo hong, kwon tae ho , lee soo min, kang yong moo, chae jae hoon, jang yeong joo
Course Times:W ricky kim (1:25:58),choi sung jo (1:15:24)
Ep. 153 10/14/12 Ep. 153 Inline Skating
Kim dong sung team: park jae min, ricky kim, kim jae wook, kim ji won, sunny days (soojung), yang se hyung, jo sung hoon, rome
Kwak Chae Yi: Choi sung jo, kim ji hoon, lee sang min, baek boram, yoojin(brave girls), kwon tae ho, kang min suk, feeldog
kwak hun hwa (didn't do well during practice so replaced by baek boram), lee byung jin (CoMC)
Ref:ge son min, shin soo min, lee kyung san, park geun chul, lim jong yong, kim bo sung
Green Team: ricky, kim jae wook, kim ji won, park jae min
Blue Team: soojung, rome, jo sung hoon, yang se hyung
Red Team: feeldog, kang min suk, yoojin, kwon tae ho
Yellow Team: lee sang min, baek boram, kim ji hoon, choi sung jo
Results:W Red Team, 2nd Blue, 3rd Green
Ep. 154 10/21/12 Ep. 154 Rainbow
Dream Team: Ricky, Choi Sung Jo, Kim Ji Hoon, Park Jae Min, Kim Dong Sung, Lim Chi Bin, Se Yong (MY NAME), Lee Sang Ho, Kim Ji Ho, Kwon Tae Ho, Hwang In Hee (BOB4), LJ, Lee byung jin (coMC)
Rainbow: Jisook, Noeull, Yoonhye, Jae Kyung, Woori, Seung Ah, Hyun Young (RAINBOW)
Results:W ricky kim gold, silver, bronze, kim dong sung gold, silver, park jae min gold, lee sang ho silver, bronze, kwon tae ho bronze, se young bronze, lim chi bin bronze
Ep. 155 10/28/12 Ep. 155 Rivals
Dream Team: Lee Byung Jin (CoMC), Ricky Kim, Choi Sung Jo, Kwon Tae Ho, Park Jae Min, Se Yong, Kim Dong Sung, Sung Yoo Bin (BOB4)
Teams:Choi Byung Chul, Jeong Sang Hee, Sung Min Sik, Kang Young Muk, Bang Chang Suk, Lim Chi Bin, Yang Dong Kwon
Guest: Dal Shabet
Cameo: BOB4
Results:W bang chang suk (1:48:85), kwon tae ho (1:10:29), yang dong kwon (1:55:84), kwon tae ho (1:10:29), yang dong kwon (1:55:84), Ricky (1:19:96), yang dong kwon (1:25:94), ricky (1:05:70), kwon tae ho (1:02:66)
Ep. 156 11/04/12 Ep. 156 Mud Wrestling 2nd
Ricky Kim, Choi Sung Jo, Shorry, Lee Sang Min, Kwon Tae Ho, Kim Dong Sung, Kong Hyun Woo, Yeo Hong Chul, Se Yong (My Name), Feeldog (Big Star), Hyungkon (AJAX), Jo Hang Ri (Announcer), Kang Sung Hee (Announcer), Jang Min Ho, Song Joon Geun, Racoon (F1RST)
Fiestar:Jei, Cao Lu, Linzy, Hyemi, Cheska, Yezi
Raina: Seom, Riko, Di, T-ae, Xia
CoMCs: Lee Byung jin, Kim nam woo, Kim Ji Won, Lee Sung Hyun, Lee Gak Kyung
Results:1st Ricky 2nd Kim Dong Sung 3rd Yeo Hong Chul + Kwon tae Ho, Rania W
Ep. 157 11/11/12 Ep. 157 Incheon Port Construction Workers Association
Dream Team:Choi Sung Jo, Ricky, Kim Dong Sung, Shorry, Kwon Tae Ho, M-tiful (Choi Won Jun (did not participate) + Rae Won), Feeldog (BIGSTAR)
Opponents:kang yeon jin, park jae hyeon, kim jang hwan, jang yeon jun, jung mi chul, lee jung min, byun chul hwan
Guests: SPICA:Boa, Jiwon, Juhyun, Narae, Bohyung
Cameo: BIGSTAR
Results:W kwon tae ho (56:59), ricky kim (1:01:69) ,ricky kim (55:32), kwon tae ho (52:53), kim dong sung (1:03:99)
Ep. 158 11/18/12 Ep. 158 People with unique talents
Dream Team: Ricky Kim, Choi Sung Jo, Kim Dong Sung, Yang Baechu (Jo Sae Ho),  Byun Ki Soo, Kwon Tae Ho (Kwon Hyuk), Kim Dong Joon, Nam Chang Hee, Lee Byung Jin (CoMC) 
Opponents: park ho young, chae ae chang, shin ho chul, park min ko, park hee yong (2nd appearance), ho nam jin, oh jong ki
Guests: Secret: Sunhwa, Zinger, Hyosung, Jieun
Results:W kim dong sung (1:24:99), kwon tae ho (1:00:52), ricky kim (59:06)
Ep. 159 11/25/12 Ep. 159 CTF
Competitors: Kwon Tae Ho, Choi Sung Jo, Kim Dong Sung, Shorry, Lee Sang Ho
Lee Sang Min, Yeo Hong Chul, Sim Kwon Ho, Lim Chi Bin, Baro (B1A4)
Sandeul (B1A4), Jinyoung (B1A4), Minhyuk (BtoB), Eunkwang (BtoB), Sungjae (BtoB)
DaeRyong (Tasty), SoRyong (Tasty), Hyungkon (A-jax), Chang-bum (100%), Sang-hoon (100%)
Young Boy (WonderBoyz), Feeldog (Bigstar), Baram (Bigstar), Leo (VIXX), Simon (Dalmatian)
Jeesu (Dalmatian), Youngwon (Dalmatian), Hee Jae (chAOS), Hyun Sun (chAOS), Chi Ji (Crispi Crunch)
Raccoon (F1RST), Kim Myung Gyu (BOB4), Kim Jae Wook, Lee Dong Yoon, Yang Sang Guk
Lee Jae Hoo (Announcer), Kim Jae Young (model), Lee Gun Hee (model), Lee Sun Ki , Lee Seung Yoon
Lim Sun Jun (ref), lee byung jin (CoMC)
Brave Girls:
Eun-Young, Hyeran, Yejin, SeoA, Yoojin
Sunny Days:
Soo Jung, Sun Kyung, Ji Hee, Soo Hyun, Seo Yeon
Results:1st kwon tae ho, 2nd lim chi bin
Ep. 160 12/2/12 Ep. 160 KMP-SSAT
Dream Team: Ricky Kim, Choi Sung Jo, Kim Dong Sung, Yang Baechu (Jo Sae Ho),  Kang Dong Ho, Kwon Tae Ho (Kwon Hyuk), Shorry, Nam Chang Hee, Lee Byung Jin (CoMC) 
Opponents:Kim In Soo, Lee Jong Min, Koo Joon Yup, Lee In Soo, jeong sang min, go eun yoo, son sung il
Guests: AfterSchool (Raina, Nana, JungAh, E-Young, Gaeun)
Results:L Lee in soo (1:03:09), choi sung jo (55:71), sun sung il (51:67), kim dong sung (1:04:84), kim in soo (56:67), kwon tae ho (55:33), lee jong min (51:23), ricky kim (51:83), kwon tae ho (47:56), sun sang il (47:46), ricky kim (49:12)
Ep. 161 12/9/12 Ep. 161 Sistar vs Miss A
Sistar (bora, hyorin, soyu, dasom), Korea University Hockey team, Chungbuk Okchun jungyak elementary, Kim Dong Sung Coach
Miss A (fei, suzy, min, jia), Yonsei Univ Boxing Club, pyeongtaek jinwi elementary, Choi Sung Jo Coach
Lee byung jin (CoMC)
Results:Sistar W
Ep. 162 12/16/12 Ep. 162 Poppin Hyun Joon and Dance Team
Dream Team: Kang Dong Ho, Shorry, Kim Dong Sung, Kwon tae Ho, Yang Bae Chu, Nam Chang Hee (did not run), Choi Sung Jo, Park Jae Min
Guests: Rania: T-Ae, Di, Saem, Riko, Xia
Opponents: poppin hyun joon, choi joon ho, ha hui dong (bboy snake), choi yong wan, kim jong woo, park jun young, kim yo han
Lee byung jin (CoMC)
Course Times: W park jae min (1:06:35), park jun young (1:04:68), kim jong woo (1:22:30) vs kang dong ho (1:01:16), bboy snake (ha hui dong) (1:10:30), kwon tae ho (52:02), park jun young (47:70), kwon tae ho (39:54)
Ep. 163 12/23/12 Ep. 163 jiujitsu team
Dream Tea: Kwon Tae Ho, Kim Dong Sung, Jo Se Ho, Nam Chang Hee, Shorry, Park Jae Min, Ricky, Simon (Dalmatian), Lee Byung Jin (CoMC)
Opponents:park jin ho, kim sang min, han sung jin, jung yun ho, chae wan ki, no yeon kam, lee chang kook
Guests:Nine Muses (Sera, Minha, Euaerin, Kyungri, Eunji, Lee Sem, Hyuna, Hyemi)
Course Times: W kim dong sung (1:53:96), simon (3:19:18), shorry (3:01:35), kwon tae ho (1:30:24), ricky (1:14:32), park jae min (1:11:85), chae wan ki (1:25:60), no yeon kam (1:44:42), Ricky (1:00:93)
Ep. 164 12/30/12 Ep. 164 10th Anniversary Special
Episode of Highlights of S1 and S2
Narrators: Bora, MC ChangMyun, Lee Byung Jin, Heo Kyung Hwan, Won Ho-seop, Jo Sung Mo, Lee Won Joon
Clips of Old Shows: Appearances:
5 for S1 Jo Sung Mo, Kim Jong Kook, Jun Jin, Lee Sang In, Im Chang Jung
5 for S2 Minho, Sangchu, Kim Byung Man, Ricky Kim, Choi Sung Jo + Kwon Tae Ho
Kwon sang woo, so ji sub, kim hee sun, Yoo Jae Suk, PSY, Kang Ho Dong, Lee Hyun, Seo In Kook, Park Jun Hyung, Lee Sang Min, Lee Sang Ho, Park Jae Min, Hyori.
Ep. 165 1/06/13 New Year Planning part 1/4
Competitors:Choi Sung Jo, Kim Dong Sung, Shorry, Lee Sang Min, Yeo Hong Chul, Sim Kwon Ho, Ricky Kim, Park Jae Min, Park Hyun Bin, Byun Ki Soo, Jo Se Ho, Nam Chang Hee, Dae Ryong + So Ryong (TASTY), Chang Bum (100%), Niel (Teen Top), Kim Myung Gyu (BOB4)
Lee Byung Jin (CoMC)
Guests:Jewelry (Baby J, Eunjung, Yewon, Semi)
Special Appearance:Hong Yu Bin (CSJ mother in law), Yi hwa sun (sim kwon ho mom), yoo eun sung (sim kwon ho younger brother’s wife), sim ji min (sim kwon ho nephew), yeo seo jeong (sim kwon ho 2nd niece), kim dong sung family: oh yoo jin/kim ma bin, kim na yong, park jin young (park jae min older female cousin), yi hyeon sang (choi sung jo father in law), yeo hong chul daughter,Teen Top, 100%
Results: MVP park jae min
Ep. 166
1/13/13 New Year Planning part 2/4 Dream Girls
Dream Team: Lee Sun Young (gagwoman), Kim Hye Sun (gagwoman), Jung In Young (announcer), Han Soo Rin, Lim Soo Jung (kickboxer), Cao Lu (Fiestar), Kim Ji Won, Woori (Rainbow), Soo Jung (Sunny Days), NS Yoon G, Kim So Jung, Kim Sa Ra (Miss Korea), Tae Mi (taekwondo0, Shin Soo Ji, Subin (Dal★Shabet), Ji Soo (TAHITI)
Guests:Kim young hee, hong na yeong, Kim hye sun younger sister, Lee byung jin (coMC)
Results: MVP mvp kim ji won, 2 kim hye sun, 3tae mi, 4so jung, 5jisoo, 5lee sun young
Ep. 167 1/20/13 New Year Planning part 3/4 Table Tennis
Jung Eun Pyo Team:Shorry, Ricky Kim, Kim Dong Sung, Kwon Tae Ho, jo dal hwan, nam chang hee (traded). jinyoung (b1a4)
Gyaru sang team:park sung ho, song joon geun, lee sang min, lee sang ho, shorry (traded), lee si yeon, Sang Hyun (A.Cian), K(wonderboyz)
lee byung jin (CoMC), Yoo nam gyu (director)
jung ha eun (jung eun pyo daughter)
Results: jung eun pyo team W
Ep. 168 1/27/13 New Year Planning part 4/4 Human Chariot Race
Ricky Team: Ricky Kim, Park Jae Min, Nam Chang Hee, Lee Sang Min, Lee Sang Ho
CSJ Team: Choi Sung Jo, Han Min Gwan, Kim dong Sung, Jo Se Ho, Kwon Tae Ho, Marco
Idol Teams VIXX, 100%, MyName, A-Jax, A.Cian, G.IAM, A-prince, Touch
Lee Byung Jin (CoMC), Kim Chan Hoon (CoMC)
Results: Ricky Team W
Ep. 169 2/3/13 Brian and Crossfit Team
Dream Team: Choi Sung Jo, Kwon Tae Ho, Kang Dong Ho, Park Jae Min, Ricky Kim, Hyeongkon (A-JAX), Jo Se Ho (Yang Baechu), & Nam Chang Hee, Lee byung Jin (CoMC)
Opponents:Brian (singer), Choi Yong Hoon, Kim yong joon, oh dong il, go seong hyeon (2nd appearance), kim yoo sik, lee gun hyeon (2nd appearance)
Guests:2013 pyeonchang winter special olympics competitors: chul jeon han, kim sung tae, snowboard coach
Dream Youth program (kids from 10 countries)
Course Times: W Park Jae Min (3:25:50), go seong hyeon (2:34:31), kim yoo sik (3:33:75), choi yong hoon (2:30:27), kwon tae ho (2:21:27), brian (2:34:41), hyeonkon (3:45:79), choi yong hoon (2:42:01), choi sung jo (3:31:55) (KTH 5th win)
Ep. 170 2/10/13 Ssierum 2013 (no water)
Dream team: Choi sung jo, kwon tae ho, park jae min
singer team: son ho young, shorry, lim hyunsik
sports star team: lim chi bin, kim dong sung, choi hyun ho
gagman team: park jun hyun, lee sang min, lee sang ho
ref: no jin goon, shin dong soo
Women: Kim Ji Won, Shin Soo Ji, Jung In Young (announcer), Lee Hee Kyung (gag woman), Kim So Jung, Yewon (Jewelry), Ga Eun (After School)
Lee Byung Jin (CoMC)
Guests: Lee Tae Hyun (CoMC)
Results: W Lim Chi Bin, Sports star team, gae eun
Ep. 171 2/17/13 Stun Gun Kim Dong Hyun MMA Team Part 1
Dream Team: Kim Dong Sung, Kwon Tae Ho, Hyeonkon, Kim Dong Joon, Lee Kwan Hoon, Nam Chang Hee, Choi Sung Jo, Shorry, Jo Sae Ho, Brian, Heo Joon (CoMC), NO LEE BYUN JIN THIS WEEK
Opponents: kim dong hyun, bae myung ho, kang kyung ho, choi sung hyuk, jeong jin suk, choi doo ho, moon ki bum, lee jeong won, jung sun hak, myung jae wook
Guest: Lee Yon Suk (해우재 기획홍보팀장)
Results: Tie
Ep. 172 2/24/13 Stun Gun Kim Dong Hyun MMA Team Part 2 + Snow Race part 1
MMA Team Part 2
Dream Team: Kim Dong Sung, Kwon Tae Ho, Hyeonkon, Kim Dong Joon, Lee Kwan Hoon, Nam Chang Hee, Choi Sung Jo, Shorry, Jo Sae Ho, Brian, Heo Joon (CoMC), NO LEE BYUN JIN THIS WEEK
Opponents: kim dong hyun, bae myung ho, kang kyung ho, choi sung hyuk, jeong jin suk, choi doo ho, moon ki bum, lee jeong won, jung sun hak, myung jae wook
Guest: Lee Yon Suk (해우재 기획홍보팀장)
Course Times: W bae myung ho (2:29:46), jeong jin suk (2:25:30), kim dong hyun (2:04:66), kwon tae ho (1:23:94), choi sung jo (1:41:65)
Snow Race Part 1
DT Team:lim chi bin, choi sung jo, kwon tae ho, kim dong sung, shorry j
DarkCircle team:son ho young, brian, lee kwan hoon, han min kwan, jo se ho, nam chang hee
new face team: kim ji ho, seo tae hoon, jang min ho, len, lee doo hyuk, choi jung bin
team
Idol team: Hyeongkon + Seungyub (A-JAX), Sanghoon + Chanyong (100%), Hongbin + N (VIXX)
Lee byung jin (CoMC)
Starting Line MC:shorry
Guest: byun seung mi (Royal Family), tina
Ep. 173 3/3/13 Snow Race part 2
DT Team:lim chi bin, choi sung jo, kwon tae ho, kim dong sung, shorry j
DarkCircle team:son ho young, brian, lee kwan hoon, han min kwan, jo se ho, nam chang hee
new face team: kim ji ho, seo tae hoon, jang min ho, len, lee doo hyuk, choi jung bin
team
Idol team: Hyeongkon + Seungyub (A-JAX), Sanghoon + Chanyong (100%), Hongbin + N (VIXX)
Lee byung jin (CoMC)
Starting Line MC:shorry
2nd starting Line MCs: shorry, jo se ho
Results: Kwon Tae Ho W
Ep. 174 3/10/13 Men vs Women Swimming
174 Men vs Women Swimming
Men: park jae min, kwon tae ho, lee kwan hoon, lee sang ho, kim dong sung, choi sung jo, son ho young, neil (teen top), shorry, insoo (my name), Leo (vixx), changjae (mr. mister),
Women: Kim Ji Won, NS Yoon G, kim so jung, kim young joo, minha+eunji(nine muses), yang ji won (SPICA), jisoo (tahiti), hyeji (gangkiz),  Cho A (crayon pop), hani (EXID), juliane (chocolat), Lee Byung Jin (CoMC)
Womens Coach:bang seung hoon
Mens Coach:jo hee yeon
Special Guest: kim ye sik (jo hee yeon's mother), kim joo an (jo hee yeon's son), kwon yi un (kwon tae ho's younger sister)
Cameo: crayon pop
Results: Women W
Ep. 175 3/17/13 gag concert mecenat baseball team part 1
 Dream Team:Hong suk chun, Nam Chang Hee, jo se ho, ricky kim, son ho young, brian, u-kiss (hoon, eli), hyeonkon, lee yi kyung Lee Byung Jin (CoMC)
Special Appearance: jeong nam chae (park administrator)
 gag concert mecenat baseball team:lee sang min, lee sang ho, lee dong yoon, kim ji ho, kim sung won, jung sung hwan, kim dae sung, song byung chul, ryu gun il, lee dong sung
Results: gagconcert W
Ep. 176 3/24/13 gag concert mecenat baseball team part 2
 Dream Team:Hong suk chun, Nam Chang Hee, jo se ho, ricky kim, son ho young, brian, u-kiss (hoon, eli), hyeonkon, lee yi kyung Lee Byung Jin (CoMC)
 gag concert mecenat baseball team:lee sang min, lee sang ho, lee dong yoon, kim ji ho, kim sung won, jung sung hwan, kim dae sung, song byung chul, ryu gun il, lee dong sung
Results:son ho young (1:38:02), lee song dong (1:46:70),  lee sang min (1:26:55), ricky kim (1:24:66), lee sang ho (1:09:72), gagconcert W
Ep. 177 3/31/13 Nan-ta team
Dream Team:Choi sung jo, kim dong sung, ricky kim, jo se ho, nam chang hee, park jae min, kwon tae ho, hyeonkon (AJAX), lee yi kyung, feeldog (bigstar), sanghoon (100%)
Opponents: go dong hyung, kim jong bae, song jin woo, lee dong hyun, hwanh in ho, jeong min goo, jang kyeong soo, kwon dae hee, lee won goo, chae seung hoon
Lee Byung Jin (CoMC)
Special Guests: Hutos nado+joa tahiti, crayon pop
Results:4m40 Kwon Tae Ho, sanghoon 4m20 W
Ep. 178 4/7/13 Vietnam part 1
Men: Lee sang in, Park Jae Min, Son Ho Young, Park Jae jeong, Kim Dong Joon, Minho
Women: kim ji won, lee soo jung, park eun ji, jung inyoung, miss A jia, NS Yoonji,
Guests: Lee Charm (president of the Korean Tourism Organization), bui ting euwan (Vietnamese shaman dance)
Couples: Lee sang in + park eun ji, park jae min + jung in young, son ho young + lee soo jung, kim dong joon + NS Yoon G, park jae jeong + kim ji won, minho + jia
Ep. 179 4/14/13 Vietnam part 2
Men: Lee sang in, Park Jae Min, Son Ho Young, Park Jae jeong, Seo ji suk, Minho
Women: kim ji won, lee soo jung, park eun ji, jung inyoung, miss A jia, NS Yoonji,
Couples: minho + park eun ji, park jae min + jung in young, son ho young + lee soo jung, seo ji suk + NS Yoon G, park jae jeong + kim ji won, lee sang in + jia
Guest Stars: Kang Sung Gil (Korean Tourism Organization, Hanoi NYSE), Cha Chung ho (Korean Tourism Organization International Team)
Ep. 180 4/21/13 Vietnam part 3
Men: Lee sang in, Park Jae Min, Son Ho Young, Park Jae jeong, Seo ji suk, Minho
Women: kim ji won, lee soo jung, park eun ji, jung inyoung, miss A jia, NS Yoonji,
Couples: shorry + lee soo jung, park jae min + park eun ji, son ho young + jung in young, seo ji suk + NS Yoon G, park jae jeong + kim ji won, lee sang in + jia
Guest Stars: Oh Bong Chon (guide)
Ep. 181 4/28/13 Vietnam part 4: T-ara
T-Ara:Jiyeon, Eunjung, Hyomin, Areum, Boram, Qri, Soyeon
Vietnamese Korean American Coalition Team
Kim Jang won (Korea Tourism Organization International Deputy)-(was in season 1)
CHoi Suk Bum (Korea Tourism Organization)-Hanoi Branch, Lee Yong Suk, Kim In Hwan (actor), im il bin (KOICA overseas volunteers) + 2 more
Opponents:
7 Vietnamese Model Team + Vietnam Bboy team (7 ppl)
Ep. 182 5/5/13 Children's Day: mi dong cho Elementary TKD demonstration Team
Dream Team:Park Jun Hyung, Choi Sung jo, han min gwan, ricky kim, k. will, shorry, jo se ho, seo in guk, u-kiss (hoon, kiseop)
Elementary TKD demonstration Team
Lee Byung Jin (CoMC)
Special Guest: Matthew Diuma (jeon so mi's dad)
Special Guest MC: Bora
Girls Team: park jun hyun + jeon so mi, jo se ho + yi han sol, seo in guk + yoon kyung hee, k. will + park joon seo, kiseop + sung hyung jo
Boys Team: hoon + kim min sung, choi sung jo + jang hye min, shorry + kim young don, ricky kim+kim mi kang, han min kwan+ oh jin hyuk
Results:Girls Team W ricky team MVP get prize
Ep. 183 5/12/13 Shinee + DongSan high school Girls Soccer Team
No Woo Jin, Shinee: minho, taemin, key, onew,
Girls Soccer Team:song se jin + lee seul gi (only in ring shoot), kim hee soo, park ye eun, ryu ji soo, yoon sun young, jang ho ryeong
Guest MC: Sunhwa, Heo Jun
Guest: Park Jung Soo (principal), Yoo Yong Shil (coach), goo ja cheol (interviewer)
Partners:taemin + kim hee soo, onew + ryu ji soo, minho + park ye eun, no woo jin + yoon sun young, key + jang ho ryeong
Results:Ring Shoot Girls Team W minho + park ye eun W piggyback shootout
Ep. 184 5/19/13 Rainbow vs Secret
Rainbow team: jaekyung,woori, hyunyoung, jisook, noeul, seungah, yoonhye, Jay Park, park hyun bin, hong suk chun
Secret Team: sunhwa, hyosung, jieun, zinger, shin bora, oh nami, kim ji min, shorry, son ho young, kim dong sung
MC Boom
Ep. 185 5/26/13 National TKD Demonstration Team
Dream Team: Hoon + Eli (U-Kiss), Baro + CNU (B1A4), Kim Dong Joon, Ricky, Shorry
Opponents:Kim Do gyun, song joon han, jang sung ock, oh seung yoon, yoon han dong, park si young, kim hwan jin
MC Boom
Course Times:jang sung ock (2:21:38), ricky kim (1:34:09)
Ep. 186 6/02/13 2PM vs middle school girls volleyball team
2PM: Junsu, Junho, Nichkhun, taeccyeon, wooyoung, chansung
MC Boom
Volleyball team: jung seo yeon, park soo yeon, park sun kyung, choi hyo jung, noh yeo na, kim da eun
Couples: chansung + jung seo yeon, wooyoung + park soo yeon, junho + park sun kyung, jun.k (junsu) +choi hyo jung, taeccyeon + noh yeo na, nichkhun + kim da eun
Guest MC:Lee Jae Hoo
Special Guest:kang hyeon goo (coach)
Results:j2PM had incentive to lose, Volleyballl team W,, chansung + jung seo yeon, nichkhun + kim da eun win tickets in the coupl egame
Ep. 187 6/09/13 MBLAQ + sejong girls rhythm gymnastics team
Coach Oh na eun
special guest: shin soo ji
Couples: jo eun jung + seungho, chun song yi+thunder, choi ye na+Mir, nam jin seul + G.O., lee soo rin + lee joon
MC Boom
Results:jMisson Success
Ep. 188 6/16/13 Archery Sistar v 4Minute
Sistar: bora, dasom, soyu, hyorin
4minute: hyuna, gayoon, jiyoon, sohyun
ricky kim (4minute team), park jae min (sistar team)
Coaches:lee gun kyung (sistar team), yoon hae young (4minute team)
Results:jSistar, Bora MVP
Ep. 189 6/24/13 TKMS
Dream Team: Park Jae Min, Ricky Kim,  Feeldog, Se Yong, Lee Ki Chan, Jeong Tae Ho, Kim Dae Sung
Opponents:kim sang soo, park kwang yong, kim doo han, min byung chul, seo young ho, lee kang hee, chae soo yong
MC Boom
Special Guest: Kim Dong Sung (Danyang Military)
Course Times:ricky kim (2:55:79)
Ep. 190 6/30/13 Incheon International Airport Corporation Team
Dream Team: yeo hong chul, kim dong sung, jo se ho, nam chang hee, gong chan + CNU(b1a4), park jae min, seungwook (EXCITE)
Opponents: lee sung kyun, park jun hyuk, choi byung hun, jang sung yeon, yang jung jik, lee sang min, seo dong kyun
MC Boom
Course Times:  park jun hyuk (1:29:51)
Ep. 191 7/07/13 National Stastics Office
Dream Team: Choi Sung Jo, Lee Jong Soo, Han Min Gwan, Park Jae Min, Ryu Geun Ji, sanghoon (100%), minhyuk (BTOB)
Opponents:yeom kyung um, choi dong gil, kang jeong hoon, kim sang woo, jeon jin sun, park tong in, hwang sang chul
Special Guests:Park Hyung Soo (Statistics Office), kim jong chun (MC CM middle school senior, MC CM's sister's friend)-viewers challenge, park jae min's father
kim ki un (S1 obstacle builder)
MC Boom
Course Times:  sanghoon (2:05:57)
Ep. 192 7/14/13 Dream Project 2013 3 Parts: Diving part 1
Men: Sim Kwon Ho, Choi Sung Jo, Kim Dong Sung, Shorry, Kwon Tae Ho, Lee Jung Soo, Lee Ah Chung, Black Jimin (PURE), Sang Hoon (100%), Kangnam (MIB), Na Tae Joo
Women: Oh Jung Yeon (Announcer), Tae Mi, Kim Bo Kyung, Ga Eun (Dal★Shabet), Hye Ji (Gangkiz), ChoA (Crayon Pop), Abigail, Tae Hee (Delight), Dasom + Yeonjoon (2EYES), Han Ji Eun (2013 Miss International Korea), Choi Hye Rin (2013 Miss Earth Korea 2013)
Couples (star+coach):Sanghoon & Im joo yung, kwon tae ho + sung ha yeong, sim kwon ho + jo eun ji, kim so jung + choi min joon, choi hye rin + kim jin chul, shorry + yun jung won, tae mi + lee gun ah, choi sung jo + moon na yoon, ga eun + kim dae hyun, oh jeong yeon + yoo chang soo
Judges:lee in ae, jeon bo im, yoo chang joon
MC Boom
Special Appearances: 2EYES, Dal Shabet
Results:  sang hoon + im joo yung: 8, 7.5, 7.5
kwon tae ho + sung ha yeong: 7.5, 7.5, 7.5
sim kwon ho + jo eun ji: 6.5, 7, 7
kim so jung + choi min joon: 6.5, 6.5, 6.5
choi hye rin + kim jin chul:6.5, 7, 7
shorry + yoon jung won:7.5, 7.5, 7
tae mi + lee gun ah:8.5, 8, 8
choi sung jo + moon na yoon:7, 7, 7

Ep. 193 7/21/13 Dream Project 2013 3 Parts: Diving part 2
Men: Sim Kwon Ho, Choi Sung Jo, Kim Dong Sung, Shorry, Kwon Tae Ho, Lee Jung Soo, Lee Ah Chung, Black Jimin (PURE), Sang Hoon (100%), Kangnam (MIB), Na Tae Joo
Women: Oh Jung Yeon (Announcer), Tae Mi, Kim Bo Kyung, Ga Eun (Dal★Shabet), Hye Ji (Gangkiz), ChoA (Crayon Pop), Abigail, Tae Hee (Delight), Dasom + Yeonjoon (2EYES), Han Ji Eun (2013 Miss International Korea), Choi Hye Rin (2013 Miss Earth Korea 2013)
Couples (star+coach):Sanghoon & Im joo yung, kwon tae ho + sung ha yeong, sim kwon ho + jo eun ji, kim so jung + choi min joon, choi hye rin + kim jin chul, shorry + yun jung won, tae mi + lee gun ah, choi sung jo + moon na yoon, ga eun + kim dae hyun, oh jeong yeon + yoo chang soo
Judges:lee in ae, jeon bo im, yoo chang joon
MC Boom
Special Appearances: 2EYES, Dal Shabet, 100%
Results:  Couples taemi 1, sanghoon 2, gaeun3, womens singles: oh jung eun 1, choi hye rin 2, tae mi 3 Mens Singles: 1 sang hoon, 2 shorry, 3 kwon tae ho, MVP sang hoon
Ep. 194 7/28/13 Dream Project 2013 3 Parts: Water Obstacle Bike Race
Dream Team: Kim Dong Sung, Park Hyun Bin, Shorry, Lim Chi Bin, Kwon Tae Ho, Kwon Jae Kwan, Kim Dong Hee, Lee Won Gu, Kim Jin Chul, Chunji + Ricky (Teen Top), Minhyuk (BtoB), Feeldog (Big Star)
MC Boom
Special appearance: Lee seung ryeol (jetovator Korea Representative), Lee chang yong professional MTB (mountain bike)
Results: kim dong sung gold, shorry silver, kwon tae ho bronze
Ep. 195 8/04/13 Dream Project 2013 3 Parts: Girl Group Mud Wrestling Championship
Jewelry - Baby J, Eunjung, Semi, Yewon
Dal Shabet - Serri, Ayoung, Jiyul, Woohee, Kaeun, Subin
Rainbow - No Eul, Seung Ah, Yoon Hye, Hyun Young
ChoColat - Min Soa, Tia, Juliane, Melanie
Crayon Pop - Ellin, So Yul, Gum mi, Cho A, Way
Tahiti - Jungbin, Minjae, Miso, Jisoo, Ari
2EYES - Hyangsuk, Hyerin, Dasom, Daeun, Yeonjun
BBde Girl - Sonhana, Li-V, Christine, Nana, E-Sae, Lyulin
Coaches: Shorry, Nam Chang hee, jo se ho
MC Boom
Results: Crayon Pop W Notable Matches: gummmi W vs serri, soyul W vs subin, jisoo vs subin W
Ep. 196 8/11/13 Dream Project 2013 3 Parts: Mens Mud Wrestling
Competitors: Sim Kwon Ho, Kang Sung Chul (KBS Sports Announcer), Hong Suk Chun, Noh Woo Jin, Kim Dong Hee, Kim Kyung Jin, Jo Se Ho, Shorry, Kwon Tae Ho, Lee Sang Ho, Lee Hyung Suk, Sanghoon (100%), Se Yong (My Name), Minhyuk (BtoB), Hyeongkon (AJAX)
MC Boom
Ring Girls: Hyangsuk + Hyerin (2EYES)
Special Guests: 2EYES
Results: Kwon tae ho 1st, jo se ho 2nd, lee sang ho 3rd, Notable Matches: choi sung jo 2-1 vs lee hyung suk,, kwon tae ho 2-1 vs lee hyung suk
Ep. 197 8/18/13 Z:EA vs Gagmen team
Z:EA:Kevin, Kwanghee, Siwan, Junyoung, Taeheon, Heechul, Minwoo, Hyungsik, Dongjun
Gag Dream team: Jo Ji Hoon, Song Byung Chul, Lee Sang Ho, Song Jun Geun, Park Sung Kwang, Lee Won Gu, Jung Tae Ho, Kim Dae Sung, Oh Nami
MC Boom
Course Times:jung tae ho (3:39:85), kim dong joon (57:83), lee sang ho (48:89), lee sang ho (48:89)
Ep. 198 8/26/13 Ep 198 Couples Swimming Obstacles Tournament
Couples: Kim Ji Woon + Oh Nami, Choi Hye Rin + Oh Ji Hoon,  Lee Sang Ho + T-ae, Shorry + ChoA, Changjae (MR.MR) + Kim Hye Sun, Jang Ji Woo + Kim So Jung, Kim Ji Won + Sanghoon (100%), Minha + Insoo
Team Doctor: Jo Chang Yeon
MC Boom
Referees: Kim Hyung soo, bae jin yi, lee moo sun, lee sun ha (Seoul Swimming Federation)
Results:50m Freestyle:: changjae 35.75, shorry 33.04, kim ji woon 27.79, jang ji woo 34.66, t-ae 3, kim so jung 1, minha 2, 4 oh nami
100m Freestyle relay insoo 3, kim ji woon 4, jang ji woo 1, lee sang ho 2, jang ji woo + kim so jung MVP

Ep. 199 9/01/13 Ep 199 King of Kings Qualifier
Lee Sang In, Lee Hyung Suk, Kim Dong Sung, Shorry, Park Jun Hyung, Sim Kwon Ho, Kim Dong Hee, Jang Ji Woo, Poppin' Hyun Joon, Kwak Hee Sung, Kim Ji Woon, Kim Han Soo
Guests:2EYES (Hyerin, Hyangsuk, Dasom, Yeonjun, and Daeun)
MC Boom
Course Times:kim dong sung (1:29:21), kim ji woon (1:53:48), jang ji woo (3:35:43)
Ep. 200 9/08/13 Ep 200 King of Kings part 1
Dream Team: Ricky Kim, Minho (SHINee), Choi Sung Jo, Kwon Tae Ho, Kim Dong Jun (ZE:A), Sanghoon (100%), Park Jae Min, Kim Dong Sung, Lim Chi Bin, Jaegal Sung Ryul, Yeo Hong Chul
Opponents: Kim in soo, lee jong min, lee bong hwan, yang dong kwan, sim sul bin, son sung il, jeong sang hee, chae jong kook
MC Boom, Lee Byung Jin
Guests: Crayon Pop, 100%
Course Times: no finisher: kim dong sung f6th vs lee bong hwan f1st
Jaegal Sung Ryul f3rd vs chae jong kook f3rd
yeo hong chul f2nd vs sanghoon f6th
not shown
kim in soo f 4th
sim sul bin f3rd
lim chi bin F3rd
park jae min f6th

Ep. 201 9/15/13 Ep 201 King of Kings part 2
Dream Team: Ricky Kim, Minho (SHINee), Choi Sung Jo, Kwon Tae Ho, Kim Dong Jun (ZE:A), Sanghoon (100%), Park Jae Min, Kim Dong Sung, Lim Chi Bin, Jaegal Sung  Ryul, Yeo Hong Chul
Opponents: Kim in soo, lee jong min, lee bong hwan, yang dong kwan, sim sul bin, son sung il, jeong sang hee, chae jong kook
MC Boom, Lee Byung Jin
Course Times: Park Jae Min (2:25:66), ricky kim (2:06:58), sanghoon (2:41:23), park jae min (1:49:02), ricky kim (1:24:91)
Ep. 202 9/22/13 Ep 202 Capture the Flag
Competitors:Lim Chi Bin, Kim dong sung, choi sung jo, shorry, kim ji woon, kim dong hui, kwon tae ho, kwak hui sung, park sang ho, han ki won + han ki ung, Fabian, 100% (sanghoon + chanyong), myname (se yong + JunQ), B2B (minhyuk + eunkwang), Mister Mister (changjae, jin), Tastee (daeryong + soryong), taeun (Speed), The Nuts Jung yi Han, Young Boy (Wonderboyz),jerry (mpire), VIXX ravi, bigstar (feeldog + baram), MIB SIMS
Special guests, um tae young (suwon market)
Pre-game participants: Old Boy team (kwon tae ho, shorry, kim dong sung, lim chi bin, choi sung jo), Young Boy team (se yong, sanghoon, chang jae, kwak hui sung, han ki won)
MC Boom
Results: 1 Kwon tae ho, 2 kim dong sung, 3 sanghoon, 4 se yong, 5th (minhyuk, feeldog), 6th (choi sung jo, kwak hee sung), 7th (jerry, park sang ho), 8th (kim ji woon, lim chi bin)
Ep. 203 9/29/13 Ep 203 Water wrestling and obstacle course
Dream Team: Yeo Hong Chul, Sim Kwon Ho, Kim Dong Sung, Jang Min Ho, Lee Sang Ho, Shorry, Ilac, Jang Ji Woo, Choi Kwon, Kim Kyung Jin, Kwon Tae Ho, Han Ki Woong, Kwak Hee Sung, Hoon (U-KISS), Feeldog (BIGSTAR), Sanghoon + Minwoo (100%), Insoo (MY NAME), Kangjun (C-CLOWN) & Kangnam (M.I.B.)
MC Boom
Special Guest: Lee seong ja (songshan li chapter 2-)
recorded times (some were not shown):han ki Woong (1:10:81), kwak hee sung (1:54:01), yeo hong chul (1:16:43), sim kwon ho (1:23:67), hoon (1:15:70), Sanghoon (50:50), kwon tae ho (1:15:70), hoon (1:15:70), shorry (1:40:11), kwak hee sung (1:21:40), jang ji woo (1:03:22), kangnam (58:62), yeo hong chul  (1:17:17), kwon tae ho (52:02), shorry (1:43:30), kwon tae ho (30:47), sanghoon (36:78)
Ep. 204 10/6/13 Ep 204 Board Breaking part 1
Competitors: Lee Sang In, Lim Chi Bin, Na Tae Joo, Poppin' Hyun Joon, Jang Ji Woo, Kwon Tae Ho, Fabian, Han Min Gwan, Sang Hoon (100%), Joon Hyun (B.O.I.), Jerry (M.Pire), Hangzoo (Rhythm Power)
Judges: kim bo sung, lee chun woo (K Tigers captain), Lim soo jung
Special Guest: tae mi(?), yang kyeong jin (lim chi bin's friend, World Tae Kwon Do Festival board breaking champion), K-Tigers
MC Boom
Results:Kwon Tae Ho, Lee sang In (26pts Bronze), Lim Chi Bin (Silver 27pts), na tae joo (29pts Gold)
Ep. 205 10/13/13 Ep 205 Board Breaking part 2
Competitors: Lee Sang In, Lim Chi Bin, Na Tae Joo, Poppin' Hyun Joon, Jang Ji Woo, Kwon Tae Ho, Fabian, Han Min Gwan, Sang Hoon (100%), Joon Hyun (B.O.I.), Jerry (M.Pire), Hangzoo (Rhythm Power)
Judges: kim bo sung, lee chun woo (K Tigers captain), Lim soo jung
Special Guest: tae mi(?), yang kyeong jin (lim chi bin's friend, World Tae Kwon Do Festival board breaking champion), K-Tigers
MC Boom
Results:performance: Kwon Tae Ho, Lee sang In (26pts Bronze), Lim Chi Bin (Silver 27pts), na tae joo (29pts Gold), stacked boards:Na tae joo 28, sang hoon 26, han min gwan +jang ji woo 16, long jump kick Gold: kwon taeho (5m 60cm to win) (6m record), Silver: na tae joo (5m 50cm), Bronze: jangjiwoo (5m 40cm), overall na tae joo 1st, kwon tae ho 2nd
Ep. 206 10/20/13 Ep 206 New Face team
Dream Team: Shorry, Kim Dong Sung, Choi Sung Jo, Jang Ji Woo, Kim Ji Woon, Kim Kyung Jin, Sanghoon (100%)
New Face Team: Na Tae Joo, Lee Hyun Jae, Se Yong (MY NAME), Feeldog (BIG STAR), Kangjun (C-CLOWN), Jerry (M.PIRE), Tae Oh (5URPRISE)
Special Guest: hwang myung son (nonsan market)
MC Boom
Course Times: jang ji woo (2:14:08), choi sung jo (1:06:75), sanghoon (1:14:08), sanghoon (1:08:34)
Ep. 207 10/27/13 Ep 207 Couples
Guys: Shorry, Kim Kyung Jin, Kwak Hee Sung, Dae Ryong (Tasty), Insoo & Se Yong (My Name), Feeldog (Big Star), Sanghoon (100%)
Girls: Han Young, Lim Sun Young, Yoon Seo & Seung Hyun (Gravity), Kim So Jung, Jisoo (Tahiti), Hyerin (2 EYES), Lee Jung Hyun
Couples: han young + sanghoon, lim sun young + shorry, seung hyun + kim kyung jin, hyerin + insoo, jisoo + daeryong, kim so jun + feeldog, yoon seo + se yong, kwak hee sung + lee jung hyun
MC Boom
Results: MVP lim sun young + shorry
Ep. 208 11/3/13 Ep 208 100 viewers special
Kwon Tae Ho Team:
Park Jae Min Team:
Choi Sung Jo Team: Im Sang Chul
Park Jae Min Team: Park Sang Ho, Chae Jong Guk
Lee Sang Ho Team:
Shorry Team: jung in young, Shin Sung Hoon, jang yong bae, jong eun soo, jo yong taek
Jang Ji Woo Team: Matthew Children's day
Nah Tae Joo Team:   jo jae hwan, Martin Won Suk Chung
Sanghoon (100%) Team:
Kang Tae Oh, (5urprise) Team:
Jeong Sang Hee Team:
MC Boom
Results: Top 10:jang yong bae (33:71), 2 lee dong gyu (36:24), 3 hwang chang suk (37:07),4 shorry team (42:45),5 sanghoon team (45:74),6 sanghoon team (58:88), sanghoon team (1:07:38), na tae joo team (1:11:28),10 chae jong guk (1:03:04) DT times: na tae joo (36:12), kwon tae ho (36:27), jeong sang hee (1:58:22)
Ep. 209 11/10/13 Ep 209 100 viewers special top 10
Park Jae Min, Choi Sung Jo, Park Jae Min, Lee Sang Ho, Shorry, Jang Ji Woo, Kwon Tae Ho, Nah Tae Joo, Sanghoon (100%), Kang Tae Oh, (5urprise), Jeong Sang Hee:
Top 10: jang yong tae, lee dong ki, jeong joo hwa, hwang chang sun, hwang ung goo, jung moon soo, kim yeong dae, lee hyung hoon, jo yong tae, choi jong gook
MC Boom
Course Times: jang ji woo (2:04:51), sanghoon (1:46:91), na tae joo (1:34:18), kwon tae ho (1:18:71), park jae min (1:32:81)
Ep. 210 11/17/13 Ep 210 3 on 3 basketball
Team A: Kwon Tae Ho, Lee Yi Kyung, Jeong Woo Jin, Sanghoon (100%)
Team B: Jang Soo Won + Kim Jae Duc (J-Walk), Kim Seung Hyun, Park Joon Suk
Team C: Kris + Tao (Exo), DaeRyong + SoRyong (Tasty)
Team D: Kim Min Soo, Yoo Min Sang,  Song Jun Geun, Jung Bum Kyun
Team E: Oh Ji Hoon, Yoon Hyung Bin, Kim Ki Yul, Ryu Geun Ji
Team F: Poppin' Hyun Joon, Shorry, 1kyne (Electroboyz), Cheezy (Crispi Crunch)
Team G: Choi Sung Jo, Jo Se Ho,  Changjae (MR.MR), Kang Tae Oh (5urprise)
Team H: Park Jae Min, Kim Hyuk, Lim Hyung Suk, Insoo (My Name)
MC Boom
SK Cheerleaders
Judges for performance: Kim Bo Sung, Park Jung Min , Shin Hye Min
Results: Team A vs Team G:6-4, Jeong Woo Jin 4, sanghoon2/CSJ 2, Changjae 2
Team C vs Team B: 7-4 soryong 1, tao 2, kris 4/ kim seung hyun 4
Team F vs Team H-continues next week
Ep. 211 11/24/13 Ep 211 3 on 3 basketball part 2
Team A: Kwon Tae Ho, Lee Yi Kyung, Jeong Woo Jin, Sanghoon (100%)
Team B: Jang Soo Won + Kim Jae Duc (J-Walk), Kim Seung Hyun, Park Joon Suk
Team C: Kris + Tao (Exo), DaeRyong + SoRyong (Tasty)
Team D: Kim Min Soo, Yoo Min Sang,  Song Joon Geun, Jung Bum Kyun
Team E: Oh Ji Hoon, Yoon Hyung Bin, Kim Ki Yul, Ryu Geun Ji
Team F: Poppin' Hyun Joon, Shorry, 1kyne (Electroboyz), Cheezy (Crispi Crunch)
Team G: Choi Sung Jo, Jo Se Ho,  Changjae (MR.MR), Kang Tae Oh (5urprise)
Team H: Park Jae Min, Kim Hyuk, Lim Hyung Suk, Insoo (My Name)
MC Boom
SK Cheerleaders
Judges for performance: Kim Bo Sung, Park Jung Min , Shin Hye Min
Results: Team F vs Team H 7-9, Team D vs Team E fast forwarded 6-4, Team A vs Team C: jeong woo jin 11, lee yi hyung 1/kris 6 tao 3 11-9
insoo win free throw competition
Team H vs Team D kim hyuk 7, lee hyung suk 2, insoo 2/ yoo min sang 2, song joon geun 2, Jung Bum Kyun6 14 -10
Team H v
s Team A: kim hyuk 5, insoo 2 lee hyung suk 1/ , jeong woo jin 5, sanghoon 1: 14-10
kris MVP
Ep. 212 12/01/13 Ep.212 Dream Girls 3
30s team: Lee Mi Jin, Park Eun Ji, Oh Jung Yeon (announcer), Jung Da Eun (announcer), Goo Ji Sung, Lee Hee Kyung, Kim Ji Min, Kim Hye Sun, Park Jae Min (Coach)
20s team: Lim Soo Jung, Baby J (Jewelry), Zinni (GLAM), Tae Mi, Shin Soo Ji, Gaeun (Dal★Shabet), Jisoo (Tahiti), Jina (Bad Kiz), Kwon Tae Ho (Coach)
Special Guests: Mayor of Asan city, Bok Ki Wang
MC Boom
Course Times: jisoo (1:09:07), taemi (1:08:54), Oh Jung Yeon (1:48:81), jisoo (1:03:24), taemi (1:37:17)
Ep. 213 12/08/13 Ep. 213 Geochang team
Dream Team: Kwon Tae Ho, Han Min Gwan, Jang Ji Woo, Rich (was in season 1), Hoon (U-Kiss), Sanghoon (100%) & Kang Tae Oh (5urprise)
Opponents:byung kyung sik, kim shin hui, kim tae woong, jitesh, lee sang soo, park yong woo, choi tae song, byung kyung sik
Coach: ma hae yong (baseball player)
Special Guest: geochang mayor
MC Boom
Course Times: hoon (4:16:73), kim shin hui (1:44:02), jang ji woo (1:05:65), kang tae oh (1:08:94), kwon tae ho (1:22:35), kwon tae ho (1:29:48)
Ep. 214 12/15/13 Ep. 214 Bubble Soccer part 1
Team A DT Team: Choi Sung Jo, Shorry, Kwon Tae Ho, Lim Chi Bin, Park Jae Min, Jang Ji Woo, Sanghoon (100%), MC Changmyun (coach)
Team B idol team: Kim Jae Duc, Park Joon Suk, Feeldog (Big Star), Changjae (MR.MR), Youngboy (Wonderboyz), James (Royal Pirates), Paulo (G.IAM), Yoo Young Sil (coach)
Team C: Kang Tae Oh + Gong Myung (5urprise), Kim Seung Hyun, Jung Woo Jin, Kim Hyuk, Chae Seung Hoon, Oh Seung Yoon, Shin Tae Yong (coach)
Team D: Yoon Seung Ho, Noh Woo Jin, Lee Sang Gu, Byun Seung Yoon, Han Min Gwan,  Lee Sang Ho, Jung Seung Hwan, Yoo Sang Chul (coach)
MC Boom - in the ep but cut out of shot
Refs: lee yong wook, park jae yong
Guests: bad kiz
Results: team B vs Team D W shootout, team A vs team C W shootout
Ep. 215 12/22/13 Ep. 215 Bubble Soccer part 2, Short Track Part 1
Team A DT Team: Choi Sung Jo, Shorry, Kwon Tae Ho, Lim Chi Bin, Park Jae Min, Jang Ji Woo, Sanghoon (100%), MC Changmyun (coach)
Team B idol team: Kim Jae Duc, Park Joon Suk, Feeldog (Big Star), Changjae (MR.MR), Youngboy (Wonderboyz), James (Royal Pirates), Paulo (G.IAM), Yoo Young Sil (coach)
Team C: Kang Tae Oh + Gong Myung (5urprise), Kim Seung Hyun, Jung Woo Jin, Kim Hyuk, Chae Seung Hoon, Oh Seung Yoon, Shin Tae Yong (coach)
Team D: Yoon Seung Ho, Noh Woo Jin, Lee Sang Gu, Byun Seung Yoon, Han Min Gwan,  Lee Sang Ho, Jung Seung Hwan, Yoo Sang Chul (coach)
MC Boom - in the ep but cut out of shot
Refs: lee yong wook, park jae yong
Guests: bad kiz
Results: team C vs Team D 1-3
Short Track part 1
Teams:
park sang wook, han min gwan, kangjun
park jae min, sanghoon, jerry
kwon tae ho, gongmyung, hoon?
jo jung hyun, lee tae hwan, shorry
Jung Woo Jin, Hyun Jin Young, Kim Se Hyun
Hon (MR.MR), Kwon Tae Ho, Gong Myung (5urprise)
Kang Tae Oh (5urprise), Feeldog (Big Star), Changjae (MR.MR)
Coaches Chun Lee Kyung (S1), Kim Dong Sung
no MC Boom
Results: park sang wook (1:02:20), jo jung hyun (1:11:08), kwon tae ho (1:23:02)
Ep. 216 12/29/13 Ep. 216 Short Track Part 2
Teams:
park sang wook, han min gwan, kangjun
park jae min, sanghoon, jerry
kwon tae ho, gongmyung, hon (MR. MR.)
jo jung hyun, lee tae hwan, shorry
Jung Woo Jin, Hyun Jin Young, Kim Se Hyun
Hon (MR.MR), Kwon Tae Ho, Gong Myung (5urprise)
Kang Tae Oh (5urprise), Feeldog (Big Star), Changjae (MR.MR)
Coaches Chun Lee Kyung (S1), Kim Dong Sung
no MC Boom
Ep. 217 01/05/14 Ep. 217 Idol Team
Dream Team: Jang Ji Woo, Park Jae Min, Shorry, Han Min Gwan, Choi Sung Jo, Oh Seung Yoon, Kim Seung Won
Opponents: Dongjun + Heechul + Minwoo (ZE:A), Thunder + Seungho (MBLAQ), Sanghoon (100%), Kang Tae Oh (5urprise), Kangjun (C-Clown)
no MC Boom
Course Times: choi sung jo (1:52:32), sanghoon (1:25:33)
Ep. 218 01/12/14 Ep. 218 Idol Ironman part 1
Competitors: Jong Hoon (FT Island), Minhyuk (BtoB), Sanghoon (100%), Jerry (M.Pire), DaeRyong (Tasty), U-kwon (Block B, Hyeongkon (A-JAX), Changjae (MR.MR), Feeldog (Big Star), Kang Tae Oh (5urprise)
Yewon (CoMC)
no MC Boom
Special Guest: Kim Jeong Eun (Family Medicine Specialist -commentary on idol measurements)
Results: speed runner: minhyuk W 25:25 tug of war: kang tae oh
Ep. 219 01/19/14 Ep. 219 Idol Ironman part 2
Competitors: Jong Hoon (FT Island), Minhyuk (BtoB), Sanghoon (100%), Jerry (M.Pire), DaeRyong (Tasty), U-kwon (Block B, Hyeongkon (A-JAX), Changjae (MR.MR), Feeldog (Big Star), Kang Tae Oh (5urprise)
Yewon (CoMC)
no MC Boom
Special Guest: Kim Jeong Eun (Family Medicine Specialist -commentary on idol measurements)
Results: monster box: 2.4m minhyuk, spinning tube run minhyuk, chicken fight sanghoon, ctf minhyuk, 1st minhyuk, 2nd sanghoon, 3rd kangtae oh
Ep. 220 01/26/14 Ep. 220 Muscle King Team
Dream Team:Park Jae Min, Jang Ji Woo, Lee Sang Ho, Insoo (My Name), Feeldog (Big Star), Yoo Min Sang, Lee Jung Young, kwon tae ho
Opponents:Sim Jae Gun, Choi Sung Ung, Park Hyun Sung, Jung sang soo, lee jong yong, kim seung il, baek sung gon
MC Shin Bora (guest)
Cameo:Lee mi eum, lee ma eum (lee jong yong's sons)
Course Times: paek jae min (2:53:28),  lee sang ho (1:23:58), jang ji woo (1:01:18), lee sang ho (44:95),  baek sung gon (1:00:43), jang ji woo (34:27)
Ep. 221 02/02/14 Ep. 221 Girls Idol Ssierum
Dream Team Ep 221 Girls Idol Ssierum
Choi hong man team: Crayon POP:So yul + Gummi
Rainbow: no eul, jisook
AOA:Seolhyun, Chanmi
TAHITI: jisoo,  Ari
MC CM team: dalshabet: serri, gaeun
9 Muses:Sungah, Hyemi
2EYES: dasom , Hye Rin
Bobshalbet (Kim Min Kyung, Park So Young, Lee Hee Kyung)
announcer lee jae hoo, lee tae hyun
referees (from the ROK ssierum association):oh bum taek (ref), kim jin soo (judge), lee in bong (judge)
Results:choi hong man team win, crayon pop win, so yul MVP
Ep. 222 02/09/14 Ep. 222 KNP-SWAT
Dream Team: Choi Sung Jo, Shorry, Kwon Tae Ho, Sanghoon (100%), Oh Seung Yoon, Shin Dong Gyun, Ryan
Opponents: lee jun oh, Noh Jung Hwan, kim dong gyu, na guk, Ahn Hyo Bum, Jung Young Jae, Bae Jung Gil
Special Guest: Team Captain jin jae won (training instructor), 1N1 Oh min seok (along with other members of the Marine Corps Honor Guard Demontration)
Hyosung CoMC
Results:lee junho (2:24:65), na guk (2:12:23), Bae Jung Gil(2:12:23), Jung Young Jae (2:50:25), sanghoon (2:55:45), no jung hwan (1:55:17), kim dong gyu (2:07:30), na guk (1:52:18), no jung hwan (1:52:42)
Ep. 223 02/16/14 Ep. 223 Global Team
Dream Team: NS Yoon-G, Kim Ji Min, Lady Jane, Chun Yi Seul, Kim So Jung, Ahn So Mi (gag woman), Jisoo (Tahiti), Yena (1PS), Coach Park Jae Min
Global/International girls are gonna be Taru (Finland), Bronwyn (South Africa), Rie (Japan), Punita (USA), Gulsanam (Uzbekistan), Cao Lu (China), Mint (Thailand), Abigail (Paraguay), Coach Sanghoon
CoMC Lee byung Jin
Results:DT girls win, pad wrestling Jisoo W vs Caolu
Ep. 224 02/23/14 Ep. 224  1 vs 4 relay
Hong Seo Bum team: Hong Seo Bum, Feeldog (Big Star), Seyong (My Name),  Jaehyo (Block B,
Hong Suk Chun team: Hong Suk Chun, Minhyuk (BtoB), Hyeongkon (A-JAX), Shin Min Chul
Lee Sang In team: Lee Sang In,  Choi Sung Jo, James (Royal Pirates), Lee Seung Yoon
Kim Jin team: Kim Jin, Sanghoon (100%), Han Min Gwan, Kim Seung Hwi
Kim Seung Hyun team: Kim Seung Hyun, Park Jae Min, Nam Chang Hee, Kim Kyung Jin
Lee chang myung team: lee chang myung, shorry,  Hoon (U-Kiss), Kiu (K-Much)
Judges: bae hyeon ah, jo hyo jin, seo yong ki KAAF(Korea Amateur Athletic Federation)
lee byung jin (CoMC)
Results:1st Hong suk chun team  (1 million won gift certifcate), 2nd lee chang myung team (1000 tangerines), 3rd : kim jin, hong seo bum team
Ep. 225 03/02/14 Ep. 225  Bubble Touchdown
Hong Suk Chun Team: Hong Suk Chun, choi sung jo, park jae min, oh ji hoon, oh seung yoon, yoon chan, hong dae kwang, feeldog, yoo seung yoo, jo ji hoon
park wang yoo team: park wang yoo, park joon hyung, lee sang ho, yoon sung ho,u-kwon block B, Fabian, kim ki yul, lee sang in, shorry, han min kwan
CoMC Lee Byung Jin
Results:park jae min (1:09:01), yoon sung ho (2:59:34), choi sung jo (1:10:39), feedog (1:26:39), lee sang ho (56:01), park wang yoo team win.
Ep. 226 03/09/14 Ep. 226  Archery B1A4 vs Dream Team
B1A4 team coach (park sung hyun):park jae min, sandeul, gongchan, CNU
Dream Team: lee sang in, lee sang ho, shorry, jinon, coach (yoon hye yang)
coMC Lee byung jin
ref: park mi ji (lee chang myung coach)
Results:park jae min W, B1A4 W
Ep. 227 03/16/14 Ep. 227  Couples Swimming
Couples: james + Rise, jang min ho + jisoo, shorry + hani, fabian + brownyn, jang ji woo + juliane, chris + kim so jung
changjae + lee soo jung (did not participate in most of the match to make the teams even)
coMC Lee byung jin
Results:Rise+James MVP
relay 25m women then 25m men combined fastest times
james 11:40 + Rise 18:20 W, shorry 13:49 + hani 16:19, chris 14:40 + kim so jung 1st 15:75
fabian 13:65 + brownyn 16:64, jang ji woo 12:82 + juliane 15:62, jang min ho 12:82 + jisoo 18:04
shorry 13:16 + hani 16:00 1st 29:16
james 11:37:+ rise 18:63 3rd 30:00
jang ji woo 14:29 + juliane 15:54 29:83
100m relay (50m 1 way)
james + rise 1:09:90
shorry + hani 1:14:89
jang ji woo + juliane 1:18:29

50mm 1 vs 2 relay (select times shown)
jang min ho + jisoo 36:32 vs james 27:99
rise + james 31:66
Ep. 228 03/23/14 Ep. 228  Soccer part 1
FC Idol (Coach Kim Byeong Ji): Kim Dong Jun (ZE:A), Se Yong (My Name), Lee Jung, Jung Yi Han (The Nuts), Jr. + Youngjae (Got7)
Actor team (Coach kim hae un): Im Ho, Oh Seung Yoon, Mo Se, Whee, U-Tae (A.cian), Min Ji Hyuk, Jang Ji Gon
Gagman team (Coach Sim Tae Yong: Noh Woo Jin, Lee Sang Min, Lee Jong Hoon, Lee Dong Yoon, Jo Yoon Ho, Han Min Gwan
FC Dream Team (Coach Lee chang myung): Hong Seo Bum, Kim Seung Hyun, Lee Sang Ho, Choi Sung Jo, Park Jae Min, Yoo Seung Woo
CoMCs: Lee Byung Jin, Han Jun Hee
Referee (Korean Football Association):Song doo ho, kim man chun
Results:DT vs Gagmen 8-11
Ep. 229 03/30/14 Ep. 229  Soccer part 2 and Indiana Jones part 1
Soccer part 2
FC Idol (Coach Kim Byeong Ji): Kim Dong Jun (ZE:A), Se Yong (My Name), Lee Jung, Jung Yi Han (The Nuts), Jr. + Youngjae (Got7)
Actor team (Coach kim hae un): Im Ho, Oh Seung Yoon, Mo Se, Whee, U-Tae (A.cian), Min Ji Hyuk, Jang Ji Gon
Gagman team (Coach Sim Tae Yong: Noh Woo Jin, Lee Sang Min, Lee Jong Hoon, Lee Dong Yoon, Jo Yoon Ho, Han Min Gwan
FC Dream Team (Coach Lee chang myung): Hong Seo Bum, Kim Seung Hyun, Lee Sang Ho, Choi Sung Jo, Park Jae Min, Yoo Seung Woo
CoMCs: Lee Byung Jin, Han Jun Hee
Referee (Korean Football Association):Song doo ho, kim man chun
Results:gagmen vs idol 7-8
Dream Team indiana jones run part 1
Lee Sang In team: se yong, lee sang ho, choi sung jo, shorry, ray (c-clown), son jin young
Lee chang myung team:kim dong sung, hyeongkon, lee jong hoon, park jae min, oh seung yoon, huh gong
7 viewers team: kim sung jin, kim tae han, park min suk, sin ki ru, jo hyo sang, park min jung, kim mi jin (50 people passed the 1st round, then there was a 50m shuttle run for elimination)
CoMC: Lee Byung Jin
Ep. 230 04/06/14 Ep. 230  Indiana Jones part 2
Dream Team indiana jones run part 2
Lee Sang In team: se yong, lee sang ho, choi sung jo, shorry, ray (c-clown), son jin young
Lee chang myung team:kim dong sung, hyeongkon, lee jong hoon, park jae min, oh seung yoon, huh gong
7 viewers team: kim sung jin, kim tae han, park min suk, sin ki ru, jo hyo sang, park min jung, kim mi jin (50 people passed the 1st round, then there was a 50m shuttle run for elimination)
CoMC: Lee Byung Jin
Results:kim sung jin 35m
Ep. 231 04/13/14 Ep. 231  Track and Field
Lee Sang In + Suwoong (Boys Republic), Choi Sung Jo + SoRyong (Tasty), Son Jin Young + Sam Carter (Lunafly), Han Min Gwan + Jung Yi Han (The Nuts), SimBa (JJCC) + Jang Ji Woo, P-Goon (Top Dogg) + Lee Jong Hoon
CoMC: Lee Byung Jin
Judges: Association of Athletics Federations Lee won duk, seo yong ki
Special Guest: JJCC, lunafly, boys republic, top dogg
Results:jung ji woo + simba MVP
Ep. 232 05/03/14 Ep. 232 top 10 highlights of Season 2 - no ep in previous weeks because of Sewol
highlights of:
Girls Generation chicken fight,ctf
Chu Sung hoon, kim dong hyun, junho, minho mma ep
ParK jae min, choi sung jo, ricky kim, yeo hong cheol inner tube race
hyoyeon, nicole, krystal high jump
baseball team vs dt (chungrim, minho) ctf indoors
button race couples ep
2pm vs ricky kim ep
couples archery ep
indiana jones first ep
crossfit vs ricky kim, lee byung jin ep
CoMC lee byung jin
Ep. 233 05/11/14 Ep. 233 Girl Idol competition
Competitors: Rahi (LPG), Narae (Spica), RiSe (Ladies Code), Gummi + Soyul (Crayon Pop), Narsha (Brown Eyed Girls), Semi (Jewelry), J.Min + Mint (Tiny G), Jisoo (Tahiti), Juliane (ChoColat), Yoonseo (1PS)
Lee Byung Jin CoMC
Special Guests: LPG, Tahiti, Tiny-G, 1PS
Results:speed run to 200: 1 narsha,2 rahi, 3 soyul,4 gummi Racing video game:narae, semi, narsha, yoonseo Pad wrestling:1 j.min,2 soyul, 3: narae, gummi, 5: juliane, jisoo CTF:1 soyul, 2 mint, 3 j.min, 4 jisoo - MVP Soyul
1st place: 10 points, 2nd place: 8 points, 3rd place: 07 points, 4th: 06 points, 5-12 in: 5 points 
Ep. 234 05/18/14 Ep. 234 Big Event II Legends of DT, Jaws (Shark Obstacle) part 1
Lee Jong Hoon team: Lee Sang In, Choi Sung Jo, Choi Sang Hak,  Sihwan (OffRoad), Noh Ji Hoon
Son Jin Young team: Jang Ji Gun, Suwoong (Boys Republic), Hoon (U-Kiss), Chris, Seo Sae Byuk
Viewers team (6 from elimination of 50):kim kook young, lee jae hee, lee hee joong, jang song hee, ha jong hoon
Special Appearance: Boys Republic
CoMC Lee Byung Jin
Results:3m30cm Hoon 
Ep. 235 05/25/14 Ep. 235 Silmido part 1
Athletes Red Team: Yang Joon Hyuk, Lee Bong Ju, Sim Kwon Ho, Suk Joo Il, Choi Hyun Ho, Choi Byung Chul
Dream Team Blue Team: MC CM, Lee Sang In, Ricky Kim, Choi Sung Jo, Son Jin Young, Jang Ji Gun
Lee Byung Jin MC
Results:DT Win Suk Joo Il voled off
Ep. 236 06/01/14 Ep. 236 Silmido part 2
Athletes Red Team: Yang Joon Hyuk, Lee Bong Ju, Sim Kwon Ho, Choi Hyun Ho, Choi Byung Chul
Dream Team Blue Team: MC CM, Lee Sang In, Ricky Kim, Choi Sung Jo, Son Jin Young, Jang Ji Gun
Lee Byung Jin MC
Results:DT Win sim kwon ho voled off,, teams shuffled, Blue team wins lee bong ju voted off
Ep. 237 06/08/14 Ep. 237 Silmido part 3
Athletes Red Team: Yang Joon Hyuk, Ricky Kim, Son Jin Young, Choi Sung Jo
Dream Team Blue Team: MC CM, Lee Sang In, Jang Ji Gun, Choi Hyun Ho, Choi Byung Chul
Lee Byung Jin MC
Results:Blue Win choi sung jo voled off,, choi byung chul switches to red, Blue team wins yang joon hyuk voted off
Ep. 238 06/19/14 Ep. 238 Silmido part 4
Athletes Yang Joon Hyuk, Lee Bong Ju, Sim Kwon Ho, Suk Joo Il, Choi Hyun Ho, Choi Byung Chul, MC CM, Lee Sang In, Ricky Kim, Choi Sung Jo, Son Jin Young, Jang Ji Gun
Lee Byung Jin MC
Results:red Win MC CM voted off,, red team wins jang ji gun voted off
Ep. 239 06/22/14 Ep. 239 Silmido part 5 (skip a few weeks bc of World Cup)
Athletes Red Team: Yang Joon Hyuk, Ricky Kim, Son Jin Young, Choi Sung Jo
Dream Team Blue Team: MC CM, Lee Sang In, Jang Ji Gun, Choi Hyun Ho, Choi Byung Chul
Lee Byung Jin MC
Results:2nd chance Choi Sung jo wins, red team wins lee sang in voted off
Ep. 240 07/06/14 Ep. 240 Silmido part 6
Competitors: Ricky Kim, Son Jin Young, Choi Sung Jo, Choi Hyun Ho, Choi Byung Chul
Other appearances: Yang Joon Hyuk, MC CM, Lee Sang In, Jang Ji Gun, Lee Bong Ju, Sim Kwon Ho
Lee Byung Jin MC
Results:1st  competition: choi byung chul W choi hyun ho voted off, final competition: ricky kim wins
Ep. 241 07/13/14 Ep. 241 City Team vs Wild Team
Wild Team:Yang Joon Hyuk, Suk Joo Il, Choi Hyun Ho, Choi Sung Jo, Ricky Kim, Choi Byung Chul, Son Jin Young
City Team:Lee Sang Ho, Park Hyun Bin, Hyeonkon, Hoon, Leo, Kiseop, Ravi
Girl Group: Seungah (Rainbow), Serri (Dalshabet), Dahye (Bestie), Hyeri (Girl's Day)
Cameo: U-Kiss Joon
Results:first game: City Team W, log fight: Wild Team Wins, 4 way pad wresting: Wild Team wins
next week:
dad and kid obstacle course
Ep. 242 07/20/14 Ep. 242 Children's Day
Competitors: Hong Ji Ho + Hong Sera (daughter), Yoo Jung Hyun + Yoo Min Sung (son), Ahn Jung Hoon  + Ahn Seo Yeon (daughter), Lee Jung Yong + Lee Mideum (son), Yeom Kyung Hwan + Yeom Eun Ryul (son), Woo Ji Won + Woo Seoyun (daughter), Kim Chang Ryul + Kim Joo Hwan (son), Kim Dong Sung + Kim Na Young (daughter), Lee Jong Hoon + Kang Ye Seul (staff's kid?), Son Jin Young + Kwon Ji Mi (staff's kid?), Jang Ji Gun + Lee Naeun (niece)
Cameo: Hong ji Ho wife and other daughter, lee jong young wife + younger son, woo ji won wife + younger daughter, kim dong sung wife and son
Results:Yeom Kyung Hwan (3:15:35),lee jong yong (3:44:99), kim chang ryul (3:00:00)
Ep. 243 07/27/14 Ep. 243 Soccer Shootout
Competitors: Lee Woon-jae, Son Jin Young, Jo Hang-ri, Kim Dong Jun (ZE:A), Youngjae + Jr (GOT7), Donghyun +  Hyunseong (BOYFRIEND), Serri + Gaeun + Ah Young (Dal★Shabet), Chanmi + Yuna + Mina (AOA)
son jin young team: kim dong joon, Hyunseong, jo hang ri, dal shabet
lee woon jae team: young jae, Donghyun, Jr, AOA
Lee Byung Jin (CoMC)
Cameo:lee woon jae's wife
Results:son jin young W shoutout, lee woon jae win board and ring shoot
Ep. 244 08/03/14 Ep. 244 Nuclear Power Team
Dream Team:Seok Joo Il, Lee Sang In, Choi Sung Jo, Lim Yo Hwan, Shin Yu, Son Jin Young, Changmin (2AM), Sihwan Daewon (OFFROAD), Simba (JJCC), Sam Carter (Lunafly)
Opponents:jong won gun, kim tae young, heo jae young, lee dong ki, kim jin suk
Guests:Jo suk, kim ga yeon, offroad
Lee Byung Jin (CoMC)
Course Times:Choi Sung Jo (41:55)
Ep. 245 08/10/14 Ep. 245 R16 BBoy team vs viewers team
Dream Team:Choi Sung Jo, Park Jae Min, Song Son Jin Young, Poppin' Hyun Joon, CNU + Sandeul (B1A4)
B-Boy Team:Suga Pop, Blond, Khan, Wing, Tata, Lil Zoo:
Viewers Team: Kim Jong Woo, Park Chul On (Dream Team FD), Nam goo, Jong Tae Woo, kim joo il
CoMC Lee Byung Kim
Guest MC: Angela Kim
Course Times:Choi Sung Jo (1:17:99), park chul (1:33:13), Jong Tae Woo (1:05:42), kim joo il (56:93)
choi sung jo (37:95), jong tae woo (52:00), kim joo il (37:14)

Ep. 246 08/17/14 Ep. 246
Capable Team: Son Jin Young, Nam Chang Hee, Fabian, Minhyun (NU'EST), Niel (Teen Top), Jea (Brown Eyed Girls), Seungah (Rainbow), & Jisoo (Tahiti), Lee Sang In
Incapable Team: Choi Sung Jo, Suk Joo Il, Jo Hang-ri, Sam Carter (Luna Fly), Sohyun (4Minute), Dohee (Tiny G), RiSe (Ladies Code)
CoMC Lee Byung Kim
Results:Capable team win all 3 games
next week:
Ep. 247 08/24/14 Ep. 247 Hainan Survivor part 1
red team: MC Chang Myun, Kim Dong Joon, Son Jin Young, Jung Ga Eun, Kim Ji Won, Noeul (Rainbow), Hwang In Young
blue team: Jang Woo Hyuk, Zhou Mi (Super Junior-M), Suk Joo Il, Narsha, Chun Yi Seul, Solbi
Lee Byung Jin (CoMC)
Results:suk joo il voted off
Ep. 248 08/31/14 Ep. 248 Hainan Survivor part 2
red team: MC Chang Myun, Son Jin Young, Jung Ga Eun, Kim Ji Won, Noeul (Rainbow), Hwang In Young
blue team: Jang Woo Hyuk, Zhou Mi (Super Junior-M), Narsha, Chun Yi Seul, Solbi, Kim Dong Joon
Lee Byung Jin (CoMC)
Results:Jang Woo Hyuk, Zhou Mi voted off
Ep. 249 09/07/14 Ep. 249 Hainan Survivor part 3
red team: MC Chang Myun, Son Jin Young, Jung Ga Eun, Kim Ji Won, Noeul (Rainbow), Hwang In Young
blue team: Narsha, Chun Yi Seul, Solbi, Kim Dong Joon, Ricky Kim
Lee Byung Jin (CoMC)
Results:RIcky Kim, Noeul voted off
Ep. 250 09/14/14 Ep. 250 Hainan Survivor part 4
red team: MC Chang Myun, Son Jin Young, Jung Ga Eun, Kim Ji Won, Hwang In Young
blue team: Narsha, Chun Yi Seul, Solbi, Kim Dong Joon
Lee Byung Jin (CoMC)
Results:Kim Dong Joon, MC CM,  voted off
Ep. 251 09/26/14 Ep. 251 Hainan Survivor part 5
red team: Son Jin Young, Jung Ga Eun, Hwang In Young
blue team: Narsha, Chun Yi Seul, Solbi, Kim Ji Won
Losers: Jang Woo Hyuk, Zhou Mi (Super Junior-M), Suk Joo Il, MC Chang Myun, Kim Dong Joon, Noeul (Rainbow), Ricky Kim
Lee Byung Jin (CoMC)
Results:ricky kim 2nd chance
Ep. 252 10/05/14 Ep. 252 Hainan Survivor part 6
Competitors: Son Jin Young, Jung Ga Eun, Hwang In Young, Narsha, Chun Yi Seul, Solbi, Kim Ji Won, Ricky kim
Lee Byung Jin (CoMC)
Results:ricky kim, chun yi seul kicked off
Ep. 253 10/12/14 Ep. 253 Hainan Survivor part 7
Competitors: Son Jin Young, Jung Ga Eun, Hwang In Young, Narsha, Chun Yi Seul, Solbi, Kim Ji Won, Ricky kim
Lee Byung Jin (CoMC)
Other guests: Ricky Kim, Kim Dong joon, suk joo il, chun yi seul, choi byung chul
Results:kim ji won wins a car
For Reference: Idol Athletic Championships, 2012 London Olympic Special Idol Olympics
Ep. 254 11/2/14 Ep. 254 soonchun athletes team
Dream Team:Choi Sung Jo, Choi Byung Chul, Son Jin Young, Kangnam (M.I.B.), Hyeongkon (A-JAX), Hoon (U-KISS), Feeldog (BIGSTAR)
Opponents: Lee byung gyu, lee mu young, lee tae hun, baek gyu hyun, lee hyo jin, jang bo gun, song sun on, park kun soon  4 girls: lee mi jun, kim miri, jung dahae, jung son oh
CoMC:Lee Byung Jin
Guests: SPICA S (Juhyun, Jiwon, Narae, Bohyung)
Course Times:choi byung chul 2:02:32, baek gyu hyun 1:13:04
Ep. 254 11/2/14 Ep. 254 soonchun athletes team
Dream Team:Choi Sung Jo, Choi Byung Chul, Son Jin Young, Kangnam (M.I.B.), Hyeongkon (A-JAX), Hoon (U-KISS), Feeldog (BIGSTAR)
Opponents: Lee byung gyu, lee mu young, lee tae hun, baek gyu hyun, lee hyo jin, jang bo gun, song sun on, park kun soon  4 girls: lee mi jun, kim miri, jung dahae, jung son oh
CoMC:Lee Byung Jin
Guests: SPICA S (Juhyun, Jiwon, Narae, Bohyung)
Course Times:choi byung chul 2:02:32, baek gyu hyun 1:13:04
Ep. 255 11/9/14 Ep. 255 Husband Wife teams part 1
Teams: Hong Seo Bum + Jo Kap Kyung, Jo Min Hee + Kwon Jang Duk, Hong Rok Gi + Kim Ah Rin, Kim Ga Yeon + Lim Yo Hwan, Kim Hyun Chul + Jo Eun Kyung, Noh Yoo Min + Lee Myung Chun, Kwon Jae Gwan + Kim Kyung Ah, Jo Young Gyu + Shin Jae Eun, Lee Si Eun + Park Gyo Young, Eva + Lee Kyung Gu, Moon Chun Sik + Son Yu ra, Ricky Kim + Ryu Seung Joo
Lee Byung Jin (CoMC)
Results:Eva  + Lee Kyung Gu Win
Ep. 256 11/16/14 Ep. 256 Husband Wife teams part 2
Teams: Hong Seo Bum + Jo Kap Kyung, Jo Min Hee + Kwon Jang Duk, Hong Rok Gi + Kim Ah Rin, Kim Ga Yeon + Lim Yo Hwan, Kim Hyun Chul + Jo Eun Kyung, Noh Yoo Min + Lee Myung Chun, Kwon Jae Gwan + Kim Kyung Ah, Jo Young Gyu + Shin Jae Eun, Lee Si Eun + Park Gyo Young, Eva + Lee Kyung Gu, Moon Chun Sik + Son Yu ra, Ricky Kim + Ryu Seung Joo
Lee Byung Jin (CoMC)
Cameo: Suk joo il, kimpo mayor
Results:Eva  + Lee Kyung Gu Win, 2nd place noh woo min, 3rd kim ga yeon
Ep. 257 11/23/14 Ep. 257 Ssireum
Competitors:VIXX (Leo + Ken + Hongbin), BLOCK B (B-Bomb + Jaehyo + U-Kwon), U-KISS (Kiseop + Hoon + Jun), GOT7 (Jr. + JB + Yugyeom), DREAM TEAM (Lee Sang In + Choi Sung Jo + Son Jin Young), GAGMAN TEAM (Jung Myung Hoon + Noh Woo Jin + Lee Sang Ho)
Coaches:Lee Bong Gul, Lee Seung Sam, Park Kwang Duk, Baek Sung Il, Kim Tae Hyun, Choi Hong Man
Lee Byung Jin CoMC, announcer jang ji yeon
Guest: Kim Ga Yeon
Refs: lee in bong, kim jin soo, lee ki man
Results:Dream Team W
Ep. 258 11/30/14 Ep. 258 Idol Girls Bubble fight
Competitors: Rainbow (Seungah + Woori), A-Pink (Bomi + Namjoo), Hello Venus (Nara + Lime + Yooyoung), Bestie (Hyeyeon + UJi + Dahye), Red Velvet (Irene + Seulgi + Wendy), Laboum (ZN + Yulhee + Solbin)
Lee Byung Jin (CoMC)
Choi Sung Jo, Son Jin Young
Guests: Laboum - all members
Results:Laboum W YulHee MVP
Ep. 259 12/07/14 Ep. 259 Ricky Kim vs Challengers
Competitors: Ricky Kim
Dream Team challengers: Choi Sung Jo, Lim Chi Bin, Choi Byung Chul, Lee Hyun, Se Yong (MY NAME), Simba (JJCC)
5 Viewer challengers: Bang Chang Seok, Lee Kyung Gyu (Eva's husband), Kim Joo Il, Baek Gyu Hyun, Kim Seung Jin
CoMC Lee Byung Jin
Guest: Eva, JJCC
Results:ricky kim (3:05:14), Bang Chang Seok (2:45:68), Baek Gyu Hyun (2:13:02), Ricky Kim W
Ep. 260 12/14/14 Ep. 260 Monster Box
Yoo Ok Ryul team:  Choi Sung Jo, Ricky Kim, Minhyuk (BtoB), Se Yong (My Name), Feeldog (Big Star)
Yeo Hong Chul team: Changbum (100%), P-Goon (Top Dogg), Simba (JJCC), Sangmin (Cross Gene), Jin.O (A.Cian), Jota (Mad Town)
Guests: members of the above idol groups, yeo seo jong (Yeo Hong Chul's daughter)
The idol group members out of 80: were selected by Yeo Hong Cheol then divided into the 2 teams
for reference: the current record is 3m 16cm by Oyama Hirokazu
Lee Byung Jin (CoMC)
Results:minhyuk 2m75cm, 2.7m jota, sangmin, 2,6m ricky kim
Ep. 261 12/21/14 Ep. 261 Idol Girls Sserium
Competitors: SECRET(Hyosung + Hana + Jieun), AfterSchool (Raina + Lizzy + Kaeun), Miss A (Fei + Min), Baek A-yeon, DAL★SHABET (Serri + Woohee + Gaeun), Crayon Pop (Gummi + Ellin + Soyul), BESTie ( Hyeyeon + UJi + Dahye)
Coaches:Lee Bong Gul, Lee Seung Sam, Park Kwang Duk, Baek Sung Il, Kim Tae Hyun, Choi Hong Man
Lee Byung Jin (CoMC),Jang Ji Yeon (CoMC)
Refs: Lee in Ock, Kim Jin Soo, Lee Ki Man
Results:crayon pop soyul MVP win
Ep. 262 12/29/14 Ep. 262 Fencing
Kim Young Ho team: Alex, Jinwoon (2AM), Leo (VIXX), Eddy Kim, Hyunseong (Boyfriend)
Choi Byung Chul team: Kim Sung Soo (Cool), Choi Sung Jo, Ricky Kim, Son Jin Young, Feeldog (Big Star)
Lee Byung Jin (CoMC), Oh Kyung Suk (CoMC)
Lee Sung Ho (Ref)
Results:Choi byun chul team win, Feeldog MVP win over Choi sung jo
Ep. 263 01/04/15 Ep. 263 Couples part 1
Old Team:Noh Yoo Min + Lee Myung Chun, Hong Seo Bum + Jo Kap Kyung, Kim Hye Yeon + Go Young Ryun, Lee Seung Kwang + Kim Ah Jin
KBS Team: Ricky Kim + Ryu Seung Joo, Choi Sung Jo + Ahm Hye Won, Yoo Ji Chul + ?, Yoon Yong Hyun + Park Soo Jin
Talk Show Team: Ahn Ji Hwan + Jeong Mi Yeon, Yoon Ki Won + Hwang Eun Jung, Oh Jung Tae + Baek Ah Young, Pyo Jin In + Kim Soo Jin
Team
Lee Byung Jin (CoMC)
Results:Just competed for various prizes (no MVP)
Ep. 264 01/11/15 Ep. 264 Couples part 2
Old Team:Noh Yoo Min + Lee Myung Chun, Hong Seo Bum + Jo Kap Kyung, Kim Hye Yeon + Go Young Ryun, Lee Seung Kwang + Kim Ah Jin
KBS Team: Ricky Kim + Ryu Seung Joo, Choi Sung Jo + Ahm Hye Won, Yoo Ji Chul + ?, Yoon Yong Hyun + Park Soo Jin
Talk Show Team: Ahn Ji Hwan + Jeong Mi Yeon, Yoon Ki Won + Hwang Eun Jung, Oh Jung Tae + Baek Ah Young, Pyo Jin In + Kim Soo Jin
Team
Lee Byung Jin (CoMC)
Results:log rolling CSJ win,Just competed for various prizes (no MVP)
Ep. 265 01/18/15 Ep. 265 Random Luck Special part 1
1990 Team: Hyun Jin Young, Kim Sung Soo, Kim Chang Ryul, Noh Yoo Min
1st out club: HyeonKon, Nam Chang hee, Kim Kwang jin, Son Jin Young, Suk Joo Il
Athletes that don't do well on DT team:Shin Soo Ji, Sim Kwon Ho, Hong Ji Ho, Lee Du Hee
Product Models: Jung Ga Eun, Lee Pani, Park Ji Eun, Kim Jung Min, JiSoo (TAHITI), Park Boram
Lee Byung Jin (CoMC)
Guest predictors: park seong jun (psychic), shin dongseon(ex-detective),choi minsu (magician)
New Year Idols: Jang Tae Hee, Jeong In Young, Chun Yi Seul, Hana (SECRET), Hani (EXID)
Guests:EXID, Park Sung Joo, Shin Dong Suh, Choi Mi Soo magician
Results:Kim Chang Ryul fist game, shin soo ji rope game
Ep. 266 01/25/15 Ep. 266 Random Luck Special part 2
1990 Team: Hyun Jin Young, Kim Sung Soo, Kim Chang Ryul, Noh Yoo Min
1st out club: HyeonKon, Nam Chang hee, Kim Kwang jin, Son Jin Young, Suk Joo Il
Athletes that don't do well on DT team:Shin Soo Ji, Sim Kwon Ho, Hong Ji Ho, Lee Du Hee
Product Models: Jung Ga Eun, Lee Pani, Park Ji Eun, Kim Jung Min, JiSoo (TAHITI), Park Boram
Lee Byung Jin (CoMC)
Guest predictors: park seong jun (psychic), shin dongseon(ex-detective),choi minsu (magician)
New Year Idols: Jang Tae Hee, Jeong In Young, Chun Yi Seul, Hana (SECRET), Hani (EXID)
Guests:EXID, Park Sung Joo, Shin Dong Suh, Choi Mi Soo magician
Results:Iseat game jung ga eun, kim kwang jin door game, jisoo balloon game, jisoo mvp
Ep. 267 02/01/15 Ep. 267 Idol Girls vs International
Dream Team: Hong Min Jung (SBS Golf Announcer), Chun Yi Seul, Jieun (Secret), Nicole, Shin Soo Ji, Yuna (AOA)
International Team: Annabel Ambrose, Eva Popeil, Bronywn Mullen, Abigail Alderete, Lei, Punita Bajaj
Coaches: Choi Sung Jo (DT), Kim Sung Soo (International)
Lee Byung Jin (CoMC)
Results:shin soo ji mvp
Ep. 268 02/08/15 Ep. 268 High Jump
Yoo Ok Ryul team: Ricky Kim, Niel (Teen Top), Feeldog (Big Star), P-Goon (Top Dogg), Jota (Mad Town)
Yeo Hong Chul team: Jin (MR.MR), Simba (JJCC), Lee Geon + Heo Jun (Mad Town), Sihyoung (History), jiro (Underdog)
Lee Byung Jin CoMC
Cameos: elims all group members try out
Results:jota 2m60, jiro 2m50cm, sihyoung 2m50
Ep. 269 02/15/15 Ep. 269 KBS Announcer Team
Dream Team: Choi Sung Jo, Shorry, Feeldog, Hong Jin Ho, Eric Nam, Ricky (teen top)
KBS Announcers: Yoo ji Cheol, Kim Ki Man, Jo Chung Hyeon, Han Sang Hyun, Kang Seung Hwa, Jo Hang ri
Lee Byung Jin (CoMC)
Results:feeldog1m50cm, ricky 1m60cm
Ep. 270 02/22/15 Ep. 270 Chuseok special
Men: Hong Seo Bum, Park Wan Gyu, Choi Sung jo, jang soo won, hong jin ho, Zhou Mi(Super Junior), Im Hyunsik(BTOB), C.A.P(Teen Top)
Women: Jung Ga Eun, Seo Yoo Ri, Choi Hee, Chun Yi Seul, Ahn So Mi, Jisook(Rainbow), DaHye(Bestie), Yoo Ji Ae(Lovelyz)
Hong Seo Bum team:dahye, choi sung jo, hong jin ho, chun yi seul, hyunsik, ahn so mi, jung ga eun
Park Wan Gyu team:zhou mi, jisook, jang soo won, C.A.P, seo yoo ri, jiae, choi hee
Results:hong seo bum team W
Ep. 271 03/01/15 Ep. 271 Family Sliding Quiz Show
Family teams: Park eun ji + park eun shil (sister), nam seong jin + kim tae han(brother in law), park wan gyu + Park Isaac(son),
Nam Seong-Jin & his bro, Kim Tae-han, Park Eun-ji & her sis, Park Eun-sil, Park Wan-kyu and his son, Park Isaac.
CoMC: Lee Byung Jin, Go arum
Results:park wan gyu+ park issac W
Ep. 272 03/08/15 Ep. 272 TKD Heroes
Dream Team: Lee Sang Ho , Song Joon Geun, Park Jae Min, Ricky Kim, Choi Sung Jo, Lim Yo Hwan, Feeldog (purple)
Tae Kwon Do Heroes: Kim Kyeong Hoon (gold medalist 2000 Olympics), Kang Hyun Woo, Seo In Hwi, Jang Chul Jin, Yoo Yeon Ho
12 kids selected from Tae Kwon Do School: Kim Tae Hoon, Nam Hyun Woo, Park Do Yeon, Park Myung Jae, Park Eun Seo, Oh Yoon Seo, Lee Joo Won, Jo Ho Yeong, Kim Se Jung, Yoo Han Seo, Jang Dong Pyong, Han Jeong Min
Lee Byung Jin (CoMC)
Results:choi sung jo black + Han Jeong Min (2:33:24), lee sang ho white + Jang Dong Pyong (2:34:76), ricky kim red + Kim Se Jung (2:25:73), choi sung jo (2:24:81), ricky kim (2:10:90) W
Ep. 273 03/15/15 Ep. 273 Snow Race
Idol club: Kim Sung Soo, Son Jin Young, Jota, Feel Dog, Feeldog, P-Goon, yoon chan
Muscle club:Lee seung kwang, choi sung jo, Guillaume Patry, park jae min, kim ki man, sangmin
Gag club: suk joo il, yoon seung ho, oh jung tae, nam chang hee, lee jong hoon, kim kwang jin
guests: lee seung kwang son
lee byung jin CoMC
Results:Guillaume Patry W
Ep. 274 03/22/15 Ep. 274 Charcoal Briquette Charity Special
Sean team:Jo Kwon, Yang Dong Geun, Julian, Minah (Girl's Day), Amber (f(x)), Sunmi
Kim Chang Ryul team: Choi Sung Jo, Sandeul (B1A4), Yook Sung Jae (BtoB), Kim Ha Eun, Heo Young Ji (Kara), Dahye (BESTie)
Lee Byung Jin (CoMC)
Results:Kim Chang Ryul team W
Ep. 275 03/29/15 Ep. 275 Idol Girls CTF 10:100
10:Jung Ga Eun, Lee Hee Kyung, Lee Pani, Choi Hee, Kim Ji Won (announcer the one that is in most of the past eps), kim ji won (KBS announcer), Chun Yi Seul, Ahn So Mi, Hana (Secret), Gaeun (After School),
100: Hello Venus, Ye-A, Wassup, Bestie, 4Ten, Pungdeng-E, Han SoA, Kim Bo Bae, Baek A-yeon, LPG, Lee Ji Min, Choi Jung Moon, Veloce, Lip Service, Lee Hwan Hee, Flashe, Fiestar, Live High, Berry Good, BadKiz, Ha Ji Young, Minx, Yoo Jung Rae, Scarlet, 7th Grade Class 1, ViViD, Laboum, 1PS, Ray.B, Noh Soo Ram, Club Soul, TREN-D, A.KOR, Soya
Lee Byung Jin (CoMC)
Shorry, Park Jae Min, Choi Sung Jo (lead warm up exercises)
Ref: Hong Sung In, Kim Song Suh
Results:A. Jia (Live High) W, lee hwan hee 2nd, 3rd jina (Badkiz)
Ep. 276 04/05/15 Ep. 276 Couples
Couples: Pyo Jin In + Kim Soo Jin, Yoo Ji Chul + Moon Sung Ok, Go Young Ryun + Kim Hye Yeon, Ahn Ji Hwan + Jeong Mi Yeon, Yoon Yong Hyun + Park Soo Jin, Yoon Ki Won + Hwang Eun Jung, Cha Seung Wan + Kim Ye Bun, Oh Jeong Tae + Baek Ah Young, Choi Hyun Ho + Hong Rena, Kim Won Hyo + Sim Jin Hwa, Lee Kyung Kyu + Eva Popiel, Jeong Sung Yoon + Kim Mi Ryeo
Lee Byung Jin (CoMC)
Results:lee kyung kyu W tug of war
Ep. 277 04/12/15 Ep. 277 Couples part 2
Couples: Pyo Jin In + Kim Soo Jin, Yoo Ji Chul + Moon Sung Ok, Go Young Ryun + Kim Hye Yeon, Ahn Ji Hwan + Jeong Mi Yeon, Yoon Yong Hyun + Park Soo Jin, Yoon Ki Won + Hwang Eun Jung, Cha Seung Wan + Kim Ye Bun, Oh Jeong Tae + Baek Ah Young, Choi Hyun Ho + Hong Rena, Kim Won Hyo + Sim Jin Hwa, Lee Kyung Kyu + Eva Popiel, Jeong Sung Yoon + Kim Mi Ryeo
Lee Byung Jin (CoMC)
Results:lee kyung kyu W tug of war, kim won hyo W pad game, yoon yong hyun W ctf, jeong sung yoon W log jumping game
Ep. 278 04/19/15 Ep. 278 dance sport special
competitors + professional dancer:Won Ki jun + park so yeon, Park Jae jung + kim sun joo, Choi Sung jo + lee dan bi, Hong Jin ho + kim moon jung, Jo Hang ri (KBS idol announcer)+ahn mi ra, Jung Da eun (KBS announcer) + lee sang min, Lee Pani + choi ki on, Song Bo eun + kim sung eun, Nam Ji hyun (4minute) + kim yong, Yoo Seung ok + kim kwang sik
lee byung jin (CoMC)  
judges: no geung ha, hong mi ae, lee chun sik, kim tae il, jo seung ho
Results:Jung Da eun (KBS announcer) + lee sang min W

Ep. 279 04/26/15 Ep. 279 CTF 10:100
10:Kim Ki Man, Choi Sung Jo, Lee Seung Kwang, Lim Yo Hwan, Han Min Gwan, Park Jae Min, Shorry, Lee Hyun (Homme), Jo Hang Ri (announcer), Hoon (U-Kiss),
100: JJCC, NaShow, LU:KUS, 100%, B.I.G, ZPZG, 6 to 8, BTL, Kim Tae Han, Na Sang Do, KK, J-Star, Hyun Sang, Kanto, Sanchez (Phantom), FameUS, Halo, Mad Town, Top Dogg, Eddy Kim, N.O.M., Cross Gene, Leon, Lee Min Yong, Sam Carter (Lunafly), LC9, 24K, Beat Win, Legend, The Nuts, K-Much, The Hidden, Grizzly, History
Refs:Lee Jae hwan, Kim Jong Suh, hong song in
lee byung jin (CoMC)  
judges: no geung ha, hong mi ae, lee chun sik, kim tae il, jo seung ho
Results:Jota(Madtown) W, jean paul 2nd

Ep. 280 05/03/15 Ep. 280 Children's Day
Father and kid: hong ji ho (not the progamer) & hong se ra, sim sin & sim hye won, an jeong hun & an seo yeon (2nd appearance), Lee jeong yong & Lee mid eum, yeom kyeong hwan & yeom eun ryul, song dae hyun & song ah yong, Park ji heon & Park bic chan, Choi jae won & Choi yoo bin, Joshua & Lincoln Paul Lambert (kid magician), hong in gyu & hong tae gyeong
Cameo: Hong ji ho wife and younger daughter, park seo young (park ji hoon  wife) + park gang chan son + park ui chan younger son + park chan song, lee eun hye (sim sin's wife), Lee jeong yong's younger son + wife, an jeong hun's wife  + an su bin (older daughter)+ an yeo joon(son), seo yeon jung (yeom kyeong hwan wife) + yeom eun woo (youngest son)
lee byung jin (CoMC)
Results:Lee jeong yong & Lee mid eum (2:36:42), an jeong hun & an seo yeon (2:49:68),kim yong hyun & kim song tae (3:01:33), Park ji heon & Park bic chan (3:00:65), Choi jae won & Choi yoo bin(4:20:99), song dae hyun & song ah yong (4:38:91), hong ji ho & hong se ra (4:19:20)

Ep. 281 05/10/15 Ep. 281 SilmidoLee Yeon Bok team: Yang joon hyuk, hong suk chun, song bo eun, jung ga eun
Raymond Kim Team: Guillaume Patry, choi sung jo, choi hee, jung areum
Guest: chef ji yeon heon
Results:Raymond Kim team W

Ep. 282 05/17/15 Ep. 282 Silmido part 2
Lee Yeon Bok team: Yang joon hyuk, hong suk chun, song bo eun, jung ga eun
Raymond Kim Team: Guillaume Patry, choi sung jo, choi hee, jung areum
Results:Lee Yeon Bok team W
Ep. 283 05/24/15 Ep. 283 Silmido part 3
Lee Yeon Bok team: Yang joon hyuk, hong suk chun, song bo eun, jung ga eun
Raymond Kim Team: Guillaume Patry, choi sung jo, choi hee, jung areum
Results:Lee Yeon Bok team W

Ep. 284 05/31/15 Ep. 284 Pyeongchang
Dream Team: Choi Sung Jo, Hong Jin Ho, Park Jae Min, Minhyuk (BtoB), Hoon(U-Kiss), Jota (Madtown), Ricky (Teen Top)
Winter Olympian Team: Lee Kyou-hyuk (speedskater), Kim Heung-soo (ski jumping), Kim Dong-hyun (bobsled), Kim Won-jun (ice hockey), Kwak Yoon-gy (short track speedskater), Lee Jung-su (short track speedskater), Kim Magnus (cross country/biathlon), Lee Chae-won (cross country skier), Han Su-jin (ice hockey), Kwak Min-jung (figure skater)
Guest: Kim Yuna
Guest kids:Kim Min Seo, Jeong Ye Won, Yoo Soo Ah, Choi In Ji,Yang Woo Jin, Son Dae Hyun, Go Dong Hyeon, Park Do Hyeon, Lee Chae Won husband Han Haeng Joo + daughter,
CoMC Lee Byung Jin
Results:they all got prizes

Ep. 285 06/7/15 Ep. 285 Couple Sliding Quiz Show part 1
Competitors: G.NA + Hyosung, Song Bo Eun + Kim Min Kyo, Hong Jin Ho + lee doo hee
CoMC: Lee byung Jin, Go Areum
Results:no one won

Ep. 286 06/14/15 Ep. 286 Couple Sliding Quiz Show part 2
Competitors: Jung ga eun + hwang in young, Ahn Ji Hwan + Ahn Ye-in (daughter, Melody Day), yoo seung ok + yoo hye goon ballerino
Results:no one won

Ep. 287 06/21/15 Ep. 287 Muscle Girls part 1
Dream Team: Lime, NS Yoon G, Jang Do Yeon, kim ji won, Asia, Chun Yi Seul,
Muscle Girls: Jang Areum, Jessica (yoga instructor), Oh Hyun Jin, Lee Yeon, Jung In Hye, Nancy Lang
Results:Jung Areum W

Ep. 288 06/28/15 Ep. 288 Muscle Girls part 2
Dream Team: Lime, NS Yoon G, Jang Do Yeon, kim ji won, Asia, Chun Yi Seul,
Muscle Girls: Jang Areum, Jessica (yoga instructor), Oh Hyun Jin, Lee Yeon, Jung In Hye, Nancy Lang
Results:jessica (2:14:54), oh hyun jin (2:01:31), jung areum (1:59:76), lee yeon (3:37:70)

Ep. 289 07/06/15 Ep. 289 Baseball Homerun Contest
ZomaZoma baseball team: Sim Hyun sup, Park Kwang soo, Kang Sung jin, Jang Jin, Noh Hyun tae
Invincible baseball team: Kim Chang ryul, Kangin (Super Junior), Jaegal Sung yeol, Han Min gwan, Baek Sung jae
Mentoree baseball team: Park Chul min, Woo Ji won, Choi Hyun ho, Jo Woo jong
Gag Concert baseball team: Lee Sang ho, Lee Dong yun, Kim Tae won, Ryu Geun il
Great Baseball team: Seo Ji suk
IGIS Baseball team: Park Jae jung
Special Guests: Park No jun, Yang Joon hyuk, Jae Hong park & special commentator, Song Jin woo, Bestie
Coaches: Jo Gyu Jo, jung ji min
CoMC Lee Byung Jin
Results:Seo Ji Sup 1st, Baek Sung Jae 2nd

Ep. 290 07/12/15 Ep. 290 Singers Athletics Championships
Trot Team: Park Sang chul, Jang Min ho, Park Gu yun, Shin Yu, & Kim Hye yeon
Rock Team: Bada Kim (Sinawe), Park Wan gyu, Jeon In hyuk (YADA), Sam Carter (Lunafly), & Young ji (Jee)
Ballad Team: Jo Jang hyuk, Ilac, Mose, Hwang chi yeol,  ALi
Dance Team: Kim Tae hyung (Sobangcha), Lee Seung kwang (Goofy), Feeldog (Big Star), Jota (Madtown), & Jisoo (Tahiti)
Lee Byung Jin (CoMC)
Ref: Hong Sun In, Kim Jong Seo
Results:Dance team 1st, Trot 2nd, Ballad 3rd

Ep 291. 07/19/15 Ep. 291 Dream Girls vs Muscle Girls 2nd match part 1
Dream Girls:  Song Bo eun, Kim Ji won, Asia (A.Jia), Taemi, Lee Hwan hee, Anda, Dahye (BESTie)
Muscle Queens: Oh Hyun jin, Bae Su hyun, Lim Soo jung, Lee Yeon, Yang Jong won, Moon So ri, Cha Eun gyo
Cameo: kang ri ah (moon rori's daughter)
Lee Byung Jin (CoMC)
Results:Asia W
Ep 292. 07/26/15 Ep. 292 Dream Girls vs Muscle Girls 2nd match part 2
Dream Girls:  Song Bo eun, Kim Ji won, Asia (A.Jia), Taemi, Lee Hwan hee, Anda, Dahye (BESTie)
Muscle Queens: Oh Hyun jin, Bae Su hyun, Lim Soo jung, Lee Yeon, Yang Jong won, Moon So ri, Cha Eun gyo
Lee byung jin (CoMC)
Guest: Lee song hyeong (Bae Su Hyun husband), yang hanna (yang jong won's older sister), park seok ki(oh hyun jin's husband), Park jung ah (moon sori's mom), kang ri ah (moon rori's daughter)
Results:moon sori (2:26:48), lim soo jun (2:24:85), moon sori (2:07:20)

Ep 293. 08/02/15 Ep. 293 water slide
Announcer Team: Kim Gi man, Lee Jae seung, Jung Da eun, Kim Ji won (KBS Announcer (not the survivor one)
Gagman Team: Yang Sang guk, Lee Seung yoon, Lee Hee kyung, Kim Seung hye
Adult Singer Team: Jang Min ho, Hong Won bin, Lim Su bin, So Yumi
Idol Team: Jota (Madtown), Kwang jin (N. Flying), Hyeyeon (BESTie), Seungyeon (CLC)
Sports Star Team: Choi Byung chul, Choi Hyun ho, Shin Soo ji, Kwak Min jung
'E' Sports Star Team: Hong Jin ho, Guillaume, Lee Yura, Kim Ga young
Muscle Men Team: Choi Sung jo, Park Jae min, Jung Areum, Lee Yeon
Lee byung jin (coMC)
guests: bboy wing
Cameo: Matthew Diuma (was on ep 182)
Results:announcer team (23:47), sports team (32:67), muscle team (21:42)

Ep 294. 08/09/15 Ep. 294 Muscle Team
Dream Team: Choi Sung jo, Hong Jin ho, Leo (VIXX), Kim Won hyo, Kim Dong sung, Park Jae min, Kim Soo young, Lee Seung kwang, Kim Sa kwon
Muscle Team: Kim Ji hoon, Shim Jae geun, Baek Seung gon, Choi Seong wook, Kim Jae yoon, Park Hyung seong, Hong Ji won, Park Min woo, Gu Hyun ho
Guest: baek seung gon's girlfriend
Lee byung Jin (CoMC)
Results:DT win 5-4

Ep 295. 08/16/15 Ep. 295 Military World Games Team
Dream Team: Park Jae Min, Choi Sung jo, Choi Byung chul, Jota, Yeo Hong chul, gagman/trot singer Yoon Sung ho (ppakudonggu), actor Heo Tae hee
Military World Games Team: Kim Joo suk (triathlete), Lee Dong rok (judoka), Kim Ju seong (boxer), Lee Jeong ham (fencer), Jeong Ji min (cycling), Han Dae soo (wrestling), Jeong Jin ho (handball), & women soccer players Kwon Ha neul (midfielder) and Kwon Ju young (GK)
Guests: Hello Venus
Lee byung Jin CoMC
Course Times:Lee Dong rok f4th, choi sung jo (1:35:67), kim ju seong f4th, jota (1:51:83), hang dae soo (1:43:94)

Ep 296. 08/23/15 Ep. 296 KBS vs MBC comedy legends (gagmen)
KBS:kim han kook, seo dong gyun, kim jong kook, lee kyong rae, lee bong won, lee sang un
MBC: pyo yeong ho, lee mwon seung, seung bae yeong, kim hwa do, kim jeong reol, kim yeong deok
Lee byung Jin CoMC
Results:MBC won

Ep 297. 08/30/15 Ep. 297 Women's Ssireum in the mud
Dream Team: Coach Lee Tae hyun, Hong Jin ho, Robin, Bok Hyun gyu, Kim Gi man, Lee Seung kwang, Yoon Seung ho, Choi Sung jo, Kim Kyung jin, Son Jin young, Lee Jae seong, Jota [Madtown], Dojin [HeartB]
Women's Ssireum team: Coach Kim Song hwan, Seo Hyun, Park Sun, Yang Yoon seo, Lee Yeon woo, Kim Mi ri
Commentator: Lee Seung sam
Guest: Yoo Kyung ah
Lee Byung Jin (CoMC)
National Sports Council Ambassador: Yoo Kyung ah
Refs:Kwak Yong H
Results:Womens Team won

Ep 298. 09/06/15 Ep. 298 Muscle Women II part 1 Volcano Mud Wresting
Competitors: Jung Areum, Lim Soo jung, Kim Ji won, Song Bo eun, Heo min (gag woman), Yang Jong won, Jessica (yoga instructor), Ray Yang, Kim Se hee, A.jia, Anda, Hong Min jung
Lee Byung Jin CoMC
Guests: yang hanna
Dance Judges: Heo Yong Ho (Camera Director), Ryu Ho Seung (Contrast Director), Lee Jae Hwan (Team Doctor), Lee Yang Kwon (Set Director), Jeon Jin Hwak (PD)
Results:Lim Soo Jung won, jung areum 2nd, heo min 3rd

Ep 299. 09/13/15 Ep. 299 Muscle Women II part 2 Obstacle Course
Competitors: Jung Areum, Lim Soo jung, Kim Ji won, Song Bo eun, Heo min (gag woman), Yang Jong won, Jessica (yoga instructor), Ray Yang, Kim Se hee, A.jia, Anda, Hong Min jung
Lee Byung Jin CoMC
Guests: yang hanna, Kim Ji yoo (kim ji won's younger sister)
Course Times:asia (1:13:74), ray yang (1:47:84), heo min (1:15:09),song bo eun (1:35:09), anda (1:34:55), lim soo jung (1:34:56), heo min (57:30)

Ep 300. 09/20/15 Ep. 300 Korea vs China special part 1 Obstacle Course
Korea: JunJin Coach, nich khun, Chansung, kim dong joon, jo kwon, jinwoon, Chae Yeon, hani
China: lu yi 루이 (陆毅), zhang zhe han 장지한 (张哲瀚), fu xin bo 푸신보 (付辛博), wei qian xiang 워이치엔상 (魏千翔), yan yi kuan 이앤이관 (严屹宽), guo jing fei 궈징페이 (郭京飞), chen xin yu 친신의  (陈欣予), jiang meng jie 장영지에 (蒋梦婕)
Lee Byung Jin CoMC, lianlian CoMC
Course Times:nich khun (2:05:04), fu xin buo (1:32:90), jinwoon (1:49:04), jokwon (2:01:80), chansung (1:45:

Ep 301. 09/27/15 Ep. 301 Korea vs China special part 2 Badminton
Korea: JunJin Coach, nich khun, Chansung, kim dong joon, jo kwon, sandeul (b1a4), Chae Yeon, hani
China: lu yi 루이 (陆毅), zhang zhe han 장지한 (张哲瀚), fu xin bo 푸신보 (付辛博), wei qian xiang 워이치엔상 (魏千翔), yan yi kuan 이앤이관 (严屹宽), guo jing fei 궈징페이 (郭京飞), chen xin yu 친신의  (陈欣予), jiang meng jie 장영지에 (蒋梦婕)
Lee Byung Jin CoMC, lianlian CoMC
Results:Korea W 4-3

Ep 302. 10/04/15 Ep. 302 Korea vs China special part 3 obstacle course
Dream Team: Jang Woo Hyuk, Leo (VIXX), Hongbin (VIXX), B-Bomb (Block-B), u-kwon (Block-B), Chae Yeon, jinwoon
China: lu yi 루이 (陆毅), fu xin bo 푸신보 (付辛博), fan shi qi 판스치(范世錡), gao hao 가오하오 (高昊), tian lei 티앤래이(田雷), zhang zhe han 장지한 (张哲瀚), zhang meng 장엄(张萌)
Lee Byung Jin CoMC, lianlian CoMC
Cameo (Zhang Zhe Han's mom)
Results:hongbin (1:23:29), jang woo hyuk (1:18:17), hongbin (1:10:59), zhang zhe han (1:03:92)

Ep 303. 10/11/15 Ep. 303 Korea vs China cage soccer
Dream Team: Eunhyuk, Jinwoon, Kang In, sungjong (Infinite), B-Bomb (Block-B), u-kwon (Block-B), yura (girl's day)
China: lu yi 루이 (陆毅), zhang meng 장엄(张萌),Zhang Lun Shuo (Golden Zhang) 장룬수오(张伦硕), Zhou Mi (Super Junior), tian lei 티앤래이(田雷), fan shi qi 판스치(范世錡), gao hao 가오하오 (高昊)
Lee Byung Jin CoMC, lianlian CoMC, Han Joon Hee (CoMC)
Referees: Kim Hye Rim, Jo young ha
Cameo: Christy Chung
Results:korea win 7-4

Ep 304. 10/18/15 Ep. 304 Muscle Girls
Competitors: Heo Min, Lim Soo jung, Song Bo eun, Kim Ji won, Ray Yang, Edge, Kim Sae hee, Yang Jong won, Moon So ri, Anda, Kim Yeon jung, Tina (BLADY)
guest yang hanna, kang min gyu (moon sori's husband)
Lee Byung Jin (CoMC)
Course Times:kim ji won (2:12:27), lim soo jung (2:56:78), heo min (1:59:86), lee soo jung (1:40:12), kim ji won (1:35:34)

Ep 305. 10/25/15 Ep. 305 Muscle Team Bubble Fight
Dream Team: Choi Sung jo, Hong Jin ho, Leo (VIXX), Kim Won hyo, Kim Dong sung, Park Jae min, Kim Soo young, Lee Seung kwang, Kim Sa kwon
Muscle Team: Kim Ji hoon, Shim Jae geun, Baek Song gon, Choi Seong wook, Kim Jae yoon, Park Hyung seong, Hong Ji won, Park Min woo, Gu Hyun ho
Lee Byung Jin (CoMC)
Results:park jae min (1:21:17), park min woo (1:35:20)

Ep 306. 11/01/15 Ep. 306 Thailand part 1 obstacle course
Dream Team: Alex, Jinwoon (2AM), Dongjun (ZE:A), Niel + Ricky (Teen Top), Kang Tae-oh (5URPRISE), Jia + Min (Miss A)
Thai Team: Kelly 켈리(Rattapong Tanapa), New 뉴(Wongsakorn Poramathakorn), C 씨(Siwat Chotechaicharin), Om 옴(Akapan Namatra), Mike 아이크(Pirath Nitipaisankul), Mik 의(Mick Thongraya), Tubtim 탑탑(Anyarin Teerathananpat),  Bow 보우 (Maylada Susri)
Lee Byung Jin (CoMC), koon ik (Thailand CoMC)
Results: neil (1:15:13), ricky (1:15:07), New 1:22:00, tubtim (4:00:00), new (1:27:12), neil (1:47:14) thailand win

Ep 307. 11/08/15 Ep. 307 Thailand part 2 obstacle course
Dream Team: Alex, Jinwoon (2AM), Dongjun (ZE:A), Niel + Ricky (Teen Top), Kang Tae-oh (5URPRISE), Jia + Min (Miss A)
Thai Team: Buay 부어, tae 때, weir위아, chane 쉐의, kan 칸, Amm 위, Pooklook 뿍록, kratae 끄라떼
Lee Byung Jin (CoMC), koon ik (Thailand CoMC)
Results: thailand win

Ep 308. 11/15/15 Ep. 308 Thailand part 3 obstacle course
Dream Team: Alex, Jinwoon (2AM), Dongjun (ZE:A), Niel + Ricky (Teen Top), Kang Tae-oh (5URPRISE), Jia + Min (Miss A)
Thai Team: weir 위아, Nui누이, kratip 고라팁, Tok 톡,  Big 븨, JayJay 제이제이, Mik 의, Jim짐
Lee Byung Jin (CoMC), koon ik (Thailand CoMC)
Guest: Korean Tourism Board Jeong Chang Soo
Course Times: big (45:16), neil (32:20), mik (36:15), kang tae oh (28:18), tok (35:14), alex (35:00), weir (29:14), dong joon (28:00), jayjay (59:17), ricky (25:12), weir (32:09), ricky (27:17), dongjoon (26:04)

Ep 309. 11/22/15 Ep. 309 Idol Girls CTF
Dream Team: Song Bo-eun, Ben, Lime (Hello Venus), Cao Lu (Fiestar), Hyeyeon (BESTie), Tina (Blady), Yulhee (Laboum), Nahyun (Sonamoo), Seungyeon (CLC), YeNa (April), Choi Jung moon, Yang Jong-won
Lee Byung Jin (CoMC)
Ref: Lee Shik, Kim Jong Suh
Guest: yang hanna
Results: hyeyeon winner

Ep 310. 11/29/15 Ep. 310 Indiana Jones
Black: Hong Jin Ho, Park Jae Min, Choi Sung jo, yoon seung ho
Grey: Simba (JJCC), han sun chun, jo hang ri
White: Jota, Son Jin Young, Fabian, Robin
Lee Byung Jin (CoMC)
Results: Choi Sung jo winner

Ep 311. 12/06/15 Ep. 311 Muscle Queen Part 1 Log Rolling
Competitors: Jung Ga eun, Hong Joo yeon, Lee Hyeon min, Heo Min, Song Bo eun, Kim Ji won, Yang Jung won, Chun Yi seul, Kim So jung, Kim Yeon jung, Shim Euddeum, Anda
Guest: Yang hanna
Judges: Jeon jin hwa PD, Ryu ho Seung lighting director, song hyun seop team doctor, kim kil bong acoustic director, kim sung hwan chief ??경호 팀장
Lee Byung Jin (CoMC)
Results: Heo Min Winner

Ep 312. 12/13/15 Ep. 312 Muscle Queen part 2 Obstacle course
Competitors: Chae Yeon, Jung Ga eun, Park Gyu ri, Hong Joo yeon, Song Bo eun, Kim Ji won, Kim Sae hee, Yang Jung won, Chun Yi seul, Kim Yeon jung, Shim Euddeum, Anda
Guest: Yang hanna, oh hyun jin, anda's dad
Judges: Jeon jin hwa PD, Ryu ho Seung lighting director, song hyun seop team doctor, kim kil bong acoustic director, kim sung hwan chief ??경호 팀장
Lee Byung Jin (CoMC)
Results: yang jong won (2:53:67), chun yi seul (2:12:46), kim sae hee (1:50:55), kim yeon jung stuffed (2:24:50), shim eundeum (1:24:90), hong joo yeon (1:50:50), song bo eun pants(1:16:31), anda (1:15:76), kim ji won (1:21:16), shim euddeum (1:15:43)

Ep 313. 12/20/15 Ep. 313 Dream Girls Monster Box
Yeo Hong chul team: Chun Yi seul, Kim Ji won, Asia, Jisoo (Tahiti), Seoyul (Berry Good)
Yoo Ok ryul team: Heo Min, Kwak Min jung, Yang Jung won, Song Bo eun, Kim Yeon jung
Lee Byung Jin (CoMC)
Guests: Berry Good, yang hanna, asia's mom and dad, tahiti, kwak min jung's mon
Results: 2M asia, 1m90cm kim ji won, asia

Ep 314. 12/27/15 Ep. 314 Muscle Girls Bubble Fight
Competitors: Oh Hyun jin (pole dancer), Lee Hee kyung (gagwoman), Bae Soo hyun (cheerleader), Jeong In hye, Song Bo eun, Kim Ji won, Kim Sae hee, Chun Yi seul, Yang Jung won, Asia, Dahye (BESTie), Jisoo (TAHITI)
Lee Byung Jin CoMC
Guest: Yang Hanna
judges:Jeon Jin Hwak (PD), park seo ki (oh hyun jin boyfriend), song hyun seop team doctor, Lee Seung hwan PD,
Results: dahye W

Ep 315. 01/03/16 Ep. 315 Muscle Girls Pool CTF
Competitors: Oh Hyun jin (pole dancer), Lee Hee kyung (gagwoman), Bae Soo hyun (cheerleader), Jeong In hye, Song Bo eun, Kim Ji won, Kim Sae hee, Chun Yi seul, Yang Jung won, Asia, Dahye (BESTie), Jisoo (TAHITI)
Lee Byung Jin CoMC
Guest: Yang Hanna
Results: Asia W, 2nd jisoo

Ep 316. 01/10/16 Ep. 316 KBS vs MBC old gagmen
KBS:kim han kook, lee kyong rae, lee sang un, choi yong man, bae dong sung, kwon young chan
MBC:kim chang joon, kim yeong deok, kim jeong reol, kim hwa do, jong jin soo, pyo yeong ho
Lee byung Jin CoMC
Guest: Choi Yong Ju (kim han kook's wife)
Course Times: kim hwa do (1:10:72), choi yong man (1:42:04), pyo yeong ho (1:47:59), dae dong sung (1:37:15), kim yeong deok(1:22:84), kim hwa do (57:51)

Ep 317. 01/17/16 Ep. 317 Monster Box
Yeo Hong chul team: Kim Ki man (announcer), Yoon Seung ho, Robin, Jota (Mad Town), Ricky (Teen Top)
Yoo Ok ryul team: Jo Hang ri (announcer), Yang Sang guk, Guillaume, Sangmin (Cross Gene), Simba (JJCC)
Lee Byung Jin CoMC
Guests: MadTown, JJCC: E.co + Prince Mak, Cross Gene: Yong Seok + Seyong
Results:jota 2m75cm,simba 2m70cm, ricky 2m60cm

Ep 318. 01/24/16 Ep. 318 Muscle Girls Bokbulbok Game Special
Competitors: Jung Ga Eun, yang jong won, yeongji, kim sae hee, lee hyeon ji, kim yeon jung, kim jung min, tina, seunghui, kim ji won, lee hyeon min, hyeyeon, chun yi seul, song bo eun, anda, hong joo yeon
Predictions: Shin Dong Suh, Lee Jungeol
CoMC Lee Byung Jin
Results:.Jung ga eun W

Ep 319. 01/31/16 Ep. 319 Gagmen vs Singers
Gagmen:kim chang joon, kim jeong reol, kim yeong deok, lee kyong rae,  choi yong man, bae dong sung
Singers:kim heung gook, kim do gyoon, kim tae yeon, lee jung suk, lee bom hak, lee deok jin
Lee Byung Jin CoMC
Results:.singers W

Ep 320. 02/07/16 Ep. 320 Muscle Queens Dance Festival
Jung Da Eun + Choi Ji Eun, Nam Ji hyun(4Minute) + kim jong min, shin soo ji + jung jae ho, jun areum + song seung won, shim euddeum + lee yong suk, yang dong won + song il bo,  yoo so young + kim yeong seo, yerin (Girlfriend) + lee sang min,kim ji won (announcer) + yoo bul hwi, kim ji won + hong sung woo, kim yeon jung + kim dae eum, song bo eun + lee sang byung, kim sae hee + jenya,  lee hyun ji + choi hak yong
yoo ji won (CoMC), Lee Byung Jin (CoMC)
Judges: park eun jung, kim tae il, jo seung ho, jang hae yi, lee sae yeong
Guest: (park elisa) yang jong won's mom
Results:.not over yet

Ep 321. 02/14/16 Ep. 321 Muscle Queens Dance Festival part 2
Jung Da Eun + Choi Ji Eun, Nam Ji hyun(4Minute) + kim jong min, shin soo ji + jung jae ho, jun areum + song seung won, shim euddeum + lee yong suk, yang dong won + song il bo,  yoo so young + kim yeong seo, yerin (Girlfriend) + lee sang min,kim ji won (announcer) + yoo bul hwi, kim ji won + hong sung woo, kim yeon jung + kim dae eum, song bo eun + lee sang byung, kim sae hee + jenya,  lee hyun ji + choi hak yong
yoo ji won (CoMC), Lee Byung Jin (CoMC)
Guest: kwon sun hae + Lee sung hee (Lee hyung ji mom and dad)
Judges: park eun jung, kim tae il, jo seung ho, jang hae yi, lee sae yeong
Results:.yoo so young win

Ep 322. 02/21/16 Ep. 322 Gagmen vs Singers
Gagmen:kim chang joon, kim jeong reol, hwang ki sun, bae young man, choi yong man, lee kyong rae
Singers:kim heung gook, kim do gyoon, kim tae yeon, sil sin, hyun jin young, lee deok jin
Lee Byung Jin CoMC
Guest: lim soo jung
Results:.gagmen win

Ep 323. 02/28/16 Ep. 323 History Quiz part 1
Competitors:lee ae ra + park sang chul + park goo yoon, goo ji sung + ye jong hwa + maeng sung ji, park joon gyu + jin song ah + park jong hyuk
CoMC Lee Byung Jin + Jung sun ah
Results:next week

Ep 324. 03/06/16 Ep. 324 History Quiz part 2
Competitors:hwang hyun hee + lee hee kyung + kim byung sun, go so young + yoon tae jin + lee hyeon, kim ki man + eom ji in + jeong ji won
CoMC Lee Byung Jin + Jung sun ah
Results:no one won

Ep 325. 03/13/16 Ep. 325 Heroes vs Minions part 1
Heroes:Heroes: Yun Jeong su, Lee Seung yoon, Yang Sang guk, Lee Sang ho, Yang Se chan, Robin, Kim Dong sung, Choi Sung jo, Lee Yun yeol (NaDa), Kang Hyung woo (CaptainJack)
Minions (100): Hooni Yongi, M TIFUL, 24K, topp dogg, Boys Republic, RP, Halo, Beatwin, Rion Five, 6to8, Legend, BTL, JJCC, Rooftop House Studio, Romeo, Snuper, MAP6, LU:KUS, APL, KNK, Two Star, IN&CHOO, Double Eight
CoMC Lee Byung Jin, Hong Jin Young
Results:Yang Se Chang to the finals

Ep 326. 03/20/16 Ep. 326 Heroes vs Minions part 2
Heroes:Heroes: Yun Jeong su, Lee Seung yoon, Yang Sang guk, Lee Sang ho, Yang Se chan, Robin, Kim Dong sung, Choi Sung jo, Lee Yun yeol (NaDa), Kang Hyung woo (CaptainJack)
Minions (100): Hooni Yongi, M-TIFUL, 24K, topp dogg, Boys Republic, RP, Halo, Beatwin, Rion Five, 6to8, Legend, BTL, JJCC, Rooftop House Studio, Romeo, Snuper, MAP6, LU:KUS, APL, KNK, Two Star, IN&CHOO, Double Eight, Cando
CoMC Lee Byung Jin, Hong Jin Young
Results::Simba W

Ep 327. 03/27/16 Ep. 327 Gagmen vs Singer Zombies
Singers: Hong Seo Bum, kim seung jin, kim tae hyeong, lee sang won, lee yoo seok, kim in gyo, lee deok jin
Gagmen: choi byung seo, lee jae po, jang yong, jo geum san, sim hyeon seop, lee kyung rae, jo eun sik
CoMC Lee Byung Jin
Results:Singer W, Hong Seo Bum (1:45:83)

Ep 328. 04/03/16 Ep. 328 Muscle Queen Zombie Race
Song Bo eun & Joo Hyeri (cousin), Maeng Sung ji & Kim Bada (younger sister), Kwon Do ye & Lee Chan kyung (cousin), Chun Yi seul & Kim Min chae (cousin), Yang Jung won & Yang Hanna (older sister), Shim Euddeum & Shim Areum (twin sister), Lee Hyun ji & Lee Eun ji (older sister), Asia & Yoon Jin ah (older sister)
Lee Byung Ji (CoMC)
Course Times:Yoon Jin ah (1:35:66), Shim Euddeum (1:13:79), Yang Jung won (1:52:57), Yang Jung won (1:12:49), Yoon Jin ah (1:21:66), Yoon Jin ah (1:26:06)

Ep 329. 04/10/16 Ep. 329 Dream Team vs Olympic Heroes Zombie Race
Dream Team: Choi Sung Jo, Park Jae min, Jota (MADTOWN), Lee Sang ho, Lee Yun yeol (NaDa), Robin Deiana, Choi Woong
Olympic Heroes: Yang Joon hyuk, Lee Bong ju, Yeo Hong chul, Yoo Ok ryul, Choi Hyun ho, Choi Byung chul, woo ji won
Lee Byung Jin (CoMC)
Course Times:yeo hong chul (1:02:48), park jae min (1:01:89), jota (39:99), woo ji won (1:11:40)

Ep 330. 04/17/16 Ep. 330 Dream Girls vs Muscle Queens Zombie Race
Dream Girls: Kim Ji won, Song Bo eun, Taemi, Jisoo (TAHITI), Binnie (OMG), Hwang Bomi (announcer), Goo Ji sung
Muscle Queen: Kwon Do ye, Yang Jong won, Oh Hyun jin, Ju Yi hyung, Lee Eun kyung, Lee Hyo ju, Kim Yeon jung
Lee Byung Jin (CoMC)
Guest: Kim Woo Bin (pole dancer), Yang Hanna
Course Times: Hwang Bomi (1:30:91), song bo eun (1:25:86)

Ep 331. 04/24/16 Ep. 331 Heroes vs Minions Dream Girls
Heroes: Mina, Soyul (Crayon Pop), Maeng Sung ji, Ray Yang, Oh Hyun jin, Kwon Do ye, Shim Euddeum, Yang Jung won, Kim Ji won, Jisoo (Tahiti)
Minions: Nikita, HEYNE, BU, KATE, Baby Boo, Purfles, Blady, Six Bomb, Flashe, Girls Girls, Wanna.B, I.C.E., SUS4, WA$$UP, TAHITI, Berry Good, Sonamoo, Melody Day, MINX, ATT, Laboum, Jjarimongttang, Bloomy, Badkiz, D.Holic, Cupid, CoCoSori, DIA
Lee byung Jin (CoMC), Hong Jin Ho (CoMC), Jong yong jun (CoMC)
Guests: Park Jin Woo(Oh Hyun Jin's first son), Park Jin Woo (Oh Hyun Jin's second son), Park Seok Ki(Oh Hyun Jin's Husband)
Results: ATT Yu Jeong Win

Ep 332. 05/01/16 Ep. 332 Father Child obstacle course
Father + Child: Kim Dong Sung + Kim Ah Bin (son), Park Seung ho + Park Jeong Bin (son), Park Jun Hyung + Park Jun Hee (daughter), Lee Sang Woo + Lee Do Hoon (son), Lee Jong Yong + Lee Eung (Son), Woo Ji Won + Woo Na Yun (daughter), Yoon Yong Hyun + yoon da eum (Daughter), Jong Eun Pyo + Jong Ha Eun (daughter), Jo Yeong Gu + Jo Seong Woo (son), Choi Seung Kyeong + Choi Jun Yong (son), Choi Jae Won + Chae Yoo Bin (daughter), Pyo Jin In + Pyo Seung Heon (son)
Guests: Jo Yong Gu's Wife, Park Jun Hyung's Wife, Im Chae Won (Choi Seung Kyeong's wife), Jong Eun Pyo's Wife and Youngest Son, Kim Ji Woo's older daughter Kim Seo Yeon + wife (Kim Go Yeong), Jeong Soo Jin (Pyo Jin In's wife), Choi Eu jin (Choi Jae Won's youngest daughter) + kim tae eun(wife), Yoon Do Yun (Yoon Yong Hyun's Youngest son) + wife, Lee Sang Woo wife, Lee Jong Yong older son + daughter + wife, Kim dong sung wife and daughter
Spectator: Nam Kyung Hee + daughter
Lee Byung Jin (CoMC)
Course Times: Jo Yeong Gu + Jo Seong Woo (son) (5:30:74), Choi Seung Kyeong + Choi Jun Yong (son) (4:00:20), Park Seung ho + Park Jeong Bin (son) (3:13:71), Jong Eun Pyo + Jong Ha Eun (daughter) (3:05:69), Woo Ji Won + Woo Na Yun (daughter) (2:49:93), Choi Jae Won + Chae Yoo Bin (daughter) (2:59:90), Yoon Yong Hyun + yoon da eum (Daughter) (4:06:97), Lee Sang Woo + Lee Do Hoon (son) (2:48:62), Lee Jong Yong + Lee Eung (Son) (2:05:75), Kim Dong Sung + Kim Ah Bin (son) (1:33:72)

Ep 333. 05/08/16 Ep. 333 Third Dance Sport Festival
Goo Ji Sun + Yang Kwon Oh, Kwon Do Ye + Kim Jin Ung, Maeng Sung ji + Lee yong suk, Seo Yu ri + Lee Sang Byung, Sojin (Nine Muses) + kim jung min, Song Bo Eun + kim sang min, Stephanie + Jung Jae Hun, SeungAh (Rainbow) + jung dae chul, Shin Ah Young + hong sa yong, Yoo So young + Kim Hyung Suk, Yoon Sa Rang + choi hak yong, Lee Eun Kyung + yoo bul hee, Junghwa, Choi Ye Jin + Kim Eun Kyung
Jung Ga Eun (CoMC), Lee Byung Jin (CoMC), Park Ji Woo, Kim ji Woo (announcer)
Guests: Hyemi (Nine Muses), Lee Geum Jo (Nine Muses), Im Yi Wol (Junghwa's Mom), Goo Yong Gab (Goo Ji Sung's Dad) + Park In Hui(Goo Ji Sung's Mom)
Judges: Park Eun Jung, Kim Kang Sang, Ryu Ji Won, Han Yong Soo, Lee Se Yong
NO MC Chang Myung due to DUI
Results: Next Week

Ep 334. 05/16/16 Ep. 334 Third Dance Sport Festival part 2
Goo Ji Sun + Yang Kwon Oh, Kwon Do Ye + Kim Jin Ung, Maeng Sung ji + Lee yong suk, Seo Yu ri + Lee Sang Byung, Sojin (Nine Muses) + kim jung min, Song Bo Eun + kim sang min, Stephanie + Jung Jae Hun, SeungAh (Rainbow) + jung dae chul, Shin Ah Young + hong sa yong, Yoo So young + Kim Hyung Suk, Yoon Sa Rang + choi hak yong, Lee Eun Kyung + yoo bul hee, Junghwa, Choi Ye Jin + Kim Eun Kyung
Jung Ga Eun (CoMC), Lee Byung Jin (CoMC), Park Ji Woo, Kim ji Woo (announcer)
Guests: Hyemi (Nine Muses), Lee Geum Jo (Nine Muses), SungAh (Nine Muses),  yoo so young's mom + younger brother + older sister + grandmother + joo yong tae (father)
Judges: Park Eun Jung, Kim Kang Sang, Ryu Ji Won, Han Yong Soo, Lee Se Yong
NO MC Chang Myung due to DUI
Results: choi ye jin win

Ep 335. 05/23/16 Ep. 335 Global Special part 1
Red Team: Hyosung, Gongchan (B1A4), Minhyuk (BtoB), Ilhoon (BtoB), Nahyun (Sonamoo), Sam Hammington, Sujan Shakya
Blue Team: Hyelim, Eunkwang (BtoB), Hyunsik (BtoB), Peniel (BtoB), Ricky (Teen Top), Sam Okyere, Andreas Varsakopoulos
Lee Byung Jin (CoMC), Jo Jong Woo (CoMC), Kim Won Hyo(CoMC blue team), Lee Sang Min (CoMC blue team)
Spectators (named spectators): Lee Tae Soo, lee hyeon joo (Lee Tae Soo's daughter), lee ae bun (Lee Tae Soo's wife), shibuya akane, ogura haruhi, alala peace (long island, NY), yoon hyuk joon (lee sang min's fan), carol kigozi (https://www.linkedin.com/in/carol-kigozi-69272660) , park in ho, jung joo ri, kim ji hyeon (from Jeju), kim ji hyeon (from Yongin), kim jung eun, an jeong hak, an jeong hak's son
No MC Changmyun because of DUI
Results: next week

 

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

dream team won't be coming back until the middle of october. the show that aired last was the pilot episode. and when it returns, 2 new members will be joining the team, Lee Wan and Eunhyuk.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dream Team comes back tomorrow. it airs at 10:40am KRT. im happy it's back again. and eunhyuk and lee wan is joining the team also.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dear Thread-starter

Please update the first posting with the following info/links regarding this series.

KBS Korean Title - 출발 드림팀 시즌2

KBS World English Title - Let's Go! Dream Team Season 2

KBS Korea Webpage

KBS World Webpage

Airs Weekly on KBS 2TV (unsubbed) every Sunday at 10:40am KST

First Episode (unsubbed) on KBS Korea : 25 October 2009

Airs Twice Weekly on KBS World (Asia) (English-subbed)

- Wednesday 11 November 2009 at 7:10pm KST (First Run)

- Sunday 15 November 2009 at 5:10pm KST (Repeat)

KBS World (Asia) Weekly Prog Schedule (wef 9 Nov 2009)

Disclaimer : info about timing/day of airing is correct at time of posting. KBSW may/may not change/adjust, nearer to the actual dates.

updated on 9 November 2009

Share this post


Link to post
Share on other sites

the show just finished airing. the new Dream Team consists of the Old Dream Team: Jo Sung Mo, Danny Ahn, and Lee Sang In. The Young Dream Team members are: Minho (Shinee), Eun Hyuk (SuJu), and Lee Wan. this episode they competed against a Tae Kwon Do team. i wasn't paying attention to who won, but it was between Eun Hyuk and 4 members of the TKD team which went to 1-1 with Eun Hyuk and one of the members.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eventually, EunHyuk didn't manage to complete in time either for the Dream Team. So the TKD team/member won. However to me, amongst the Dream Team members, with Lee Wan and EunHyuk being in the last round . . Lee Wan performed better because he was closer to the Finish Line within the same timeframe.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Source : AllKPop

Jo Sung Mo getting operation for ankle fracture

20091028_josungmo_572.jpg

It was reported on the 28th that singer Jo Sung Mo had fractured his ankle while attempting a long jump during a recording for Dream Team - Season 2.

According to Jo Sung Mo's representative, "They were doing a long jump segment at the military academy when Jo Sung Mo landed awkwardly and jarred his left ankle. He was immediately sent to a hospital for treatment as filming was suspended temporarily. After initial diagnosis by the doctors, it was decided that an emergency operation had to be done. It's still early to determine when will Jo Sung Mo return to the show."

As Jo Sung Mo was being operated on, filming for Dream Team - Season 2 resumed on the same afternoon, with singer Chung Lim drafted in as a replacement. As everything happened in a flash, Chung Lim is considered to be a stop-gap replacement since Jo Sung Mo is a permanent cast member of the show.

But with ankle injuries taking a while to heal and the show being more towards the sports side, it's hard to see Jo Sung Mo coming back in the short term.

Wishing him a speedy recovery!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Episode 2

Old Boy Team : Jo Sung Mo 조성모 / Lee Sang In 이상인 / Hong Seo Beom 홍서범

Young Boy Team : Eun Hyuk 은혁 / Min Ho 민호 / Tei 테이

Part I ~ OB vs YB Challenges : Sit-up / High Jump

Part II ~ Challenge against B-Boy Team

Share this post


Link to post
Share on other sites

Personally, I think it is going to be difficult to find resources for Season 1, cos it is at least 10 years ago . . probably way before file-sharing of videos were so rampant . . . As far as I know, it was really difficult for me to find files on shows that are earlier than Y2005 and even for Y2005, videos were only of asf quality aka very LQ version (like what you see for 56K).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ep2 was good too, but again Dream team lost this time against B-boy :) EH & MH were great on the last game they compete till the final rounds but only MH from dream team & Kim Hoon Woo from B-boy made it to the final round but sadly that MH fall & so Kim Hoon Woo from B-boy won the game, but those B-boy are really awesome specially Park Jae Min :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Episode 3

Broadcast Date : 2009-11-08

Not sure if there's any OB vs YB segment, I think it might have been replaced with a segment showing the team members going thru the Military Drill exercises.

The competitors for this week are . . .

- Dream Team 2 : Lee Sang In 이상인 / Shin Jung Hwan 신정환 / Jo Dong Hyuk 조동혁 / Ryan 라이언 / Chung Rim (Chung Lim) 청림 / Min Ho 민호

- Challengers : Military Academy Cadets (I think)

dreamteame03.jpg

News Reference

Share this post


Link to post
Share on other sites

nice, Shin Jung Hwan back on Dream Team! i'll continue to watch as long as Lee Sang In is apart of the show. He made the first run of Dream Team awesome, with all his kung fu skills. and it sucks what happened to Jo Sung Mo, i read on allkpop that he is losing a whole lot of money because of his injury..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dear Thread-starter

Please update the first posting with the following info/links regarding this series.

KBS Korean Title - 출발 드림팀 시즌2

KBS World English Title - Let's Go! Dream Team Season 2

KBS Korea Webpage

KBS World Webpage

Airs Weekly on KBS 2TV (unsubbed) every Sunday at 10:40am KST

First Episode (unsubbed) on KBS Korea : 25 October 2009

Airs Twice Weekly on KBS World (Asia) (English-subbed)

- Thursday 12 November 2009 at 7:10pm KST (First Run)

- Sunday 15 November 2009 at 5:10pm KST (Repeat)

i checked the KBSW weekly schedule....i saw this show is supposed to be on Wednesday 11 November 2009 not 12 November 2009 Thursday...however the Sunday slot is still the same.

Share this post


Link to post
Share on other sites

i checked the KBSW weekly schedule....i saw this show is supposed to be on Wednesday 11 November 2009 not 12 November 2009 Thursday...however the Sunday slot is still the same.

It was as "reported" at time of posting. FYI, KBSW has been playing musical chairs with several of its variety show schedules for the past 2 weeks. It has changed so many times that I got sick and tired of having to post an update for every announcement that I had posted. So I decided to wait till this Sunday to make a final check cos all these re-scheduling are suppose to be effective from 9 Nov onwards, that's when they start their Autumn prog line-up.

You wouldn't believe the frequency, they even changed the prog schedules the very next day after posting major changes. One would have thot that they'd make the necessary changes in the background planning before posting the Finalised Schedule instead of using the website to post the different stages of all changes made.

My best advice is to look out for the advertisements cos I've noticed that KBSW has decided to be more forthcoming in terms of placing adverts to inform of prog timeslots.

Thanks for highlighting though.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now



×